Kunst reizen z\ rr I f Nantes verkeerde ruim twee decennia geleden in een deplorabele staat. Maar door te inves teren in kunst leeft de Franse stad nu als nooit tevoren. Zaterdag 7 juli 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 /RBf\ s s r i is I r i ai 2012 is het Jaar van de Historische Buitenplaatsen. Nederland telt nog ongeveer 550 van deze landhuizen, kastelen en monumentale panden. Een duik in het rijke buitenleven van weleer, vandaag: Kasteel Aerwinkel in Posterholt. tekst en foto's Carel Thijssen Of er misschien iets opvalt, wil Petra de Haas weten als ze in de hal van kas teel Aerwinkel aan de rondleiding begint De be zoekers moeten het antwoord schuldig blijven, waarop de 57-jarige kasteelvrou- we zelf uitleg geeft. „Alles is hier volle dig symmetrisch. Het huis is niet al leen 17 meter hoog, maar ook 17 meter breed en 17 meter diep. En alles is in spiegelbeeld, binnen en buiten. De to rentjes, voordeur en achterdeur, de deu ren naar de kamers en de raampartijen. Alles staat recht op elkaar. Die symme trie is typisch voor de renaissance." Grote foto: Kasteelvrouwe Petra de Haas met kat Ruby. Kleine foto boven: Kasteel Aerwinkel. Foto boven: De voorname trap in de hal, bijna vergeten door de architect. Kasteel Aerwinkel, een juweeltje te midden van een majesteitelijke Engelse landschapstuin met monumentale in heemse bomen, was het eerste, belang rijke werkstuk voor Pierre Cuypers. Net 27 jaar jong kreeg de Roermondse stadsarchitect de opdracht van de wel gestelde jurist Pierre Geradts, telg uit een familie van koopmanslieden en ju risten. „Geradts woonde in Hasselt, in België", vertelt onze gids. „Hij werd rechter in Roermond en wilde zijn ge zin overbrengen naar hier." De Haas: „Er zitten ontzettend veel kerkelijke elementen in het kasteel. Het is feitelijk een combinatie van een kerk en een woonhuis en van neogotiek en renaissance. Cuypers was tijdens zijn studie grootgebracht met de neogotiek. Het paste ook precies bij zijn katholie ke inslag. Hij was heel bevlogen, maar niet praktisch. Hij had bijvoorbeeld geen toiletten ingetekend. Dat heeft-ie op verzoek van de familie naderhand alsnog gedaan. En de trappen was hij ook vergeten." De symmetrie, overgoten met een re ligieus sausje, is alom aanwezig in kas teel Aerwinkel: wie de monumentale trap oploopt, heeft het gevoel vanuit het donkere aardse naar het hemelse licht te klimmen. Op de eerste verdie ping wijst de gids op de - alweer - sym metrische kasten: in de vorm van biechtstoelen. Zelfs in de bibliotheek zijn de twee helften van de kolossale boekenkast eikaars spiegelbeeld. Zittend in de vensterbank van het rustieke vertrek verhaalt De Haas - be halve kasteelvrouwe ook docente socia le wetenschappen - over de geschiede nis van haar huis en zijn vroegere be woners. Over Pierre Geradts, die in 1888 overleed, over diens neef Jules, op zijn 18e burgemeester van Posterholt, en over de houthandelaar die in 1956, na de dood van Jules Geradts, het do mein voor 1.000 gulden kocht van de erfgenamen. „Die man was alleen geïn teresseerd in de houtwinning. Hij kap te alle eiken van de oprijlaan. Toen de gemeente herplant eiste, verkocht hij al les snel aan de Zusters van de Goddellij- ke Voorzienigheid." Diezelfde zusters maakten van het kasteel en de bijgebouwen een herstel lingsoord voor de patiënten uit hun ei gen Maaslandziekenhuis in Sittard. „Ze hebben hier 33 jaar gewoond en ge werkt. Daarna heeft de gemeente Ambt Montfort het gekocht als tijdelijk gemeentehuis. Ze gingen een nieuw on derkomen bouwen voor de drie samen gevoegde gemeenten Posterholt, Mont fort en Sint Odiliënberg. Het hoofdge bouw hebben ze gebruikt voor raads vergaderingen en als trouwlocatie. Ver der niet. De bijgebouwen wel." Sinds 1996 is Petra de Haas - „nee, geen adellijke stamboom" - eigenaar en bewoner van Aerwinkel. Lachend: „We waren verliefd op de plek, niet op het huis zelf In eerste instantie tenmin ste niet. We zijn gepassioneerde tui niers. De tuin is ook ontworpen door Cuypers. Eigenlijk was het nauwelijks te behappen, maar we hebben het toch gekocht, al moest er heel veel opge knapt worden. Ik heb er geen seconde spijt van." De tuinen van Kasteel Aerwinkel in Posterholt zijn voor het grootste deel opengesteld voor het publiek. Petra de Haas verzorgt op donder dagmiddagen rondleidingen door het gebouw en eventueel de tuinen. Nadere info: www.kasteelaerwinkel.nl Nantes ligt op 850 kilometer van utrecht. Er zijn drie recht streekse vluchten per dag van af Amsterdam met Air France: www.airfrance.com Meer informatie over Frankrijk in het algemeen: www.plusfrance.com Meer informatie over Nantes in het bijzonder: www.nantes-tourisme.com Meer informatie over de kunst manifestatie Voyage a Nantes, die op 15 juni begon en nog duurt tot 19 augustus: www.levoyagenantes.fr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 72