Rol in vondst Higgsdeeltje Kernreactoren Doel toch eerder dicht Mosselen smaken goed Ambitie Zeeuwen zou laag zijn zaterdag 7 juli 2012 door Frank Balkenende Niet alleen bij CERN in Genève, de Europese Orga nisatie voor Kernonder zoek, was er deze week eu forie over de vrijwel zekere ontdekking van het Higgsdeeltje, ook bij Schelde Exotech in Vlissingen gingen de handen de lucht in. Het bedrijf leverde belangrijke techniek voor de deeltjesversneller in Genève. Die Higgsdeeltje Wetenschappers van de Atlasgroep bij CERN in Genève denken vrijwel zeker het Higgsdeeltje te hebben gevonden. In theorie geeft het Higgsdeeltje massa aan alle deeltjes. De Schotse fysicus Peter Higgs veronder stelde al in 1964 dat de ruimte gevuld is met een energieveld waarmee deeltjes in wisselwerking kunnen treden. door Rob Nobels is in totaal 27 kilometer lang en bevindt zich in een cirkelvormige tunnel, hon derd meter onder de grond bij de Frans-Zwitserse grens. Schelde Exotech vervaardigde voor het hoge-energie fysicacentrum twee zogehe ten vacuümvaten ('endcaps') met een doorsnee van twaalf en een hoogte van zes meter. De wanden zijn gemaakt van vier centimeter dik aluminium. De vaten vormen de behuizing van supergeleiden de magneten, waarmee wetenschappers allerlei deeltjes doorheen schieten. „We kregen in 1999 de opdracht die end caps te maken omdat wij zeer nauwkeu rig aluminium kunnen lassen. In 2002 wa ren ze klaar. De Atlasgroep, die onder zoek doet naar onder meer het Higgs-deeltje, gaf ons er indertijd zelfs een onderscheiding voor. Onze appara ten zijn ook te zien geweest in het pro gramma Mega Structures van National Geographic Channel. Ja, en dat nu het Higgsdeeltje vrijwel zeker is ontdekt, me de dankzij onze apparaten, maakt ons Jos Mols, managing director van Schelde Exotech. foto Ruben Oreel best een beetje trots", zegt managing di rector Jos Mols van Schelde Exotech. Het bedrijf leed indertijd verlies op de fa bricage van de endcaps, omdat er bijna het dubbel aantal manuren in ging zitten dan was begroot. De spinoff van deze op dracht maakte dat weer goed. „Chipma chinefabrikant ASML gaf opdracht om va cuümkamers te bouwen, waarin nog klei nere chips kunnen worden gemaakt. Ook mocht Schelde Exotech spoelkernen ma ken voor de deeltjesversneller. Na een aantal moeizame jaren is het bedrijf, waar tachtig mensen in vaste dienst werken, nu in rustig vaarwater terechtgekomen. Mols: „We hebben orders voor een jaar werk. We mogen bijvoorbeeld 25 drukva ten maken voor wat de grootste chemi sche fabriek van de wereld wordt. Die wordt gebouwd in Saudi-Arabië. Dat wij zijn uitverkoren, bewijst dat we goed zijn in het lassen van exotische materialen zo als titanium, aluminium en hittebestendi ge legeringen." VIDEO VAN DE WEEK UW MENING 440 reacties De wereld kan best zonder kernenergie eens oneens Ingnd zijn. Hij leeft in een totaal isolement.' De opgestapte PW-Kamerleden Marcial Hernandez en Wim Kortenoeven MEEST CELEZEN OP WWW.PZC.NL 1. Identiteit dode Westdorpe 2. Dode Westdorpe slachtof fer misdrijf 3. Zeeuwse mosselen schaars IN BINNEN- EN BUITENLAND brussel - Het Belgische kernkabinet heeft woensdag besloten de kerncen trales I en II in het Belgische Doel, vlakbij Zeeuws-Vlaanderen, in 2015 te sluiten. Verantwoordelijk staatssecre taris Melchior Wathelet had eerder de ze week voorgesteld de centrales tot 2016 open te houden. De centrales stammen uit 1975. yerseke - Het gros van de Zeeuwse mosselen be landt nog altijd in Bel gische magen. De sector probeert via gerelateerde tv-programma's ook de Nederlanders warm te maken voor het gezonde zeebanket dat hier wordt gekweekt. Woensdag be gon het mosselseizoen in Yerseke. den haag - Kinderen in Zeeland en Friesland krijgen minder opleiding dan ze aan kunnen, omdat de univer siteiten te ver weg zitten. Dat zegt Hester de Boer van de Rijksuniversi teit Groningen. De Boer onderzocht de intelligentie en de schoolprestaties van 10.787 leerlingen van middelbare scholen in Nederland. De start van het mosselseizoen in Yerseke. Recordaantal werklozen Spanje wint EK-voetbal luxemburg - De werkloosheid in de euro zone heeft in mei een recordhoogte bereikt van 11,1 procent van de beroepsbevolking. In april was dat nog 11 procent Dat meldde het Europese bureau voor de statistiek Eu- rostat. Nederland (5,1 procent) kende de laagste werkloosheid na Oostenrijk (4,1). kiev - Spanje heeft het EK-voetbal gewon nen. Na de Europese titel van 2008 en de wereldtitel van 2010 werd zondagavond de EK-titel geprolongeerd. In de finale in Kiev versloeg het team van Spanje Italië met liefst 4-0. Nederland werd al na drie neder lagen uitgeschakeld. 'God-deeltje' gevonden genève - Internationale wetenschappers hebben een onbekend elementair deeltje gevonden. Het is vrijwel zeker het lang ge zochte maar nog nooit ontdekte Higgs-bo- son, het ontbrekende puzzelstuk in de na tuurkunde. Dat meldde het Europees Cen trum voor Kernonderzoek (CERN). maandag 9 juli Vanuit Zierikzee vertrekt om 12.30 uur een boot voor een zeehondensafari. dinsdag 10 juli In Croede wordt vanaf 19.00 uur de zomerloop gehouden over 1, 2 en 6 kilometer. De 20 kinderopvangcentra gaan in Terneuzen snuffelen op de weekmarkt. donderdag !2 juli In Brouwershaven wordt in de Grote Kerk een internationaal jazzfestival gehouden. vrijdag 13 juli De Kortgeense Smalstadfees- ten beginnen vandaag en du ren nog het hele weekeinde. zaterdag !4 juli Om aandacht te vragen voor de positie van de bij houden verschillende imkers open dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68