Ons voortbestaan hangt er vanaf spectrum 4 MARJAN BERK: Zaterdag 7 juli 2012 Seks? Marjan Berk Marjan Berk: 80 jaar, 35 jaar schrijverschap 40 boeken, 2 echtgenoten, 5 kinderen, 8 kleinkinderen. 'Er is geen beginnen aan dat lange leven aan iemand uit te leggen', zegt Lena Steketee, een van haar hoofdpersonages, die veel gemeen hebben met de schrijfster zelf. Niet uit te leggen? Dan maar lustig meanderen door het veelkleurig bestaan van deze vrouw, die zichzelf omschrijft als 'een kakelkip met enorme spreekdrang'. tekst Ali Pankow foto Lex de Meester Bedvrienden heet het zojuist uit gekomen nieuwe boek van Marjan Berk. Ook verscheen er recent een herziene editie van haar 'Oma en Opa boek'. Later dit jaar verschijnt nog 'Madonnakindje' over het leven Catharina van Rennes (1858-1940), een biografie van een ten on rechte vergeten componiste. 'Bedvrienden' is een bundeling van eroti sche episodes uit het werk van Berk. Keus genoeg. De schrijfster heeft er nooit een ge heim van gemaakt dat seks een belangrijke rol speelt/speelde in haar leven. „Natuur lijk, het is zo de basis. Wij komen er alle maal uit voort. Kijk naar de dieren. Die drang is ons gegeven. Ons voortbestaan hangt er vanaf. Mathilde Santing, die ik ooit heb geïnterviewd, heeft er iets leuks over gezegd: 'De erotiek is één lange lijn met links de familieseks, lekker lief, knuffe len en dan heb je rechts de harde fïick. Op die lijn zitten we allemaal, dan hier en dan een beetje daar'. Zo is het. Je hebt mensen die seksloos zijn en je hebt mensen die het alleen met citroengeraniums doen. Die lan ge lijn is het beste beeld om de zaak te vat ten. Het is ook net een prismadoos met schitterende kleuren. Je schudt, het lijkt al tijd weer anders, maar het blijft toch het zelfde." Maar... citroengeraniums?? Berk lacht: „Ach ja, die zijn er hoor. Ik had zelf altijd liever donkere mannen, slechte donkere mannen. De eerste was de zoon van de bu ren." Vrij jong viel zij ook voor de man die haar eerste echtgenoot zou worden. „Hij was mijn Gregory Peck, mijn favoriete filmster uit begin jaren vijftig. Hij was muzikaal, speelde piano heel jazzy, speelde viool. Ik las hem gedichten voor. Heel romantisch. Hij studeerde psychologie. Het was een beetje een jongemeisjesdroom. Het was voor mij een spannende man en we kre gen samen drie heel leuke kinderen. Een romantische liefde, maar er was geen spra ke van passie, bij geen van tweeën. Daar waren we ontstellend eerlijk over tegen el kaar. We waren beiden nogal 'out-going', daar praatten we openlijk over. Ik dacht dat het zo hoorde. Mijn moeder was ook altijd buitengewoon libertijns. Zij was op haar 34e al gescheiden en ze had minnaars. Degelijke mannen die iets met haar wil den, vond ze saai. Ze viel eigenlijk altijd op foute kerels en dat leverde soms veel hilari teit op. Mijn moeder was absoluut niet van plan haar vrijheid nog een keer prijs te geven. Het is jammer dat ze zo kort heeft geleefd." In haar boek 'Het schreien niet verleerd' beschrijft Berk haar eigen herinneringen aan de oorlogsjaren 1940 -1945 en aan de worsteling van haar jonggestorven moeder met eerst borstkanker en daarna botkan- ker. Die sterke vrouw is van grote invloed geweest voor haarzelf. De herinnering aan haar levert momenten om kracht uit te putten. „Ik roep haar tegenwoordig soms aan. „Mijn moeder was klein en fragiel, schoenmaat 35, rood haar. Ze leefde vol gens een remonstrantse gedachte: vrijheid in gebondenheid. Je kunt nooit ten koste van iemand vrij zijn. Dat geldt ook in de liefde. Als er plotseling sprake is van ver liefdheid op een derde, is er altijd iemand de dupe, want aan de liefde moet je gevolg geven. Dat heb ik wel geleerd in de loop van mijn leven." Daarmee brengt Berk het verhaal terug bij haar echtgenoten. „Ik heb ze beiden een tijd lang genomen zoals ze waren. Totdat het niet meer ging. Bij de eerste was het puur zelfbehoud. Ik werd teveel verpleeg ster en dat is geen liefde meer. En de twee de was zo buitengaats bezig. Als dat was doorgegaan dan was het pathetisch ge weest. Ik had vaak niks door. Dan bevroeg ik hem wel en dan stelde hij mij gerust, dus wie was ik om hem te wantrouwen. Dat schijnt ook symptomatisch te zijn voor vrouwen die zich laten bedriegen. Je wilt hem niet kwijt, want hij maakt je ge lukkig. Tot op zekere hoogte dan, want ik ben niet jaloers, maar ik werd jaloers ge maakt Alle mooie herinneringen waren besmet, maar Douwe Draaisma heeft me mijn herinneringen terug gegeven. 'Jouw geluk is jouw geluk. Dat is niet aan te tas ten door wat de ander deed'. Toen hij me dat duidelijk had gemaakt, kon ik dat be- derfgevoel los laten." Marie-Janne van Baaren (de naam Berk -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64