Zo langzaam gaat de tijd op spectrum 2 Zaterdag 7 juli 2012 Een jubileum van vijfjaar? Beet je mager, zou je zeggen. Maar als je weet dat er achter die jon ge leeftijd honderden jaren zilt ondernemerschap in Amemui- den schuil gaan, dan liggen de zaken an ders. De historische scheepswerf van Meer man in Amemuiden is een begrip in Zee land en in Vlaanderen. In 1986 verstomde het geluid van zagen en hameren in de tim- merloodsen en op de scheepshelling. In 2007 werd de werf na een grondige restau ratie feestelijk heropend. Nu vindt de Stich ting Behoud Hoogaars er een thuishaven voor restauratie en onderhoud. En is het bedrijfsterrein toegankelijk voor bezoe kers, die er in de grote scheepsloods en de kleinere zaagloods langs een verrassend grote collectie traditioneel gereedschap worden geleid. De werf was twee eeuwen in bezit van de familie Meerman. Wat van je vader en opa is geweest, gooi je niet weg. Boren, zagen, schaven, hakgereed- schap wie goed kijkt ziet de techniek voort schrijden. Op een doordeweekse quasi-zomerdag is De historische scheepswerf Meerman in Arnemuiden bestaat vijf jaar. Dat eerste lustrum wordt gevierd. Nu het lukt om het varend erfgoed ook aan de wal levend te houden, is dat een feestje waard. door Jan van Damme het stil op het terrein. Enkele vrijwilligers die de jaren des onderscheids al lang heb ben bereikt scharrelen rond, lijken her en der voorbereidingen te treffen voor de fees telijkheden rond het jubileum. Allemaal mensen uit het dorp, vertellen de stich tingsbestuurders even later. Want zoveel is zeker: de Meermanwerf is op en top Ar nemuiden. Peter Hamer is voorzitter van de Stichting Historische Scheepswerf, hij. is werktuigbouwer en een leven lang werk zaam in de industrie. Lieven Kusse is be stuurslid met speciale aandacht voor ge bouwen en terreinen. Geboren Amemui- denaar en dertig jaar visser, dat telt. Wim Schuit is secretaris. Met zijn 32 jaar PTT-verleden heeft hij niet meteen zeebe nen, maar dat maakt zijn enthousiasme voor het varend erfgoed er niet minder om. Wie Arnemuiden zegt, zegt hoogaars. Er werden er in heel Zeeland wel gebouwd, maar die van Meerman waren speciaal. Met het tot in de jaren twintig van de vori ge eeuw gevoerde spriettuigage, een steile steven, het beroemde Arnemuidse manne tje in de masttop en de voor vissers nogal frivole schilderwerk rond het achterschip. De vier schepen die nu nog op de Zeeuw se wateren varen zijn spie en span gerestau reerd, ze zien er waarschijnlijk beter uit dan ze er in hun arbeidzame leven ooit hebben uitgezien. Het is natuurlijk een schamel restant van de ruim tweehonderd schepen, die sinds 1869 op de werf van Meerman van stapel liepen. De meeste zijn gesloopt of ondergegaan in verwaarlo zing. Dus worden de 'oudjes' die er nog zijn, gekoesterd. Die aandacht voor het ma ritieme verleden is ook belangrijk voor het vissersdorp. Europa, provincie en gemeen te hebben samen driekwart miljoen euro in de historische scheepswerf geïnves teerd. Een 'opkontje' - in de woorden van Peter Hamer - dat voorkwam dat Amemui den helemaal in de vergetelheid zou weg glijden. In de loodsen mikt het naar hout. Ergens in een hoek hangt de regenjas van werf baas Kees Meerman, alsof hij even naar zijn kantoor is gelopen. Het verhaal wil dat hij daar zijn fles jenever kon verstop pen. De jas is bijna een relikwie. Net als het pakje pruimtabak in de vitrine in de hal van het kantoor. Dat werd in 1961 uit de achterzak van een oude baas weggegrist en ruim een halve eeuw later bij de restau ratie van de gebouwen achter een balk te-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62