'Het is zo fijn weer nat gras te ruiken' binnenlandI 5 Geld voor Deltagebied weekendcompany0 €47. Werk Pieter Baancetrum elders overgenomen Waterpistolen met zoutzuur Genieten in het Sauerland! Vrouw springt van Domtoren in Utrecht Qacuu&e, 7 'kuSi a 01a www.weekendcompany.nl actie zaterdag 7 juli 2012 Astronaut staat pers te woord vanuit Houston Hij kan al weer lopen, al is hij nog duizelig. André Kui pers is in de eerste week na zijn terugkeer op aarde weer langzaam aan het wennen aan de zwaartekracht. door Bjinse Dankert Als een baby die moet le ren lopen, zo voelt as tronaut André Kuipers zich nu hij terug is op aarde. „Ik moet opnieuw wennen aan de zwaartekracht. Vooral als ik plat ga liggen, begint de wereld voor mijn gevoel te tuimelen." Ook het lopen gaat-moeizaam, maar bijna een week na zijn lan ding in Kazachstan loopt Kuipers weer rond. Vrijdag sprak Kuipers, die in Houston in de VS van zijn reis herstelt, via een satellietverbin ding met de pers in het Nederland se hoofdkwartier van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA. André Kuipers foto ANP De landing was 'zonder twijfel het spannendste onderdeel van de he le missie', zei de 53-jarige Kuiper. „Het zijn heftige momenten, je krijgt grote klappen als het ruimte schip bij terugkeer in de atmosfeer in drie delen uit elkaar valt en op nieuw als de parachute openklapt. De capsule schiet als een vlammen de bol de atmosfeer binnen, je ziet de vonken langs het raampje. En de landing is als een auto-ongeluk zo hard." En nu moeten hij en zijn lichaam door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het verzilten van het Volkerak-Zoommeer is een stapje dichterbij gekomen. De Tweede Kamer heeft extra geld uitgetrok ken om de levering van zoet water aan de regio veilig te stellen. Het Volkerak-Zoommeer is nu nog zoet. De landbouw onttrekt er wa ter aan voor irrigatie. Als zout wa ter wordt toegelaten om de wa terkwaliteit te verbeteren en de gif tige blauwalg te bestrijden, moet zoet water van elders komen. De regio wil dat doen via de Roode Vaart, de Mark en de Dintel. Kos ten van het project: 29,5 miljoen 'euro. De regio is bereid er 20 mil joen aan bij te dragen. Staatssecre taris Joop Atsma (Water) wil de rest bijpassen, maar kan dat niet omdat het kabinet demissionair is. „Het is aan de Kamer om te zor gen dat het geld er komt", zei hij woensdag in de Kamer. De Kamerleden Michiel Hol- tackers (CDA) en Lutz Jacobi (PvdA) dienden daarop donder dagnacht een motie in omhet geld 'te regelen'. Hun voorstel om de 9,5 miljoen euro bij te passen werd gesteund door een ruime meerderheid. Het geld dat het Rijk nu bijlegt moet volgens de Kamer worden gezocht uit bijvoorbeeld het budget voor zandsuppleties na 2020. De Kamer doet daarmee ove- AMSTERDAM - Het Pieter Baancen- trum (PBC) in Utrecht gaat dicht. Onder andere het Penitentiair Psy chiatrisch Centrum Amsterdam in de Bijlmerbajes neemt de activitei ten over. Ook de Oostvaarderskli- niek in Almere en de Woenselse Poort in Eindhoven zetten het werk van het PBC voort. In obser vatiekliniek PBC worden verdach ten van misdrijven psychiatrisch onderzocht. Volgens het ministerie van Justitie meldt is de verhuizing naar drie lo caties bedoeld om meer landelijk gespreid de klinische onderzoeken te kunnen aanbieden. „Daarnaast betekent verhuizing een besparing op de huisvestingskosten. De kwa liteit van onze rapportages zal hier niet onder lijden." De verhuizing wordt najaar 2013 verwacht. Het ministerie kan nog niet zeggen of op de nieuwe loca ties moet worden verbouwd en welke gevolgen de operatie heeft voor de werkgelegenheid. Carsten Herstel van het Neder lands Instituut voor Forensische psychiatrie en psychologie, waar onder het Pieter Baancentrum valt, verwacht dat de wachtlijsten zullen verdwijnen. „Door een bete re geografische spreiding kan de in zetbaarheid van psychiaters en psy chologen worden verhoogd." TILBURG - Een onschuldig gevecht met waterpistolen eindigde vrij dag in Tilburg voor vier kinderen met meer dan een nat pak. Ze had den hun waterpistolen gevuld met een jerrycan, maar daar zat zout zuur in. Dat maakte de politie vrij dag bekend. Het incident deed zich voor in de Sibelliusstraat in de Noord-Bra bantse stad. De kinderen maken het goed, ze hebben lichte irrita ties. De GGD adviseerde de ouders om ze onder de douche te zetten en daarmee het goedje weg te spoelen. Wel rukten de brand weer en de politie uit. Er wordt nog onderzocht waar de jerrycan met het gevaarlijke spul vandaan kwam. weer 'herleren'. Soms vergeet Kui pers nog dat hij de zwaartekracht weer kan gebruiken, zoals bij het eten van een ijsje, vertelde hij. „Dan heb ik even niet door dat ik het laatste restje in mijn mond kan gieten, dat kan boven niet. Daar denk ik dan niet aan." De missie is nog volop bezig, zegt Kuipers, ook al zijn de astronauten terug op aarde. Hij en zijn Ameri kaanse collega krijgen fysiothera pie om verslapte spieren weer aan te laten sterken. „Wetenschappers staan te springen om elektroden aan te brengen en van alles te me ten. Mijn spuug wordt verzameld, mijn bloed wordt afgenomen. Op de tweede dag zat ik alweer op de fiets voor experimenten." Voor Kuipers was het waarschijnlijk de laatste keer in de ruimte. Dat geeft 'een dubbel gevoel'. „Wat ik waar schijnlijk het meeste ga missen is het uitzicht op de aarde en het zweven. Vooral dat laatste, ik zou de rest van mijn leven willen zwe ven." Toch is er genoeg op aarde waarvan hij geniet: „Het was zó fijn om weer nat gras te ruiken." a. rigens geen uitspraak over andere maatregelen in de zuidwestelijke Delta. Het rijk neemt de regie in al le ontwikkeling in het gebied. Het gaat alle plannen in samenhang op een rij zetten. Wat er in de toekomst ook met het deltagebied gebeurt, de Kamer vindt dat de levering van zoet wa ter aan de regio geborgd moet zijn. Bovendien kan dit project zorgen voor aanzienlijke kostenbesparin gen bij de ontwikkeling van de zuidwestelijke delta. Staatssecretaris Atsma zal nu alle plannen voor het deltagebied in sa menhang beschrijven. Dat schept duidelijkheid over procedures, tijd pad en geldstromen. More- (kc-IuS\ve> Pvifdsrtc/ Lekker dicht bij huis en toch helemaal in vakantiesferen! Het Sauerland is een paradijsje voor wie er een paar dagen tussenuit wil. U kunt hier prachtig wandelen, bijvoorbeeld over de Rothaarsteig, een van Duitslands allermooiste wandelpaden. Bovendien vindt u in de omgeving volop gezellige stadjes en is er van alles te doen. Uw verblijf U verblijft in het vriendelijke en gemoe delijke Landhotel Altasteriberg in het Sauerland. Dit hotel beschikt "over een restaurant, bistro en een hotelbar. Er is een sauna aanwezig. Uw comfortabele kamer is voorzien van een tweepersoonsbed, tv, radio en telefoon. Badkamer met bad of douche, wc en föhn. Het hotel ligt direct 4-daagse More Inclusive Duitsland zoek boekcode 91200 Inbegrepen 3x overnachting met ontbijt 3x driegangendiner of -buffet gratis Sauerland-kaart gratis gebruik sauna gratis gebruik wandelkaarten Prijzen 15/07-28/07 109 29/07-26/08 125 27/08-03/11 119 04/11-01/12 109 Kinderkorting (bij 2 volbetal- enden op de kamer) Kids 0 t/m 3 jaar: gratis Informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900 - 365 65 65 (20 cpm, max. 10.- per gesprek) met zoek boekcode 91200 Kids 8 t/m 16 jaar: 20 korting Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reser- veringskosten. toeristenbelasting en kosten calamiteitenfonds. f3e-nf v daar al 'nc a pharos UTRECHT - Een onbekende vrouw is vrijdag van de Domtoren in Utrecht gesprongen en daardoor omgekomen. Volgens de politie gaat het om een zelfdoding. In het VW-kantoor in de omgeving wer den voorbijgangers opgevangen die de vrouw zagen vallen. In 2011 en 2009 sprongen ook mensen van de toren. Steeds kwam dan de vraag naar voren of de Domtoren extra beveiligd moet worden. Daar voor is tot nu toe niet gekozen. Burgemeester Aleid Wolfsen van Utrecht zei vrijdag dat dit incident daar vooralsnog ook geen aanlei ding voor is, want een zelfmoord poging is amper te voorkomen. LEGOLAND® Discovery Centre Duisburg incl. overnachting in 4* hotel entree! 1 overnachting incl. ontbijt ■ÉÉÉtÉÉÉMÉÉhÉÉfl 1 x entreeticket per persoon 5 i ,s e. 2 kinderen t/m 11 jaar gratis 4* hotel In centrum Duisburg Verblijf tot 21 oktober 2012 rand City Duisburger Hof Korting 46% 147 beschikbaar! OP=OP I I I I I I I I Reserveren via: 0900 700 7004 0.25 p.i ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur -16.00 uur zo 12.00 -16.1 Pnjs o.b.v. 2-petsoonsbezetling en excl. reserverlngskosteri 12.50 per boeking. Kijk voor de voll ■n óp de website. Let op! Alleen op 7 juli tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5