Kijken naar niets verwijzingen naar mythische figu ren en befaamde vertellingen her kent. Bezoekers van de expositie krijgen bij de entree een uitgebrei de catalogus mee, waarin ze kun nen nakijken wat de bijzonderhe den zijn van de verschillende items. Zo staat bijvoorbeeld de in drukwekkende schildpad op een antieke jongenskimono voor ge luk, de enorme staart van zeewier draden die hij met zich meesleept toont aan hoe oud de schildpad is. De schildpad draagt een jonge vrouw; voor Japanners een onmis kenbare verwijzing naar een be roemde legende. Vermeldenswaard bij een andere jongenskimono zijn de draadjes die eraan hangen: die dienen om het kwaad af te weren. Ouders of grootouders binden er op Nieuw jaarsdag ook wel geld aan, tijdens bepaalde religieuze ceremonies in de Shinto-tempel. Symboliek is rijkelijk aanwezig op de maar liefst 154 tentoongestelde stukken. Vele verwijzen naar een lang leven, rijkdom, wijsheid, schoonheid en gezondheid. Het idee is dat je goede dingen naar je toetrekt door ze af te beelden: de attributen van de geluksgoden bij voorbeeld, zoals de hoorn des over- vloeds en een volle beurs. Vlinders staan voor de jeugd, zomer, lang le ven en de ziel; schildpadden, pijn bomen, bamboes en kraanvogels zijn symbolen voor een lang en ge- lukkig leven. Dat er ruim vijftig items meer zijn dan vorig jaar komt door de kast met accessoires. Te zien zijn onder meer tabi ofwel slippers voor bin nen en de geta, die van hout ge maakt worden en bedoeld zijn om mee naar buiten te gaan. Bijzon der fraai zijn de handgemaakte ha- goita voor het hanetsuki-spel, een soort pingpong. Ze zijn helemaal beschilderd en met stof gevoerd en verbeelden een prinses uit het Kabuki-toneel, Musume Dojo-ji. De bijhorende shuttles zijn ge maakt van veren met belletjes. Jon ge meisjes kregen deze batjes en shuttles als nieuwsjaarcadeau. Ver der zijn er kanzashi: haarversierse- len van amber celluloid uit de Taisho-periode (circa 1920) voor zaterdag 7 juli 2012 de gecompliceerde kapsels van bruiden en geisha's. Uiteraard met afbeeldingen die geluk en een lang leven verbeelden. Ook zien we hier de haarversierselen die kinde ren dragen tijdens het Shichi-Go-San-festival, een rite de passage voor meisjes van drie of ze ven jaar en jongens van vijf of ze ven. Shichi betekent zeven, Go vijf en San drie. In de compilatie van filmpjes is er ook een over dit festi val te zien. Als het om typisch Japanse dessins gaat, mogen erotische voorstellin gen niet ontbreken. Jubans (onder- kleding) voor mannen met een dergelijke voorstelling zijn gewild bij verzamelaars. Temeer omdat de prikkelende boodschap artis tiek verantwoord wordt ingepakt, zoals te zien is bij de zeldzame zij den mannenjuban uit de Taisho-periode op de voorkant van deze bijlage. Deze is handbe schilderd in yuzen-techniek. Ero tiek is eveneens het onderwerp bij een afbeelding van de magische 'hagoromo' of verenmantel van een dansende luchtgeest. Deze mantel speelt een belangrijke rol in een Noh-toneelstuk uit de acht ste eeuw. Volgens het verhaal vindt een vissersman deze mantel op de grond, waar de danseres hem heeft uitgedaan. Zij eist hem terug omdat ze zonder deze man tel niet terug kan keren naar de he mel. Hij belooft dat te doen als ze voor hem danst. Naakt, uiteraard. Als het goed weer is, kunnen men sen geheel in stijl onder de moer bei- en ginkgo bilobabomen thee drinken bij de vijver met koikar- pers. Die overigens een geliefd the ma zijn voor jongenstextiel, als symbool van kracht. Tijdens de expositie, die tot en met 29 september loopt, zijn de monstraties ikebana (bloemschik kunst) en kurehimo weven ge pland. Kijk op de website voor de laatste stand van zaken. Er is een mailinglist voor wie op de hoogte gehouden wil worden. Hierboven: geisha-pop, ooit als relatiegeschenk cadeau gegeven. Uiterst boven, een koperen 'strijkijzer' met geëmailleerd handvat uit de Meiji-periode, circa 1900. Het werd gevuld werd met hete kooltjes. Bij het strijken hield men er in elke hand één. Rechts: zwartzijden nagoya-obi uit WOII, beschilderd met pig ment (kleurstof) in plaats van zijdeverf: die was toen niet verkrijgbaar. www.worldofsilk.nl, tel. 0118-593305. Open: donderdag, vrijdag en zaterdag 12.00-17.30 uur Negentiende-eeuwseyatate (schrijfset) van brons uit Edo, met inktpotje en bamboepenseel. foto Rob Waardenburg Vakantie vieren met een laag bud get vergt wat creativiteit. De Zomerkrant-redactie zoekt naar de mogelijkheden. Deze keer: snorkelen in het Veerse Meer. door Lilian Dominicus Duiken is een hobby die behoorlijk in de papie ren kan lopen. Alleen al het behalen van een brevet kost een paar honderd euro en als je daarna zelfstandig wilt duiken, moet je nog denken aan het ko pen of huren van een uitrusting. En dan moet er ook nog een duikbuddy gezocht worden, voor de veiligheid. Die kost niets maar het kan soms een extra drempel zijn. Maar om van het onderwaterle ven in de Zeeuwse delta te genie ten hoefje niet diep in de buidel te tasten of agenda's te trekken. Schaf gewoon een snorkel aan, bij de duikcentra in Zeeland zijn voor een of twee tientjes goede te koop, en je bent er ook. Even tueel nog een paar zwemvliezen erbij en de uitrusting is hele maal compleet. Aan de noordzijde van het Veer se Meer bij Geersdijk, aan weers zijden van het haventje, is een hele mooie snorkelplek. Het ha ventje zelf dient te allen tijde vermeden te worden, daar is het te gevaarlijk vanwege de plezier vaartuigen. Vanaf het strandje loop je zo het water in. Vervol gens zwem je door de boeien van de zwemplaats naar de oevers. Tussen de stenen en de basaltblokken zie je, door het verrassend heldere water, veel Ja panse oesters, kolonievormende zakpijpen en sponzen in opval lende kleuren. Krabbetjes zie je overal en met een beetje geluk kom je een kreeft of paling te gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55