Puzzelstukjes van Federer passen precies H KNVB gunt 61 sport Komst Overmars ontlast De Boer Van Gaal treedt op 1 augustus in dienst van de KNVB. Hij heeft een contract tot en met het WK in Brazilië in 2014. Zege van Boom zorgt voor ophef zaterdag 7 juli 2012 TENNIS Djokovic krijgt in halve finale geen voet aan de grond Roger Federer kan zich opma ken voor zijn achtste finale op Wimbledon. De tennisgroot- meester uit Zwitserland was gisteren in de halve finales supe rieur tegen Novak Djokovic. Van de zeven voorgaande finales won Federer er zes. door Edward Swier et was al het puzzelen meer dan waard. Roger Federer had twee jaar geleden zijn plannetjes voor de zomer van 2012 al klaar. Op de kalender stond niet één cir keltje, maar zelfs een tweede. Met niet alleen het grandslamtoernooi op Wimbledon, maar ook het olympisch tennistoernooi op het Londense gras ingepland, zette de Zwitser al zijn kaarten op de juli maand van dit jaar. Federer bereik te gisteren de Wimbledon-finale door een overtuigende zege op 's werelds nummer één, Novak Djo kovic: 6-3,3-6, 6-4, 6-3. „Ik had er veel lol in vandaag", lachte de Zwitser, die zowel op zijn eerste als tweede service meer punten won, meer aces produceerde (12 om 9) en bovendien sterker retour neerde. Na twee vrij klinische, haast teleurstellende sets, met „first-strike tennis" zoals Federer het omschreef, bleek het einde van de wel enerverende derde set van doorslaggevend belang. Op 5-4 voor Federer ging de Serviër op eigen service de mist in. De Zwitser accepteerde het cadeautje maar wat graag, won de set en brak Djokovic aan het begin van de vierde set opnieuw. Djokovic: „Het ontbrak me in die fase aan energie." Federer verzwakte geen moment en staat zodoende morgen voor de achtste keer in de finale, een re cord. Hij maakt kans om op gelijke hoogte te komen met Pete Sam pras, die zeven Wimbledon-titels achter zijn naam heeft staan. Bo vendien klimt hij bij winst weer naar de bovenste trede van de we reldranglijstladder. Federer is dan weer terug op de po sitie waarvan hij een paar jaar te rug al zei dat hij die mogelijk zou kunnen heroveren. In de zomer van 2010 kon je de eerste geluiden al opvangen. Welis waar had Roger Federer in die win ter nog de Australian Open gewon nen, maar op Roland Garros en Wimbledon lukte het niet. Op zijn favoriete grastoernooi werd de toen 28-jarige balkunstenaar in de kwartfinales verslagen door Tomas Berdych. De experts waren er ze ker van: de sleet zat erop. In 2011 leek die veronderstelling bewaar heid, Federer won voor het eerst in jaren geen grandslam. Maar Federer sleutelde aan zijn wedstrijd- en trainingsschema, speelde dit jaar (na een rustiger 2011) veel meer partijen, boog wel iswaar in Australië en Roland Gar ros in de halve finales voor respec tievelijk Nadal en Djokovic, maar werkte rustig naar de zomerpiek toe. Met zijn team was een plan be dacht dat hem niet alleen een ze vende titel op Wimbledon kon op leveren, maar ook nog eens rich ting de nummer-éénpositie op de wereldranglijst moest sturen. Djokovic zal niets van die finale meekrijgen. De Serviër klaagde dat hij zich de laatste week fysiek niet op zijn best had gevoeld en zei de komende tien dagen van de radar te verdwijnen. „Ik ben toe aan va kantie." De eindstrijd kan hem ge stolen worden. Murray voor het eerst in finale Wimbledon LONDEN - Opwinding op Wimble don, want voor het eerst sinds 1938 staat er weer een Brit in de finale van het grastoernooi in Londen. De Schot Andy Murray bereikte gis teren de eindstrijd door de Frans man Jo-Wilfried Tsonga in vier sets te verslaan: 6-3 6-4 3-6 7-5. De 25-jarige Murray won nog nooit een grandslam. Hij zal het morgen in de finale moeten opnemen te gen Roger Federer. „Er is heel veel druk en stress. Het moeilijkste is om kalm te blijven en me steeds weer te concentreren op het volgende punt", zei de 25-ja rige tennishoop. „Ik kan moeilijk uitleggen hoe ik me voel. Het is zo wel opluchting als opwinding. Het was toch wel emotioneel." VOETBAL Louis van Gaal keert terug als bondscoach. „Ik ben blij dat de KNVB mij heeft bena derd. Dit is de uitdaging waar ik op wachtte," liet hij gisteravond weten. door Hans Leber ZEIST - Het is een oplossing die aan beide kanten goed is. De KN VB zocht een bondscoach die uit de voeten kan met de grote karak ters in Oranje waarvan er in Polen en Oekraïne een paar zo lelijk op speelden. En Louis van Gaal wilde ontzettend graag nog een keer bondscoach worden van het Ne derlands elftal na een mislukte WK-kwalificatie tussen 2000-2002. Dat partijen elkaar gis teren vonden, is dus geen wonder. De naam Ronald Koeman viel vaak de laatste weken, maar een voetbalbond die zich tegen overtre dingen verzet, moet niet zelf bruut in een bestaande arbeidsrelatie tre den, vooral niet als die ook nog eens de redding van een van Ne derlands grootste voetbalclubs be tekent. Want Koeman is in Rotterdam nog steeds bezig met de revitalise ring van Feyenoord; niets meer, niets minder. Koeman zei 'nee' en terecht lieten ze in Zeist daarop die mogelijkheid rusten. Louis van Gaal dus. Dat de 60-jari- ge Amsterdammer verstand van voetbal heeft, staat vast. Hij won prijzen. Zijn laatste klus, die bij Bayern München, kende twee be drijven. In het eerste bedrijf werd hij op handen gedragen, haalde hij de landstitel, de Duitse beker en de finale van de Champions Lea gue. Het tweede bedrijf werd zijn on dergang. Begin april 2011 bleek het machtige charisma van Van Gaal het onderspit te delven tegen een publiek Bayern-tribunaal met door Dick Sintenie DE LUTTE - Met de komst van Mare Overmars als directeur voetbalza ken kan Ajax-trainer Frank de Boer zich weer helemaal richten op het eerste elftal. „Al die tele foontjes van zaakwaarnemers kan ik meteen doorzetten naar Mare." Overmars liet gisteren al even zijn gezicht zien in De Lutte, waar Ajax tot vandaag een trainings kamp belegt. De voormalige vleu gelaanvaller van onder meer Ajax, Barcelona en Arsenal gaat zich vooral bezighouden met scouting, jeugdopleiding en transfers. Die laatste taak uit dat omvangrij ke pakket heeft op dit moment prioriteit. De grap dat De Boer met de komst van Overmars naar nieuwe spelers kan fluiten, omdat de directeur als voetballer te boek stond als uitermate zuinig, kon de trainer wel waarderen. Lachend: „Daar ben ik niet bang voor, Mare heeft in zijn leven een paar jaloers- makende deals gesloten." Toch kan de directeur voetbalza ken meteen aan de bak. De Boer wil zijn selectie nog versterken met een ervaren centrale verdedi ger (de trainer rekent nog altijd op het vertrek van Jan Vertonghen), een spits, een vleugelaanvaller en wellicht ook een linksback. „Daley Blind kan op die plek spe len, we hebben Dico Koppers en Mitchell Dijks achter de hand. Maar we moeten niet vergeten dat we in de Champions League gaan spelen en dat onze doelstelling is om daarin de tweede ronde te ha len. De prestaties van jeugdige spe lers zijn daarvoor wellicht te gril- ■ig" De eerste gegadigde voor de posi tie van linksback, Nicolai Boilesen, is al tien maanden geblesseerd. En ook op dit moment werkt de jon ge Deen apart van de selectie in Amsterdam aan zijn herstel. De Boer: „We moeten heel voorzich tig zijn met Nicolai, die telkens kampt met blessures aan zijn ham string. Dat mag geen carrière be dreigende kwetsuur worden." Met Derk Boerrigter (rug) en Kolbeinn Sigthórsson (enkel) springt De Boer eveneens voorzichtig om. Mare Overmars. Karl-Heinz Rummenigge, Franz Beckenbauer en Uli Hoeness als rechters. Van Gaal dook zo'n beet je onder, ruim een jaar lang liet hij zich slechts af en toe zien, meestal bij acties voor Spieren voor Spie ren, het goede doel dat hij zo'n warm hart toedraagt. En wachtte op een nieuwe uitdaging. De KNVB bood hem die. Tussen 2000 en 2002 was hij al bonds coach, niemand kon het een groot succes noemen. Nederland miste de kwalificatie voor het WK in Ja pan en Zuid-Korea, onder meer doordat thuis met 0-2 werd verlo ren van Portugal. Van Gaal bleek geen grip te heb ben op de karakters van zijn spe lers en liet ze in de media ook openlijk vallen. Hij stapte op. Ach teraf werd duidelijk dat de bonds coach in al zijn ijver en ambities, zijn spelers te hard aanpakte. Zich moeilijk kon schikken in het feit dat hij zijn ploeg amper zag, en dus niet echt aan de teamspirit kon werken. Internationals moeten het onder een bondscoach naar hun zin heb ben. De spelers van Oranje heb ben allemaal bij hun eigen (top)club zware, vaak driedubbele programma's. Die spelers komen vaak wel fit, maar toch moe op hun internationale afspraakjes en moeten niet tot aan de top van hun kunnen-worden afgemat. Bert van Marwijk slaagde er tot niet eens zo heel lang geleden in de spelers dat prettige gevoel te ge ven. Vanaf een paar weken voor het EK liep het fout. Van Gaal mag de erfenis nu oppakken. Zijn groot ste teleurstelling noemde hij zijn eerste periode als bondscoach. Een betere drijfveer bestaat er niet, zou je zeggen. Van de vakman Van Gaal mag worden verwacht dat hij heeft geleerd van eigen fouten. Als adjudant komt Danny Blind mee, de man die menig storm overwon en - net als Van Gaal - in de verkruimelmachine van Johan Cruijfss 'fluwelen' revolutie bij Ajax terechtkwam. VLIJMEN - De overwinning van Lars Boom donderdag in een kermis- koers in het Belgische Melle heeft nogal wat ophef veroorzaakt. De Nederlander versloeg in de sprint Steven Caethoven, die het plan had de zege op te dragen aan zijn de nacht ervoor overleden ploegge noot Rob Goris. Boom krijgt het nu voor de kiezen. „Dat is niet leuk, want ik was net zo goed geschokt door de dood van Rob", reageerde hij. Caethoven gooide na de finish zijn rouwband naar de Nederlander. Boom: „Het wordt nu geweldig opgeblazen, maar ik was daar om te koersen. Ik vind niet dat je een wedstrijd moet weggeven en als dat per se de be doeling was, hadden ze dat ook te gen me kunnen zeggen." Roger Federer staat morgen voor de achtste keer in de finale van Wimble don. Hij neemt het dan op tegen Andy Murray. foto Jonathan Brady/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 42