Karakter Pieter Weening houdt niet van romantiseren sport 15 ÉC^in,l69l^B»km Vijfde ritzege Vos in Giro i/' ':v;:v Johan Vansummeren kwam zwaar ten val, maar toonde karakter en haalde de finish in Metz. m van vandaag ang genoeg voor te schifting' zaterdag 7 juli 2012 Pieter Weening (links), hier samen met Laurens ten Dam (midden) en Johnny Hoogerland, weet dat het met de vorm dagen in de kijker te rijden. Pieter Weening is al zeven jaar de laatste Nederlandse etappewinnaar. Vandaag kan hij zichzelf opvolgen op de Planche des Belles Filles. 'Jullie romantiseren te veel.' dborAd Pertijs Knoop met Pieter Wee ning niet zo maar een ge sprek aan over zijn etap pezege in Gerardmer. Een dikke zucht is het eerste ant woord. Als je vervolgens ook nog aanhaalt dat de rit van vandaag net als die in 2005 finisht in de Vo gezen, is de kans groot dat hij zijn hoofd helemaal wegdraait. „Man, jullie romantiseren te veel." De 31-jarige Fries is geen renner die eindeloos terug wil kijken naar de etappe die hij destijds zo verras send en spectaculair won. „Het is zonder meer de mooiste ze ge uit mijn carrière, maar ik denk er zelf nog maar weinig aan terug. Dat doen jullie vooral." De nuch terheid van de man uit Harkema, steekt schril af tegen het collectie ve wielergeheugen van de vader landse wielerfan. Die koestert de zege in het Vogezenstadje Gerard mer nog altijd als een briljantje in de vitrine van de vaderlandse Toursuccessen. De 24-jarige Weening viel met gro te halen aan op de laatste, lange, lo me klim. Zwierend reed hij over de brede weg. Het was zijn han delsmerk. Hoezeer de teamleiding hem ook had verteld dat het effi ciënter was om rechtdoor rijden, hield de Harekiet vast aan zijn ei gen stijl. Andreas Klöden achter haalde hem en samen leken ze een vogeltje voor de kat. De top pers achter hen beten echter de tanden stuk op een sterk staaltje Fries-Duitse volhardendheid. Als twee strijkijzers trapten Wee ning en Klöden zij aan zij naar de finishlijn. Weening won met het kleinst denkbare verschil. Even leek Nederland een nieuwe Zoete melk in huis te hebben. Hij zou de Tour van 2008 gaan winnen, be dacht een groepje jolige journalis ten. Weening zelf zag er de gim mick niet van in. Meer en meer ging hij zich ergeren aan vragen, die in zijn ogen tamelijk onnozel waren. In de seizoenen na 2005 verdween Weening voor de massa lange tijd van de radar. Vorig jaar stond hij er echter weer met een schitte rende ritzege in de Giro. Blij ver rast kreeg hij er de roze leiderstrui bovenop. „Iedereen heeft het over de verloren zoon, maar ik ben nooit weggeweest", was de teneur van de antwoorden die hij daar gaf bij de terugkeer in de schijn werpers. Hij somde zeges en resul taten op. „In 2009 won ik de ko- 'Bij dit team krijg ik meer vrijheid om mijn eigen ding te doen' ninginnenrit in de Ronde van Oos tenrijk. Dat was tijdens de Tour. Dan valt het niet op en iedereen denkt ook: het is maar de ronde van Oostenrijk. Maar probeer daar maar eens een rit te winnen." Vier dagen reed hij rond in de roze trui. Op het einde leek hij alle aan dacht echter al weer beu. „Wat moeten ze nou nog van me we ten", zei hij toen de organisatie hem gebood naar de dagelijkse persconferentie te gaan. goed zit en hoopt zich de komende foto Bas Czerwinski/ANP Eén ding stond voor Weening al wel vast. Hij wilde van team veran deren. Het Australische Oreca GreenEdge lijfde hem in. Een knie blessure, opgelopen bij een val tij dens de training, hield hem het he le voorjaar aan de kant. Daarna stond hij er echter weer als van ouds. Vol bewondering zag de wie- Ierwereld hem tijdens het Crite rium du Dauphiné met de besten omhoog klimmen op de helse Joux Plane. Weer wilde Pieter Weening niet meegaan in de eufo rie van de mensen om hem heen. Hoe het was om in een klein groepje over te blijven met ren ners als Wiggins en Evans? „Man, ga je de zaak nou romantiseren. Of is iedereen soms vergeten hoe goed ik vorig jaar reed in de Giro?" Nu is hij met GreenEdge terug in de Tour als een renner van wie ie dereen het nodige verwacht in de cols. „Natuurlijk ben ik blij dat ik van team ben veranderd", zegt hij over zijn jongste successen. „Maar aan de andere kant is dat ook be wust gebeurd. Bij dit team krijg ik meer vrijheid om mijn eigen ding te doen. Ik voel me goed maar als renner heb je niets te willen. Zo iets moet naar je toe komen. Net zoals dat in 2005 het geval was." Tour de France Rupt-sur-Moselle 104km 146kmo>/;i La Planche des Belles Filles E La Planche des Belles Filles 1035m *- Grosse Pierre 956m Okm 87km 199km Het slot van de rit brengt het peloton op een hoogte van 1148 meter in de Vogezen. De slotklim heeft een lengte van zes kilometer met een gemiddeld stijgings- percentage van 8,5 procent, op sommige stukken zelfs 13 procent. Tour de France LONATE POZZOLO - Marianne Vos is ongenaakbaar in de Ronde van Italië voor vrouwen. De wielren- ster van Rabobank boekte gisteren in de achtste etappe al haar vijfde ritzege. Ze versloeg na een rit over 116 kilo meter van Mornago naar Lonate Pozzolo haar medevluchtsters Evelyn Stevens en Judith Arndt in de sprint. Vos, die vorig jaar de Gi ro Donne won, heeft in het alge meen klassement twee minuten voorsprong op de Amerikaanse Stevens. De slotetappe is vandaag. Annemiek van Vleuten blijkt bij een val tijdens de vierde etappe haar sleutelbeen te hebben gebro ken. De renster is gistermiddag al geopereerd. 8e etappe 8 juli - 157,5km Belfort Audin- eourt 14km 54km FRANKRIJK Le Bémont75knr Porrentruy 0km 75km 157,5km Een rit in het middengebergte, kort en daarom mogelijk met een explosief ver loop. Zeven hellingen waarvan de laat ste, de Col de la Croix, op zo'n twintig kilometer van de streep ligt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 41