D Gesink op sport Poels verlaat Tour in de ambulance 1? 2 Wagen 1014 Tweede kans Tour.nl Drie maanden vast zaterdag 7 juli 2012 Wie een etappe in de Tour de France wint, mag 8000 euro op zijn bankrekening bijschrijven. door Geert Langendorff e auto hield bij start plaats Épernay halt bij het hek van het lokale politiekantoor. Boven de ingang hing een bordje met nummer 7. De mistroostige plek, waarvan de buitenmuren in jaren geen lik verf hadden gekregen, maakt onderdeel uit van een zwar te bladzijde van de wielergeschie- denis. In het najaar van 1998 moest Cees Priem er zich dage lijks melden. Een truck van TVM, waarover hij de leiding had, bleek bij een controle tijdens de Tour 104 ampullen epo te bevatten. Een arrestatie en een rechtszaak volg den. Alsof een hogere macht ermee speelde, kwam een paar tellen la ter Richard Virenque voorbij stie felen. De Fransman behoorde in hetzelfde Tourjaar tot het team van Festina, dat na de zesde etap pe werd uitgesloten van deelna me. Een vondst verboden midde len in de auto van verzorger Wil ly Voet lag daaraan ten grondslag. Alle renners bekenden schuld, op de voormalige klimmer na. Dat deed Virenque pas twee later. Zwaailichten en handboeien ko men vaker voor in de Ronde van Frankrijk. Riccardo Ricco werd in 2008 afgevoerd, na een positieve test. Hij ging rechtstreeks naar het cachot. Deze herinneringen vervaagden bij de aanblik van een olijk stel met hun zoontje van een jaar of vijf bij de bus van Team Sky. Ze kwamen uit Noorwegen en wach ten op een glimp van landgenoot Edvald Boasson Hagen. Pa droeg een wielershirt met diens naam erop. Van Priem of Virenque wis ten ze het bestaan niet af. Foto's van Épernay zullen hen later lou ter een glimlach bezorgen. Een ge ruststellende gedachte. Zelfs stad jes krijgen een tweede kans. door Geert Langendorff METZ - Snakkend naar adem hing Wout Poels op de passagierszetel van een volgwagen van Vacanso- leil-DCM. Zijn shirt stond open. Op zijn borst zat een noodver band om zijn ribbenkast te ont zien. Een inderhaast opgezette zonnebril beschermde zijn ogen te gen het felle zonlicht Naast het openstaande portier waakte dok ter Peter Lagrou over hem. Terwijl omstanders op zoek naar sensatie foto's namen van de misère, stond de paniek in zijn ogen. Het duurde een eeuwigheid voor een ziekenauto Poels bereikte. Het beschikbare aantal wagens kon de karrenvracht aan renners die medi sche attentie behoefden nauwe lijks aan. Drie kwartier na de bin nenkomst van ritwinnaar Peter Sa- gan draaide de Assistance Médica- le de hoek om. Hem inladen ging moeizaam. Elke beweging trok zijn lijkbleke gelaat in een grimas. Vervolgens werd hij met loeiende Wout Poels wordt in de berm ver zorgd. foto Laurent Cipriani/AP sirenes overgebracht naar het mili taire hospitaal van Metz. De horrorscéne vond zijn oor sprong in een valpartij op 25 kilo meter van de aankomst. Tijdens een afdaling zorgde een straffe wind voor nervositeit in het pelo ton. Bij een snelheid van 75 kilo meter per uur ging het mis. Onge veer honderd renners kwakten te gen het asfalt. Onder hen bevon den zich alle voorname renners van Vacansoleil, onder wie Rob Ruijgh, Wout Poels en Johnny Hoogerland die sprak van een 'enorm slagveld' maar zelf schade vrij bleef Broeders van een koersambulance aarzelden geen seconde bij de aan blik van Poels. Ze legden hem op een brancard en bliezen speciale kussens op om zijn rug stabiel te houden. De vrees voor ernstige schade aan zijn rug bestond. Gelijk tijdig maakte de koersradio mel ding van het uitvallen van de cou reur. Toen de klep dicht ging, krab belde Poels echter overeind, strom pelde naar buiten en stapte weer op zijn fiets. Ploegmanager Daan Luijckx pro beerde hem op andere gedachten te brengen, maar liet hem aanvan kelijk begaan. Tien kilometer ver der kon hij het niet meer aanzien. „We stoppen", herhaalde Luijckx. „Het ging gewoon niet meer. Wout verging van de pijn." Poels kon moeilijk leven met de te leurstelling. „Weer haal ik Parijs niet", snikte hij, refererend aan zijn misfortuin van vorig jaar. Toen kon de Limburger niet ver der door maagklachten. Na onder zoek kwamen de artsen gistera vond met de mededeling dat Poels een gescheurde milt, een gescheur de nier, een gekneusde long en drie gebroken ribben had opgelo pen. Het wereldkampioenschap kan Poels in ieder geval dit jaar ver geten. i O 9 8 C Een massale valpartij tij dens de zesde etappe heeft voor de Rabobankploeg na re gevolgen. Kopman Ro bert Gesink verliest drie minuten. door Ad Pertijs METZ - In tijden van rampspoed weet Bauke Mollema de zaken vaak nog het best te relativeren. „Ik heb alleen maar schaafwon den, maar dan wel heel veel", schetste de Groninger hoe geha vend hij gisteren was teruggekeerd van het slagveld. Na een bijnc rimpelloze aanloop van zes dagen, werd ook Rabo bank op weg naar Metz in vier ver schillende valpartijen genadeloos op de pijnbank gelegd. Geen van de renners bereikte in de grote voorste groep van 79 renners de fi nish bij de stedelijke Arena van de Noord-Franse stad. Kopman Molle ma verloor iets meer dan twee mi nuten. Kopman Gesink kwam drie minuten na winnaar Sagan over de streep. Hij kreeg ook nog eens twintig strafseconden aan zijn ge scheurde broek omdat hij zich in een uiterste poging om terug te rij den naar het op hol geslagen pelo ton had laten voortzuigen door zijn eigen ploegleiderswagen. De lichamelijke schade was giste ren moeilijker in te schatten. Maar ten Wynants liep een geperforeer de long en twee gebroken ribben op en gaat morgen niet meer van start. „Het is afwachten hoe Bauke en Robert zich morgen voelen. Verwacht niet dat ze kunnen doen wat ze hadden willen doen", zei ploegleider Nico Verhoeven. Gesink kwam met een bebloede heup over de streep. Mollema had amper nog een broek aan zijn kont. „De fysieke schade lijkt mee te vallen, maar ze zijn wel twee keer hard gevallen", merkte Ver hoeven op. Mollema zei nog nooit zo hard ge vallen te zijn in zijn carrière. De laatste crash op 24 kilometer van de streep was het toppunt ge- weest. „Twee kilometer verder ging het naar rechts. Iedereen wil de opschuiven. Ik zag dat ze gin gen vallen. De weg liep er een beet je naar beneden, dus de snelheid lag heel hoog. Er was geen ontko men aan. 'Klein maken, klein ma ken' denk je alleen. Daarna voelde ik iedereen over me heen vallen." Van de acht Raborenners in koers smakten er zeven tegen de grond. Alleen de vanwege zijn polsblessu re achteraan mee hobbelende Luis-Leon Sanchez bleef overeind. Mark Renshaw viel al in de bevoor rading. „Dan weet je al wat voor een dag het gaat worden", zei Ver hoeven. Bij de volgende drie crash es ging de rest een of meerdere ke ren naar de grond. Bij de laatste massale valpartij waren wel 80 ren ners betrokken. „Op een gegeven moment reed ook iedereen op de fiets van een ander", schetste Ver hoeven de chaos na al die klappen. Hoe nu verder? Vooral gezien de tijdschade. „Iedere seconde die je verliest is er al een te veel", zei Mollema. „Meer dan één minuut verliezen is al dodelijk", weet de er varen ploegleider Adri van Houwe- lingen. Diens collega Verhoeven stelde dan ook somber vast dat Rabo zijn plannen voor deze Tour zal moe ten gaan wijzigen. „We hebben niemand meer in het klassement. We moeten dus een hoop bijstel len. Veel hangt daarbij wel af van hoe de fysieke schade de komende dagen blijkt te zijn," zie onze website-.tourdefrance De interactieve Tourgraphic met deelnemers en uitslagen. door Ad Pertijs Jan Moors. In de boezem van de Tour de France bevinden zich veel landgenoten. Ze zitten niet op de fiets, maar vervullen op de achtergrond een rol van bete kenis. Vandaag aflevering 6: Jan Moors, eens TVM-soigneur, nu terug als toerist Ooit was de Tour ook zijn thuis. Na 1998 was dat over. TVM-soigneur Jan Moors werd in het kader van een Frans justitieel onderzoek naar een eerdere vondst van 104 gevonden eenhe den epo uit de ronde gehaald en in het gevang gesmeten. Na een maandje mocht hij samen met teambaas Cees Priem verhuizen naar een hotel in champagnestadje Épernay. Iedere dag moesten ze zich er melden bij het plaatselijke politiebureau. Twee jaar geleden besloot Moors op het laatste moment om terug te keren naar Épernay toen de Tour daar van start ging. „Dat deed me goed." Gisteren stond hij er daarom weer. Dit keer was hij samen met zijn vrouw Marion en klein dochter Kyara (6) een dagje eerder gekomen. „We hebben geslapen in hetzelfde hotel als toen in 1998." De eigenaresse reageerde ver rukt. „Leuk dat ze ons nog herkende." Net als die agent die Moors gisteren spontaan aan sprak. „Hij wist echt nog wie ik ben." De 62-jarige Moors zit niet meer in de wieler sport. Jaren geleden kreeg hij last van hartrit mestoringen. Nu is alles weer in orde. Van de TVM-bunch van toen zit alleen Servais Knaven nog in de Tour. Als ploegleider bij Sky. De be groeting bij het hek is hartverwarmend. „We moeten nu echt deze winter iets afspreken", be loven ze elkaar. Even later lopen Moors en zijn twee vrouwen binnen de hekken van het start dorp. Met dank aan Rabobank dat hem drie gastenbandjes had gegeven. „Altijd al onze vrienden geweest", lacht de Limburger uit Echt. Drie maanden werd Moors in het najaar van 1998 door de Fransen vastgehouden in hotel De la Champagne. „Ik heb mijn kleindochter verteld dat opa hier gewoond heeft. Waarom heb ik er maar niet bij verteld." De kleine meid is zijn oogappel. „Mijn eigen kleinkind dat gek is van wielrennen." Net als hij. Nog altijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38