Gevaren van vervroegd aflossen - 29 Zomers uitje naar Zeeland zaterdag 7 juli 2012 De Nederlandsche Bank roept Nederlanders op hun hypotheek versneld af te lossen. Maar extra aflossen op je hypotheek kan ook geld kosten. Is het dus wel een zo'n goede zet? door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Qppenheimer a et grootste voordeel van vervroegd JL—Ji aflossen op je hypotheek: dalende g maandlasten. Nu de economische s 1 vooruitzichten minder gunstig zijn, is dat natuurlijk bijzonder prettig. Wie meer aflost op zijn huis, kan daarmee de te genvallende verkoopprijs van de woning of zelfs een lager pensioen compenseren. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB), die te genwoordig oproept om versneld af te los sen. Immers, als de woning op je 65e hele maal is afbetaald, heb je minder inkomen nodig om, van rond te komen. Maar er kleven ook nadelen aan vervroegd aflossen. Zo kan de geldverstrekker een boe te doorrekenen omdat hij rente-inkomsten misloopt. Bij de meeste banken kun je maxi maal 10 procent boetevrij aflossen per jaar. Volgens ING-woordvoerder Mare Smulders zijn er maar weinig huizenbezitters die deze ruimte volledig benutten. „Het gaat om best hoge bedragen. Bij een hypotheek van 250.000 euro mogen klanten jaarlijks maar liefst 25.000 euro aflossen", weet Smulders. Wie toch meer wil aflossen, lean de aflos sing over meerdere jaren verdelen of wach ten tot het einde van de rentevaste periode. Op dat moment mag meestal onbeperkt boetevrij worden afgelost. Een ander nadeel van vervroegd aflossen is dat de huizenbezitter hypotheekrenteaftrek misloopt. Het principe achter hypotheek renteaftrek is immers: hoe meer je leent, des te meer aftrek je krijgt. Niet voor niets zijn er door veel geldverstrekkers construc ties opgetuigd waarbij consumenten pas aan het einde van de looptijd hun hypo theek aflossen. Vooral bij verhuizing kan af lossen fiscaal ongunstig uitpakken. Door tus sentijds aflossen neëmt de overwaarde van de woning toe. Volgens de bijleenregeling moet de huizenbezitter bij verkoop de over waarde in zijn nieuwe woning stoppen. Zo niet, dan vervalt over dat gedeelte van de overwaarde de hypotheekrenteaftrek. Lost hij vervroegd af, dan stijgt de overwaarde en daarmee het bedrag dat hij in de nieuwe woning moet steken. Staat het geld daarente gen op een spaarrekening, dan hoeft hij het niet in zijn nieuwe woning te investeren. Maar los alleen af als je het geld ook écht kunt missen. Het bedrag dat je betaalt om de hypotheek af te lossen, kun je immers nergens anders meer voor gebruiken. Dat is niet verkeerd als je het anders had gespen deerd aan dure kleding of de zoveelste va kantie. Lastiger wordt het als het geld eigen lijk nodig is voor een nieuwe wasmachine of computer. „Zelf een buffer opbouwen, geeft meer flexibiliteit dan aflossen in een onzekere economische periode, bijvoor beeld bij werkloosheid", zegt Smulders. Wie na aflossing alsnog een lening moet af sluiten voor consumptieve zaken, is veel slechter af Voor consumptief krediet gelden hogere rentes, die niet aftrekbaar zijn. Tot slot: vervroegd aflossen kan ook een fis caal voordeel opleveren, Volgens de Wet Hil- len kunnen huizenbezitters die hun wo ning bijna helemaal hebben afgelost, ge bruikmaken van een extra aftrekpost. Als de aftrek van de hypotheekrente lager is dan het eigenwoningforfait (een fiscale bijtel ling), wordt de bijtelling verminderd tot het bedrag van de aftrek. Per saldo betekent dit dat je minder of geen inkomstenbelasting meer betaalt over het woningforfait. reageren? geld@wegener.nl GELD EN WERK/SpIONLINE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant Naast diverse co lumns en rubrieken treft u op één over zichtelijke plek al het nieuws aan dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft. 2- t/m 4-daagse autovakantie Nederland inclusief verblijf, ontbijtbuffet en diverse extra's! Aankomstdata en prijzen vanaf Voor meer. informatie en boekingen: lampshirelnnCityTerneuzen Hampshire Inn City Terneuzen*** Dit 3-sterren hotel ligt op ca. 15 minuten lopen van het oude centrum van Terneuzen en biedt u persoonlijke gastvrijheid, vriendelijkheid en gezelligheid. Het hotel beschikt over o.a. een lift, restaurant, sfeervolle bistro 'De La Ville', hotelbar met poolbiljart en terras, comfortabele lounge, leeshoek met kleine bibliotheek, draadloos internet (tegen betaling) en gratis parkeergelegenheid. U mag gratis gebruik maken van het binnenzwembad van het Hampshire Hotel Churchill Terneuzen (op ca. 4 km). In Zeeuws-Vlaanderen kunt u kennismaken met een uniek stukje Nederland, dat het beste van België en Nederland combineert. De bruine kroegen, Belgische biertjes, chocola, mosselen, 'kaai'n' (kades) en 'frietkotten' zullen u het gevoel geven even écht weg van huis te zijn. Geniet en ontspan van de uitgestrekte duin en strandgebieden afgewisseld door prachtige natuurgebieden. U verblijft in het gezellige Terneuzen, waar vanuit u leuke uitstapjes kunt maken. U bent in slechts 25 autominuten in Gent, binnen ca. 40 autominuten in Brugge en in ca. 45 autominuten in Antwerpen! Laat u verrassen door de Zeeuwse gastvrijheid! Aankomst dagelijks van 7 juli t/m 30 september. Lezersprijs Lezersprijs Lezersprijs 2 dagen v.a. 35 3 dagen v.a. 65 4 dagen v.a. 89 Prijzen zijn per persoon o.b.v. 2 personen. Inclusief: 2/3/4 dagen (1/2/3 nachten) verblijf in het Hampshire Inn City Terneuzen, ontbijtbuffet, 1 x koffie of thee met een Zeeuwse lekkernij (bij 2-daags verblijf), 1 x dagschotel (bij 3-daags verblijf) of 1 x 3-gangendiner (bij 4-daags verblijf). Exclusief: vervoer, niet genoemde maaltijden, reis- en annuleringsverzekering, reserverings-kosten ca. 19,50 per boeking (verplicht) en toeristenbelasting ca. 1,50 p.p.p.n. (verplicht, ter plaatse te betalen). .kras.nl/LR21080 alle informatie Typ in de adresbalk www kras.nl/LR21080 Kies uw datum, prijs en klik op BOEK NU. Telefonisch boeken? Bel 0900-9697 (15 cpm) o.v.v. reisnummer LR21080 Deze reis is exclusief voor u te boeken t/m 31 juli 2012. Bezoek óók de Gentse Feesten in juli! waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29