22 zeeland Veere zoekt geld nieuwe basisscholen 'Zorgen over markt voor regionale boek' Kraankosten ZorgSaam zint op twee Zeeuwse specialismen Tentoonstelling Ver(f)volg in Ellewoutsdijk zaterdag 7 juli 2012 VLISSINGEN - Het bedrijf MIT krijgt 48.000 euro van de gemeente Vlis- singen als compensatie voor de meerkosten aan restauratie van de Scheldekraan. Dat blijkt uit gehei me cijfers, die in bezit zijn van de ze krant. Het inmiddels veelbespro ken potje 'onvoorziene kosten' be draagt volgens het college 50.000 euro. Daarvan zou ze dan 48.000 euro, exclusief BTW, als redelijk hebben bestempeld en hebben ge honoreerd aan de restaurateur. Die heeft weliswaar om meer ge vraagd, maar zal de rest van dat be drag zelf voor rekening nemen. Raad wil al na de zomer duidelijkheid door Henk Postma DOMBURG - De Veerse gemeente raad gaat ervan uit dat de komen de jaren minstens vier nieuwe ba sisscholen, zo mogelijk met dorps voorzieningen, moeten worden ge bouwd. CDA-wethouder René Mo lenaar (onderwijs en financien) moet daar nog geld voor zien te vinden. Want de financiële plan ning biedt slechts ruimte voor twee nieuwe scholen. Al in november, bij de vaststelling van de begroting voor 2013, wil de wethouder 'een doorkijkje' bieden 'waar het extra geld vandaan zou kunnen komen'. Dat gebeurt op aandrang van de gemeenteraad. Die moest de wethouder afgelo pen week bijna dwingen meer haast te maken. CDA, PvdA/GroenLinks en SGP/CU legden samen een motie op tafel, waarin Molenaar op dracht kreeg al vrij snel na de zo mer 'inzichtelijk te maken welke kosten gemoeid zijn met de realise ring' van vier scholen, inclusief eventuele dorpsvoorzieningen. De wethouder reageerde aanvankelijk terughoudend. Om te weten hoe veel geld nodig is, moet eerst het scholenplan zijn behandeld, dat de schoolbesturen in augustus naar buiten brengen. Het heeft geen zin daar op vooruit te lopen, wierp hij tegen. Maar toen de drie fracties dreig den hun motie in stemming te brengen, en CDA-fractievoorzitter Karin Wouters-Kleinepier de hou ding van haar wethouder 'niet sympathiek' had genoemd, toonde die zich toeschietelijker. Om het 'signaal' af te geven dat de gemeen te 'op de bres staat voor goede on derwijshuisvesting' gaat hij daar nu meteen al voortvarend voor 'aan de slag', laat hij inmiddels nog eens via Twitter weten. De drie oppositiepartijen, WD, DTV en D66, zien dat alles slechts als een politiek spel. 'Sympathiek', reageren WD en DTV, maar 'rede lijk vaag' en 'misschien zijn er straks wel zes of acht nieuwe scho len nodig'. Bij D66 spreken ze van de omgekeerde wereld. Raadslid Marion van Stiphout: „Raar om eerst met geld te komen en daarna pas met een plan waaruit blijkt wat het allemaal gaat kosten." Wat meespeelt is de onrust in Big- gekerke en Gapinge over de plan nen van de schoolbesturen. Die maakten de afgelopen jaren al en kele keren duidelijk dat ze meer voelen voor concentratie van hun scholen in grotere eenheden, dan voor behoud van kleine dorpsscho len. De onderwijskwaliteit zou daarbij gebaat zijn, alsook het be perken van de kosten. Maar de ge meente wil ook meewegen dat een school van belang kan zijn voor de leefbaarheid van een dorp. Met name PvdA/GroenLinks uit 'grote zorgen over de betrokken heid van de schoolbesturen' bij het wel en wee van de dorpen. Fractievoorzitter Peter Holtring: „Van ouders en dorpsraden horen wij dat het in gesprek raken met schoolbesturen nauwelijks lukt. Het kan niet zo zijn dat wij ons als politiek voor het karretje van de schoolbesturen laten spannen. Die zullen naar hun klanten moeten luisteren." Wat hem betreft spelen school, verenigingsgebouw en sportclubs daar een belangrijke rol in. „Er zal geïnvesteerd moeten worden om die op peil te hou den." 'De uitgeverij was het uithangbord van de drukkerij. We wilden laten zien dat we de toets der kritiek konden doorstaan.' Over het Administratief Dienstencentrum Zeeland (ADZ) Met het vertrek van Bert Gere- stein bij ADZ komt ook een ein de aan de uitgeverij van regiona le geschiedschrijving over Zee land. „Het was altijd een per soonsgebonden project. Ik moest het alleen doen en er zou ook geen vervanger komen." door Maurifs Sep Het begon in 1983 met een boek over hon derd jaar loodsen op de Westerschelde. „Toen we dat achter de rug hadden, zeiden we: 'Dat was leuk, daar moeten we mee doorgaan'. Maar er werd direct te gen me gezegd: 'Doe maar, maar je doet het alleen. En we vervangen je niet als je stopt.'" Gerestein bleef bij het ADZ, de so ciale werkvoorziening voor druk werk in Zeeland. Tot nu, zijn pen sioen. „De afgelopen 2,5 jaar ben ik bezig geweest met het afbou wen van de uitgeverij. Een aantal titels is in de ramsj gegaan, van een-aantal andere is de voorraad vernietigd. Er blijft voorlopig een passief fonds over van negen titels die alleen nog verkocht worden. Als die op zijn, is het helemaal ge daan." Gerestein verwacht niet dat ie mand in het gat zal springen dat ADZ achterlaat als uitgever van boeken over de lokale en regionale TERNEUZEN - ZorgSaam wil in Zeeuws-Vlaanderen tweemedi sche specialismen voor heel Zee land gaan aanbieden: bariatrische chirurgie - operaties bij overge wicht, zoals maagverkleiningen - en bekkenbodemchirurgie. Ziekenhuizen moeten zich speciali seren, is vastgelegd in een landelijk akkoord met minister Schippers van Volksgezondheid. Een gevolg kan zijn dat specialismen uit Zee land verdwijnen. ZorgSaam en het ADRZ willen dat voorkomen door specialismen te verdelen. „Wij heb ben twee chirurgen die heel actief bezig zijn met bariatrische chirur gie", vertelt Margaret Lafort van ZorgSaam. „De norm is vijftig ope raties per jaar per chirurg. We zit ten daar boven met tweehonderd operaties per jaar." Voor bekkenbo demchirurgie heeft ZorgSaam een team van specialisten. Lafort: „Daarvoor gelden nog geen nor men, maar we moeten daar wel op voorsorteren zodat dit specialisme in Zeeland blijft." Het ADRZ is sterk in kinderdiabetes en reumato logie. Volgens Lafort zijn er tussen beide ziekenhuizen nog geen af spraken gemaakt, maar ZorgSaam wil dat wel. Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit: Ook voor kleine karweitjes Tel. 0113-21 66 77 Zeeuwse geschiedenis. Hij maakt zich grote zorgen over de markt voor die boeken. „Ik zie het heel somber in. Elk boek moet zwaar gesubsidieerd worden. Je moet bij allerlei fondsen geld zoeken om de kosten eruit te halen. Dat gebeur de bij mij natuurlijk eigenlijk ook. Ik werkte in de sociale werkvoor ziening. Ik kon heel veel uren in mijn werk steken, die werden in feite ook gesubsidieerd via de over heid." De boekenmarkt heeft het boven dien erg moeilijk door de crisis. „Mensen bezuinigen eerst op luxeartikelen. Zoals boeken. Tegelij kertijd is er wel een verzadiging van de markt opgetreden. Er komt te veel uit en te veel van onvol doende kwaliteit. De markt is deels verpest door alle rommel die wordt uitgebracht." In de kleine dertig jaar heeft Gere stein voor ADZ vijftig boeken uit gegeven en 150 (in opdracht) ge drukt. „Er zijn tijden geweest dat ik driehonderd manuscripten per jaar afwees." Want ook al was hij niet opgeleid als uitgever, hij heeft altijd geprobeerd kwaliteit te leve ren. „Mijn motto was altijd: het moet aan alle kanten kloppen. Een goed boek, goed geschreven, mooi opgemaakt. De uitgeverij was het uithangbord van de drukkerij. We wilden als sociale werkvoorzie ning aan de buitenwereld laten zien dat we de toets der kritiek konden doorstaan." Hij legt een boek op de salontafel: rasBntBn ELLEWOUTSDIJK - Cursisten van de Stichting Kunsteducatie Walche ren stellen vanaf morgen hun werk tentoon in 't Kerkje van Elles- diek in Ellewoutsdijk. De opening is om 14.30 uur. De 24 cursisten, allen gevorderde leerlingen van Johannes Milhous, treden naar buiten met elk één of twee werken. Het levert een veel kleurig geheel op, waarin persoon lijke stijlen en voorkeuren tot ui ting komen. De groepen exposeer den eerder in 't Kerkje, vandaar dat de expositie de naam 'Ver(f)volg' meekrijgt. De tentoonstelling is te bekijken tijdens open middagen op woens dag en zaterdag of zondag op 14, 18, 22, 25, 28 juli of 1, 5, 8,11,15,19, 22, 25 augustus. Steeds van 13.30-16.00 uur. De entree is gratis. www.ellesdiek.nl ruimten. kinderopvang 4 tot 13 jaar De BSO heeft eigen Voorschoolse, naschoolse en vakantie-opvang. In de buurt van basisscholen. Kleinschalig flexibel. Voor meer informatie: www.koozie.nl [SBBERlHWRD'SjriEENfA'&T'iËil Exclusief bezorgkosten Re actio is geldig van 3-07-12 t/m 17 07-12 Weihoek14 4416 PX Kruiningen T 0113 57 24 06 •www.detuin-kamer.nl MIDDELBURG Noordweg 271 d Fraai ruim (ca. 100 m2 woon- oppervlak) appartement met 2 slaapkamers, balkon en par-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22