Q-koorts nog op 37 plokken sweetd'eallnii 61 binnenland Verbeter de wereld met lening van 22 euro Onvrede blijft over EU-optreden Rutte Volg ons op Twitter en Facebook vrijdag 6 juli 2012 Kabinet ziet geen redenen voor excuses aan patiënten Volgens minister Schippers heeft overheid 'naar eer en ge weten' gehandeld. <s> Tien miljoen euro voor onder steuning getroffenen. Jongste besmetting op bedrijf met ruim 600 geiten in Hilva- renbeek. DEN HAAG - De Qjkoortsbesmet- ting is nog op 37 bedrijven met melkgeiten aanwezig. Dat meldde staatssecretaris Henk Bleker (Land bouw) gisteren aan de Tweede Ka mer. Om de Qjkoortsuitbraak in te dammen werden in 2009 en 2010 uit voorzorg tienduizenden drachtige geiten gedood. Een bedrijf wordt Qpkoortsvrij ver klaard als er een jaar geen besmet ting is. Onderzoek van melk wees begin deze week uit dat een melk- geitenbedrijf uit Hilvarenbeek (Noord-Brabant) met 618 melkgei ten besmet is, waardoor de teller op 37 bedrijven kwam. Lokale be stuurders en de GGD zijn op de hoogte gebracht van de besmet ting en bij het bewuste bedrijf komt een waarschuwingsbord. Ondanks aandringen van de Twee de Kamer maakte het kabinet ook gisteren geen excuses aan Qjkoortspatiënten en hun familie. Volgens minister Edith Schippers (Volksgezondheid) is daar ook geen reden voor, hoewel ze mee voelt met de slachtoffers en be treurt wat er is gebeurd. „De over heid heeft de patiënten dit niet aangedaan. De overheid heeft naar eer en geweten gehandeld. Het had beter gekund, maar daarmee is niet gezegd dat er minder slacht offers zouden zijn geweest", hield zij de Tweede Kamer voor. De Kamer besprak de aanbevelin gen die de Nationale ombudsman Alex Breninkmeijer deed nadat hij de aanpak van de QHcoortuitbraak sinds 2009 had doorgelicht. Vol gens de ombudsman is het vertrou wen in de overheid geschaad en zouden excuses gepast zijn. Zeker 25 mensen met Qjkoorts overleden, naar schatting honder den werden chronisch ziek. Door 10 miljoen euro beschikbaar te stel len voor ondersteuning van getrof fenen, geeft het kabinet volgens Schippers uitvoering aan de be langrijkste aanbeveling van de om budsman. „Het fonds is wel dege lijk erkenning van het leed dat pa tiënten ondervinden en ondervon den", aldus Schippers, die ook hoopt dat het mensen helpt om verder te kunnen. Het kabinet had eerder duidelijk moeten maken waar de bedrijven met Qjkoorts waren, vindt Twee de Kamerlid Marianne Thieme (Partij voor de Dieren). Zij wilde excuses van het kabinet omdat niet meteen op de risico's is gewe zen. „Nietsvermoedende burgers hebben gewandeld en gefietst in Noord-Brabant in gebieden waar ze Qfkoorts konden oplopen." Schippers weerspreekt dit. „Het was niet zo dat wij in het begin konden vermoeden dat de situatie zo ernstig kon worden. Dit was een unieke situatie." zie onze website:binnenland Luister naar een interview met de Na tionale ombudsman door Hans Geirtsen AMSTERDAM - Sinds deze week kunnen Nederlandse particulieren via internetplatform Wakibi recht streeks microkredieten verstrek- ken aan ondernemers in de derde wereld. „Soms kan een kleine le ning al het verschil maken", zegt sociaal ondernemer Peter Schinkel (31). Twee jaar geleden kreeg hij de kriebels. De oprichter van een goed lopend internetmarketingbe- drijf met 75 man personeel wilde meer dan alleen geld verdienen. Iets goeds doen. Bijvoorbeeld door ondernemers in de derde wereld aan krediet te helpen. Hij bedacht het internetplatform Wakibi dat - na een testfase van ruim een half jaar - sinds deze week officieel actiefis. Via Wakibi kunnen Nederlandse particulieren die wat geld overhebben en er iets nuttigs mee willen doen dat recht streeks en persoonlijk uitlenen aan ondernemers of projecten naar eigen keuze. Het minimumbe drag is 22 euro. Keuze is er genoeg. Via de Ameri kaanse organisatie Kiva, een van de grootste op het gebied van mi crofinanciering ter wereld, be schikt Wakibi over een databank met vele duizenden ondernemers en projecten in meer dan zestig landen die krediet goed kunnen ge bruiken. Zoals Javier Antonio, een chauffeur in Nicaragua die een le ning van omgerekend een paar honderd euro nodig heeft om zijn huisje te kunnen opknappen. Of de Filipijnse boerin Ines, die graag wat extra wil investeren in veevoer en medicijnen. Via de site www.wakibi.nl is te vol gen wat er met het geld en de geko zen projecten gebeurt. En in welk tempo dë lening wordt terugbe taald. „Het zijn geen schenkingen. Wie geld leent, moet dat in termij nen terugbetalen. Meer dan 98 pro cent van alle leningen wordt ook daadwerkelijk afgelost", weet Schinkel inmiddels. „Minder dan 2 procent van het geld komt niet te rug. Dat is ook de ervaring van on ze Amerikaanse partner Kiva die al veel langer bezig is." De goede betalingsmoraal van de ondernemers in de derde wereld verbaast Schinkel niet echt. „Voor veel kleine ondernemers daar zijn microkredieten een buitenkansje. Bij gewone banken kunnen ze meestal niet terecht omdat ze te klein zijn, of analfabeet. Ze kun nen vaak alleen via woekeraars aan kredieten komen. Maar die re kenen gerust een procent rente per dag. Bij ons betalen ze alleen een ter plaatse normale, gangbare rente over het krediet", legt hij uit. Het fysiek verstrekken van de kre dieten en het ophalen van de afbe talingen gebeurt ter plekke. „Niet via een log kantorennetwerk, maar gewoon een man of vrouw op een fiets die de dorpen af gaat." Sinds Wakibi in december vorig jaar is opgestart, hebben al meer dan 750 Nederlanders samen zo'n 45.000 euro geïnvesteerd in projec ten waarbij ruim 4000 onderne mers betrokken zijn. De ambities zijn aanmerkelijk groter. „Over een jaar willen we tenminste 50.000 leningen van minimaal 22 euro hebben verstrekt, dus meer dan een miljoen euro." DEN HAAG - Geruststellende woor den van premier Mark Rutte. Als Spaanse banken geld nodig heb ben direct uit het Europese nood fonds ESM, dan moet dat besluit altijd eerst worden voorgelegd aan het parlement, inclusief de Neder landse volksvertegenwoordigers. Herman van Rompuy, voorzitter van de Europese Raad, had deze week juist gesuggereerd dat Neder landse bezwaren genegeerd zou den kunnen worden. „Unanimi teit is een vereiste", sust Rutte nu. Daarmee is gelijk de angel uit het debat over de resultaten van de Eu ropese Top van vorige week. Toch blijft het chagrijn over Ruttes op treden overheersen. Vorige week had hij nog zó bezwo ren dat het de tijd niet was voor vergezichten. Politieke unie, ban- kenunie, niets van dat al stond op de agenda van de regeringsleiders, zei hij. Meer dan streng Europees banken- toezicht, een vurige wens van Ne derland, zou er niet uitkomen. Vrij dag bleek dat de regeringsleiders, onder druk van met name Spanje en Italië, toch een stuk verder wa ren gegaan. Banken kunnen in noodgevallen directe kapitaalsteun krijgen uit het ESM, zonder dat het land waarin die bank zetelt ga rant komt te staan. Volgens CDA, PvdA, D66 en GroenLinks is het glashelder dat daardoor toch de eerste stappen naar een bankenunie zijn gezet. Prima want noodzakelijk, vinden zij. Maar waarom zegt Rutte dat niet óók en draait hij er telkens omheen? Het is het zoveelste be wijs dat Rutte 'twee gezichten' heeft: eurosceptisch in eigen land, maar eenmaal in Brussel stemt hij overal mee in. Pure campagnepraat, oordeelt WD-fractieleider Stef Blok, slechts bedoeld om de WD-lijst- trekker te beschadigen. Niettemin zijn ook PW, SP, Christenunie en SGP niet tevreden over Ruttes prestaties. Hun kritiek luidt dat de premier te véél heeft weggegeven. Rutte spreekt van 'misverstanden'. Hij somt nog eens op wat hij 'met Angela Merkel en Finland' alle maal heeft tegengehouden. Zo wil de Spanje dat directe kapitaalsteun aan banken meteen mogelijk wordt, zonder dat het toezicht op de banken is geregeld. Daar ging een streep door. Samen zijn ze ook voor de wens van Italië gaan liggen om het noodfonds automa tisch te laten ingrijpen als landen een maximumbedrag aan rente over hun staatsschuld moeten be talen. „We moeten oppassen dat de Nederlandse belastingbetaler niet verantwoordelijk wordt voor tegoeden van Italiaanse banken." Onderdeel van W6G@N6R Media Lekker uit eten, maar net even anders dan je gewend bent? Dat kan bij Restaurant de Wereit! Vrijdag 6 juli Bij Restaurant De Wereit kan je op een nieuwe en aparte manier uit eten gaan. Het unieke zit hem in j de speciale manier van bereiden en serveren van gerechten. Op de grote grill worden de zwaarden die voorzien zijn van vlees, vis j en ananas bereid. Je mag eerst gebruik maken van het soepbuffet en daarna van de koude gerechten. Vervolgens komen de gaucho's nu ^97 SO Ko°p ïuv vandaag op VAN; €55,00 sweetdeal.nl korting @SWEETDEALZEELND /SWEETDEAL.ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6