Regen teistert Onderstroom 24 Groeiend verzet tegen verhoging onroerendezaakbelasting in Hulst Joianda van Looi beste landschapsarchitecte Electrabel dreigt met sluiting extra centrale mjm Bü Fietser gewond bij botsing Acht imkerijen openen deuren Uw vi mrm vrijdag 6 juli 2012 door Henk Boot SINT JANSTEEN - Joianda van Looij (33), afkomstig uit Sint Jansteen, heeft de Grand Prix Award in een internationale wedstrijd voor jon ge Europese landschapsarchitecten gewonnen. De jury was onder de indruk van haar ontwerp voor her inrichting van het park Berg en Bos in Apeldoorn. Aan het plan wordt nu de laatste hand gelegd. Joianda (ze woont nu in Arnhem) was erbij betrokken vanaf de eerste schetsen. Het oor spronkelijke park dateert van circa 1930. Het herbergt onder meer de Apenheul en biedt ruimte aan eve nementen en een natuurspeel- plaats. Er was sprake van achter stallig onderhoud en de originele klassiek-romantische inrichting was vrijwel verdwenen. Nu is er sprake van mooie zichtlij nen, watervallen, houten plat forms in een groene omgeving met slingerende wandelpaden. Met een nieuwe entree van de Apenheul wordt het project bin nenkort afgerond. Als prijs wordt het object opgenomen in een boek over landschapsarchitectuur. Joianda van Looij met puppy. Joianda krijgt ook een masterclass landschapsarchitectuur. - Van Looij volgde na de havo aan het Reynaert in Hulst, de hbo tuin- en landschapsinrichting in Arnhem en een masteropleiding architectuur van het landschap in Wageningen. Ze is nu bezig met agrarisch bou wen en de inrichting van boerener ven. Inspiratie daarvoor deed ze op in haar jeugd in Zeeuws-Vlaan- deren, op de boerderij van opa en oma en bij het vlasverwerkingsbe drijf van haar vader. door Wout Bareman DOEL - Het moederbedrijf van energieleverancier Electrabel, GDF-Suez, heeft het Belgische kernkabinet gedreigd ook de kern centrale Tihange 1 te sluiten. De stroomproducent heeft uiterst geïrriteerd en verbijsterd gerea geerd op het kabinetsbesluit om de tweede oudste van de vier kern centrales in Doel (de centrales 1 en 2) al in 2015 te sluiten. Tihange 1 mag tot 2025 open blijven. De directie van Electrabel/GDF-Su- ze stelt in een persverklaring vast dat de regering geen respect toont voor het protocol-akkoord dat in oktober 2009 tussen de Belgische Staat en het concern werd geslo ten. Daarin werd vastgelegd dat de centrales Doel 1 en 2 en Tihange 1 tien jaar langer zouden openblij ven. Nu geldt dat alleen nog voor Tihange 1. Electrabel heeft de regering er in middels fijntjes op gewezen dat het besluit notabene werd geno men op de dag (woensdag) dat het Federaal Agentschap voor Nucleai re Controle zich uiterst positief uit sprak over een technisch rapport van Electrabel. Daarin stonden de investeringen en de planning van de werkzaamheden, die nodig zijn om de levensduur van de drie cen trales te verlengen met tien jaar. Er zijn vele tientallen miljoenen mee gemoeid. Staatssecretaris Melchior Wathelet (energie) noemde de dreiging van Electrabel op de VRT-televsie 'bluf. Tihange 1 is maar voor de helft eigendom van Electrabel. Wa thelet: „Misschien is er een andere producent geïnteresseerd." Bij droogte direct festivalsfeertje door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het zit Onderstroom ook niet mee. De afgelopen jaren had het festival al diverse malen te kampen met extreem weer. Vorig jaar beleefde het een uiterst natte opening en ook donderdag, bij het begin van de vijfde editie, was het raak. Tegen zeven uur, net nadat de officiële opening was geweest en net voordat de eerste voorstel lingen begonnen, kwam het met bakken uit de hemel. Onder stroom dreigde even over te stro men. Een deel van het al aanwezige pu bliek vluchtte de nabijgelegen ca fés in of vertrok huiswaarts. De tes terende bezoekers verkozen een van de overdekte voorstellingen of trotseerden manmoedig de regen. Pas na achten werd het tijdelijk wat droger, kwamen de mensen te voorschijn en kreeg de Vlissingse binnenstad weer wat op een echt festivalsfeertje begint te lijken. Toch bleef menigeen de hele avond bezorgd naar boven kijken en werd Buienradar intensief ge raadpleegd. Na negenen begon het opnieuw te regenen en werd het begin van de bonte openingspara de Pipototal wat verlaat. Een enigszins moeizaam begin dus, van een festival dat er dit jaar juist zo veelbelovend uit ziet. On der aanvoering van de nieuwe di recteur Onno Bakker, die Frank van Iersel is opgevolgd, is Onder- stroom teruggekeerd naar het Bel- lamypark als hart. Eerder streek het festival neer op het Scheldeter- rein en aan de Oranjedijk, locaties met onbetwist hun eigen karakter en charme, maar ook met hun be perkingen. In de veelheid aan thea tertentjes- en tenten binnen de re latieve intimiteit van het Bel- lamypark komt het festival tóch het meest tot zijn recht. Het was donderdagavond al lastig kiezen uit het ruime aanbod. Zon der meer een pareltje is Muur bloem van Circuswerkplaats Boost in het Haventheater, op de kop van het Bellamypark. Het is thea ter dat geen woorden nodig heeft. In een keukenachtige omgeving wordt een man geplaagd door een aanvankelijk ongrijpbare vrouw. Het is de basis voor een korte, poë tische en soms adembenemende voorstelling waarin de Zweed Ola Glimaker en de Italiaanse Marian- na Boldini hun bijzondere acroba tische vermogen demonstreren. Onderstroom, dat duurt tot en met zondag, gaat vandaag vanaf 13.00 uur verder. Doorlopend zijn er kleine voorstellingen op het Bel lamypark, treedt zowel Boost als cabaretduo Reijn Goed drie keer op, worden er tal van andere voorstellingen gespeeld en is er muziek van Dirt Daubers (16.00 uur), Stuurbaard Bakkebaard (21.00 uur) en Russkaja (23.00 uur) in het Dijktheater. Zaterdag is de Internationale Straattheaterdag. door Henk Boot HULST - De WD en de oppositie partijen in de gemeenteraad van' Hulst verzetten zich tegen de ver hoging met 15 procent van de tarie ven voor de onroerendezaakbelas ting voor winkels en bedrijven in 2013 en 2014. Daardoor zou de gemeente op jaar basis structureel 525.000 euro min der binnen krijgen dan eerder ver wacht. Coalitiepartij WD en de oppositiepartijen Algemeen Be lang Groot Hulst, Progressief Hulst, onafhankelijk raadslid Van Eek en de SP vrezen dat een verho ging van 15 procent schadelijk is voor het vestigingsklimaat in de stad, ook al vanwege de crisis. Of ze hun zin krijgen, is nog even de vraag. B en W van Hulst bui gen zich de komende maanden over de meerjarenbegroting. De opbrengsten uit de Wet Waarde ring Onroerende Zaken zijn voor elke gemeente en belangrijke bron van inkomsten. In* Hulst bracht die onroerendezaakbelasting in 2011 in totaal 3,2 miljoen euro op: 2 miljoen van woningen, 1,2 mil joen van niet-woningen. Aan het begin van deze regeerperiode in 2010 hebben Groot Hontenisse, CDA, PvdA en ook de WD afge sproken dat ze de tarieven voor niet-woningen jaarlijks met 15 pro cent zouden opkrikken. „Dat lijkt fors, maar we hebben la ge tarieven en zouden we doen wat we toen afspraken, dan zou den we voor eigenaren van win kels en bedrijven in 2014 uitko men op het Zeeuws gemiddelde uit 2010", aldus wethouder Adri Toté. Hij begrijpt de zorgen. „Maar als je structureel 5 ton minder bin nenkrijgt, zul je moeten zeggen hoe je dat gat wilt opvangen: door minder uit te geven of door ande re inkomsten." TERNEUZEN - Bij een aanrijding in de Amstelstraat in Terneuzen is donderdagmiddag om tien over één een fietser zwaargewond ge raakt. Hij is vermoedelijk in bot sing gekomen met een stilstaande auto op een uitrit. Hoe dat kon ge beuren wordt door de politie on derzocht. De man, die vermoede lijk hersenletsel heeft opgelopen, is met spoed per ambulance over gebracht naar het Universitair Zie kenhuis in Gent. MIDDELBURG - Op 14 en 15 juli kun nen geïnteresseerden een kijkje ne men in de keuken bij acht Zeeuw se-imkers. Tussen 10.00 en 16.00 uur is er tijd om kennis te maken met het werk van een imker in een fruitteelbe- drijf Het verdwijnen van kleinschalige landbouw, versnipperde leefgebie den en een verminderde diversi teit van planten zorgen voor bijen- sterfte. Het kleine diertje is erg belangrijk voor de bevruchting van eetbare gewassen en dus voor mensen. Om voort te blijven bestaan heeft de bij hulp nodig. Om aandacht te creëren voor het probleem is 2012 omgedoopt tot 'het Jaar van de Bij'. Fruittelers in Bruinisse, HeinkenS- zand, Kapelle, Kloosterzande, Oost- kapelle, en Renesse openen hun deuren tijdens de Zeeuwse imker- dagen. De landelijke open imkerdagen worden georganiseerd door de Ne derlandse Bijenhouders Vereni ging (NVB). Wegens vakantie gesloten van 1*4 juli t/m S augustus. ook voor vervanging'sapparaluur.1 isie Mr' F'J' HaarmanW0ê 26 Tel.: (0il6)-620851 4538 AR Terneuzen www.keukenvisie.nl keuken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 68