Recital van Joris Verdin Ministerie tevreden over Aantrekkelijk Oostburg 'In Terneuzen breken ze alles af en in Axel bouwen ze gelukkig alles weer op' almanak Fatsoen Evert Prince Koppen van klei z door Wout Baretnan Wethouder Jaap Bos was apetrots. Hij en zijn ambtenaren van de gemeente Terneuzen had het voor elkaar ge kregen. Na het winkelpand van Antheunis aan de Markt in Axel is nu ook het belendende woonhuis aangeduid als Rijksmonument. Bos (cultuur) had het gehoopt, maar niet direct verwacht. De Rijksdienst voor het Cultureel Erf goed voegt al geruime tijd geen pand meer toe aan lijst van monu mental van vóór 1940. Maar voor het woonhuis uit 1909 van Bene- dictus Antheunis (1875-1952) maakt de dienst uiteindelijk toch een zeldzame uitzondering. Aan leiding: de prachtige voorstellin gen en motieven op de wanden van de woning in een stijl tussen art-nouveau en art-deco. Met prachtig gestileerde bloemen, uil tjes en sterren op de lambrise ring, huiselijke tafereeltjes voor zien van spreuken, plafonds be schilderd met eierlijsten, zweep slagmotieven, bloemen en enge len en zelfs op de houten vloeren geschilderde tapijten. Volgens deskundigen telt heel Ne derland maar enkele tientallen be schilderde kamers uit dezelfde pe riode. Interieurspecialist Eloy Kol- deweij van de rijksdienst, woens dag in Axel: „En nu hebben we een heel huis." En dan te beden ken dat het huis op de nominatie stond te worden gesloopt. Om plaats te maken voor een mu seum... Bos was in de wolken, maar betrok enigszins toen hem werd gevraagd wie de restauratie van al dat moois gaat bekostigen. Dat is een probleem. „Want voor een restauratie van al die schilde ringen hebben we geen geld." Maar ach, er is vast wel ergens HULST - De Belg Joris Verdin ver zorgt vanavond, vrijdag, in de basi liek van Hulst het derde concert in de reeks Internationale Zomeror- gelconcerten. In 1989 concerteerde hij ook in deze reeks. Verdin is een harmoniumspecialist en doceert aan de Hogeschool Antwerpen en in Leuven. Zijn programma is gevarieerd van renaissance tot en met 20ste eeuw- se muziek. Hij speelt werken van De omschak'eling op een nieuw com putersysteem is niet helemaal geruis loos verlopen in het Zierikzeese kan toor. 'Wij gaan migreren naar een nieuw systeem'stond erin een vro lijk geschreven mailtje van de haas. Met slechts enkele muisklikken en vooral de handleiding goed volgen zou dat geen problemen moeten ople veren. Maar, zoals dat zo vaak gaat 'Met deze tentoonstelling geven we mensen de gelege- nehid om in alle rust te genieten van kunst en cultuur in de kerk van Hengstdijk. Daarnaast bieden we begin nende en amateurkunstenaars een podium om hun werk te tonen.' een fonds te vinden dat een mooi bedrag wil bijpassen. Op de website wuiven tal van rea- geerders Jaap Bos alle lof toe. In één adem echter wordt diens col lega Co van Schaik beticht van kwade zaken. Reageerder Werd Tijd: „Ik denk dat een wethouder met passie voor Axel en cultureel erfgoed (een grijze eminenz) dit heeft bewerkstelligd." Lachend Vuistje: „Gelukkig dat we in ons Axel het voor elkaar krijgen dat niet alles gesloopt wordt zoals in Terneuzen. Het wordt eens tijd dat al die grijze wethouders opstappen en er een nieuwe verstandige wind door dat gemeentehuis gaat waaien. Als er iemand heel graag wilde slopen was het Co van Schaik." Marijke noemt het een prachtig pand, waar ze als land al bewon dering voor had. Maar ook zei schrijft: „Van Schaik maakt meer kapot dan ons lief is. Inderdaad een frisse wind, maar krijg ze maar eens van dat pluche af hè." Matthijs stelt vast: „Als het al waar zou zijn (wat ik niet weet) dat de heer Van Schaik in Axel de lakens uitdeelt, dan doet hij dat niet slecht, lijkt me. Natuurlijk, 't kan alttijd nog beter, maar in deze crisistijd." Kaatje is trots dat het monument voor Axel bewaard is gebleven. „In Terneuzen breken ze alles af, in Axel bouwen ze al les op." Het lijkt erop dat Van Schaik (fi nanciën) het alleen nog goed kan maken als hij de restauratie be taalt Reageer ook op artikelen op de website van de PZC. Post uw bijdrage onderaan een bericht. Informatie over de kunstenaars en werken. Wie meer wil weten over de kunstenaars, l< Padovano, Willaert en Van de Kerckhoven en daarna Canzona, een koraalbewerking, en Pièce d'or- gue van J.S. Bach. Apart zijn de transcripties van luitstukken van Campion die Jehan Alain compo neerde. Verdin sluit af met een ei gen werk: Spaanse composities voor orgel vierhandig. Hij speelt het samen met zijn oud-leerlinge Annelies Focquaert Het concert begint om 20.00 uur. Tip? redactie@pzc.nl AXEL - In het streekmuseum Het Land van Axel is van 18 juli tot en met 1 september de tentoonstel ling 'Koppen van Klei' te zien, beel dend werk van keramist Paul San- derse uit Middelburg. Woensdag tot en met vrijdag 13.30-17.00 uur, zaterdag 12.30-16.30 uur. door Wout Baremami www.pzc.nl met nieuwe apparatuur, viel dat in de praktijk toch een beetje tegen. On danks het geduld van de helpdesk werd het zelfs de meest fatsoenlijke collega's allemaal te veel en vielen er onwelvoeglijke woorden. „Ik geloof da t niet alleen mijn com puter is gemigreerd maar ook mijn fatsoen", mopperde de anders zo keu rige vrouw. MEEST GELEZEN 1,. Dode Westdorpe door misdrijf 2. Patiënten nog steeds naar België 3. Werknemers Neckermann boos STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto OOSTBURG - De belangstelling voor het project Aantrekkelijk Oostburg groeit, zowel bij ondernemers als bij de bevolking. Die betrokken heid wordt onderstreept door de oprganisatie van nieuwe evene menten én maatregelen tot verbe tering van het vestigingsklimaat. Wethouder Peter Ploegaert stelt vast dat er door het project sprake is van versterking van de onderlin ge band tussen de Oostburge- naren. „En juist dat is een voor waarde voor het laten slagen van een aantrekkelijker woon- en leef klimaat." Het project richt zich vooral op versteviging van de cen trumfunctie van Oostburg en stabi lisering van de woningmarkt. Het wordt grotendeels gefinancierd met 'anti-krimpgeld' van Rijk, pro vincie en de gemeente zelf en met steun van de Rabobank en de wo ningcorporaties. Er is zo'n zes mil joen beschikbaar en er wordt nog gemikt op Europese subsidies. Ploegaert en leden van de advies groep die het project begeleiden, leidden donderdag Inge Vossenaar rond door het projectgebied. Ze is directeur Wijken bij het directo raat-generaal Wonen, Wijken en Integratie van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en kwam op werkbezoek. Ploegaert vond dat een goed teken. „Het laat zien dat er vanuit het ministerie en de pro vincie aandacht is en blijft voor de krimpproblematiek in deze kern. Maar nog belangrijker: hoe we hier, samen met inwoners en on dernemers, op in willen spelen." En nóg belangrijker: Vossenaar bleek onder de indruk van het pro ject dat als voorbeeld voor andere krimpgebieden dient.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 66