Regen teistert Onderstroom Oude gordijnen vermaakt tot hoofs gewaad 241 zeeland Jolanda van Looij beste landschapsarchitecte O'Hanlon doopt roos door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - „Dit is de jurk voor Maria van Hongarije. En dit is Maximiliaan." Voor Janny Boen uit Colijnsplaat hebben haar hon derden historische kostuums na men en karakters. Een selectie uit de grote collectie die Boen samen met vriendin en co-naaister Janny den Engelsman heeft opgebouwd is deze zomer te zien in de Dorps kerk in Colijnsplaat. „Het mooie van de kostuums voor mij is dat ik van elk stuk stof weet waar het vandaan komt, wat het geweest is, van wie ik het gekre gen heb. Er zitten hele verhalen in." De twee Jannys moeten over gordijnen en kanten valletjes van overal uit de Bevelanden vermaakt hebben. „Dat zwart in die japon komt van een oude jurk van een bekende. Ik heb dozen en dozen vol met stoffen en versierselen. Ik krijg ze van alle kanten aangereikt. Er is zoveel, dat krijg ik van mijn leven niet meer verwerkt." De kostuums liggen op diverse plaatsen opgeslagen. Thuis, in een opslag en bij manege De Een dracht in Oostkapelle, waar het al lemaal begonnen is in 1985. „Mijn dochter en Janny's zoon re den mee in het ruiterspel 'De Heks van Veere'. Maar de rokken van de gehuurde kostuumjapon nen konden niet over de achter hand van het paard gedrapeerd Janny Boen is gegrepen door historis< worden, zoals het hoort, en de kle ding bewoog niet goed mee met de ruiters. Toen hebben ze mij ge vraagd om iets te maken." Niet dat Janny Boen costumière is, ze maakt gewoon graag dingen. Ze dook in de boeken over histori sche kleding en kreeg gedaan dat een legertje mensen met naaima- e kledij en ontwierp en naaide een gr chines naar de manege trokken. „Van die groep zijn wij met zijn tweeën over. Ik ben de verzinner - nou, ontwerper, da's overdreven - en Janny is van de praktische aan pak. Zij is beter in naaitechniek." Met behulp van boeken, die voor een deel ook in de kerk liggen, ver diepte Janny Boen zich in de de- :e collectie bij elkaar. foto Willem Mieras tails van de middeleeuwse en vroeg-middeleeuwse mode. Niet enkel in wat de adel en rijkelui droegen, maar ook de kleding van gewone mensen. De kostuums worden geregeld gebruikt voor feesten, evenementen en zelfs voor filmproducties. Of ze dan met trots kijkt naar haar werkstuk ken?. „Oh nee, we denken eigen lijk altijd 'dat zit niet goed'. Als we de mensen niet zelf aankleden, zit er eigenlijk altijd wel iets mis. Daarom gaan we meestal maar niet kijken bij zo'n gelegenheid..." Haar kleindochters, te zien in de fotoreportage die in de kerk wordt geprojecteerd, zijn dol op oma's hobby. „Ze vragen vaak of ze zich mogen verkleden," glundert Boen. Voor zichzelf heeft ze een daagse uitdossing gemaakt zoals een mid deleeuwse boerenvrouw die droeg, met jakje en brede hoed tegen de weersinvloeden. Eigenlijk is de zomerexpositie in de Dorpskerk een beetje behelpen. De kostuums hangen op panelen aan de wand en aan de kapstok, hoeden, kapjes en mutsen liggen op ene tafel - inventief overeind ge houden met oude ruitercaps. Ei genlijk zou de collectie getoond moeten worden op etalagepoppen om goed tot zijn recht te komen. „Maar waar haal ik die vandaan?", vraagt Janny Boen. Dart de kostuums gemaakt zijn om gedragen te worden, bewijst ze op de laatste expositiedag, tij dens de Colijnsplaatse dagen op 10 en 11 augustus. Op de zaterdag is er dan twee keer een grote mode show van de kostuums. De exposi tie is elke donderdag en zaterdag te bezichtigen in de Dorpskerk aan de Havelaarstraat in Colijns plaat van 13.30 tot 16.30 uur. vrijdag 6 juli 2012 SINT JANSTEEN - Jolanda van Looij (33), uit Sint Jansteen, heeft: de Grand Prix Award in een interna tionale wedstrijd voor jonge Euro pese landschapsarchitecten gewon nen. De jury was onder de indruk van haar ontwerp voor herinrich ting van het park Berg en Bos in Apeldoorn. Aan het plan wordt nu de laatste hand gelegd. Het herbergt onder meer de Apenheul en biedt ruim te aan evenementen en een na- tuurspeelplaats. Er was sprake van achterstallig on derhoud en de originele klas- siek-romantische inrichting was vrijwel verdwenen. Nu is er sprake van mooie zichtlij nen, watervallen, houten plat forms in een groene omgeving met slingerende wandelpaden. Met een nieuwe entree van de Apenheul wordt het project bin nenkort afgerond. Als prijs wordt het object opgenomen in een boek over landschapsarchitectuur. Jolanda krijgt ook een masterclass landschapsarchitectuur. Van Looij volgde na de havo aan het Reynaert in Hulst, de hbo tuin- en landschapsinrichting in Arnhem en een masteropleiding architectuur van het landschap in Wageningen. Jolanda van Looij IJZENDIJKE - De Britse Darwinken- ner, avonturier en schrijver Red mond O'Hanlon komt zaterdag naar rozenkwekerij De Bierkreek bij IJzendijke om een gloednieuwe roos te dopen. O'Hanlon verwierf ook in Nederland veel bekendheid door zijn karakteristieke optreden in de tv-serie Beagle: In het kielzog van Darwin. Met de klipper Stad Amsterdam volgde hij de sporen van Charles Darwin, vanwege het 150-jarige jubileum van diens boek De oorsprong der soorten. De doop van de roos is zaterdag om 13.00 uur tijdens het jaarlijkse rozenfestival bij De Bierkreek. Ook is hij bereid zijn boeken te signe ren. Het festival is zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. De Bier kreek is gelegen aan de Zevenhof- stedenstraat 9 in IJzendijke. Het thema van het festival is dit jaar 'Het ontstaan van de perfecte roos; toeval of vakmanschap?' Hier over worden diverse workshops ge houden. Bij droogte direct festivalsfeertje door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het zit Onderstroom ook niet mee. De afgelopen jaren had het festival al diverse malen te kampen met extreem weer. Vorig jaar beleefde het een uiterst natte opening en ook donderdag, bij het begin van de vijfde editie, was het raak. Tegen zeven uur, net nadat de officiële opening was geweest en net voordat de eerste voorstel lingen begonnen, kwam het met bakken uit de hemel. Onder stroom dreigde even over te stro men. Een deel van het al aanwezige pu bliek vluchtte de nabijgelegen ca fés in of vertrok huiswaarts. De res terende bezoekers verkozen een van de overdekte voorstellingen of trotseerden manmoedig de regen. Pas na achten werd het tijdelijk wat droger, kwamen de mensen te voorschijn en kreeg de Vlissingse binnenstad weer wat op een echt festivalsfeertje begint te lijken. Toch bleef menigeen de hele avond bezorgd naar boven kijken en werd Buienradar intensief ge raadpleegd. Na negenen begon het opnieuw te regenen en werd het begin van de bonte openingspara de Pipototal wat verlaat. Een enigszins moeizaam begin dus, van een festival dat er dit jaar juist zo veelbelovend uit ziet. On der aanvoering van de nieuwe di recteur Onno Bakker, die Frank van Iersel is opgevolgd, is Onder stroom teruggekeerd naar het Bel- lamypark als hart. Eerder streek het festival neer op het Scheldeter- rein en aan de Oranjedijk, locaties met onbetwist hun eigen karakter en charme, maar ook met hun be perkingen. In de veelheid aan thea tertentjes- en tenten binnen de re latieve intimiteit van het Bel- lamypark komt het festival toch het méést tot zijn recht. Het was donderdagavond al lastig kiezen uit het ruime aanbod. Zon der meer een pareltje is Muur bloem van Circuswerkplaats Boost in het Haventheater, op de kop van het Bellamypark. Het is thea ter dat geen woorden nodig heeft. In een keukenachtige omgeving wordt een man geplaagd door een aanvankelijk ongrijpbare vrouw. Het is de basis voor een korte, poë tische en soms adembenemende voorstelling waarin de Zweed Ola Glimaker en de Italiaanse Marian- na Boldini hun bijzondere acroba tische vermogen demonstreren. Onderstroom, dat duurt tot en met zondag, gaat vandaag vanaf 13.00 uur verder. Doorlopend zijn er kleine voorstellingen op het Bel lamypark, treedt zowel Boost als cabaretduo Reijn 8c Goed drie keer op, worden er tal van andere voorstellingen gespeeld en is er muziek van Dirt Daubers (16.00 uur), Stuurbaard Bakkebaard (21.00 uur) en Russkaja (23.00 uur) in het Dijktheater. Zaterdag is de Internationale Straattheaterdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62