'Het was één en al ontspanning' nd|3 Politie weet wie vermoorde man is Iedereen blij met strafeis luiiiiiiiiiüiimiiiiu commentaar Denkvakantie vrijdag 6 juli 2012 Rechter Frank Spreuwen- berg zit tijdens cursussen meestal in een grauw kan toorgebouw. „Dat is vaak een wei nig inspirerende omgeving. Maar Middelburg was heel anders", zegt de vicepresident van de rechtbank in Breda, die ook kantonrechter is in Tilburg. Hij volgde in 2010 een driedaagse masterclass 'recht spraak en literatuur', speciaal voor rechters, bij de Roosevelt Academy in Middelburg. Spreuwenberg is erg enthousiast. „Als rechter moet je verschillende cursussen volgen, ik koos bewust voor deze. De Roosevelt Academy heeft iets bijzonders. En ook de rest van Middelburg met haar his torische gebouwen spreekt tot de verbeelding. Dat paste precies bij de cursus." De colleges over literatuur kwa men later goed van pas tijdens zijn werk. „Om de rechtspraak aan te laten sluiten op de mensen waar voor hij bedoeld is, heb je inle vingsvermogen nodig. Literatuur en romans helpen daarbij. Wan neer je je kunt verplaatsen in ande re mensen, voorkomt dit een tun nelvisie." De rechter werd 'buitengewoon ge lukkig' van de masterclass die hij volgde en zou het zeker nog eens doen. „Het was één en al ontspan ning." Dorien Mast, medewerkster bij het Zeeuws Museum in Middel burg, woont deze zomer een sym posium bij van de Zomeracademie Zeeland: „Ik zie het als een boeket bloemen. Ik ga me laten verras sen", zo omschrijft Mast het sym posium. „Er komen bijzondere sprekers. Niet alleen hoogleraren, maar ook een aantal schrijvers." Originaliteit is één van de hoofd onderwerpen van dit symposium. Kennis over dat onderwerp kan Mast goed gebruiken. „Als je werkt bij een museum, vooral een historisch museum, doe je continu onderzoek. Authenticiteit is daar bij erg belangrijk. Wat maakt het verschil? Wat maakt iets authen tiek? Deze vragen houden mij con tinu bezig. Dat is een van de rede nen dat ik mij heb ingeschreven voor dit symposium." door Henk Boot westdorpe - Ze kennen zijn naam. Ze weten ook vrijwel zeker dat hij om het leven is gebracht. Maar verder zwijgt de politie over de dode man die woensdagoch tend rond half elf in een sloot aan de Kapittelstraat in Westdorpe is gevonden. Is het een Nederlander? Hoe kwam hij aan zijn eind? Hoe lang lag het lichaam daar? Is de man ook daar vermoord of is zijn stoffelijk overschot er later ge dumpt? Hoe kan het dat de politie nu al weet wie het is? Allemaal vra gen waarop de politie het ant woord nog even niet kan of wil ge ven. Eerst moet de familie van het slachtoffer worden ingelicht. Sectie moet de doodsoorzaak uit wijzen. Ook is de politie zeer be nieuwd naar mensen die (de da gen ervoor) iets verdachts hebben gezien op die plek in de polder. Al le tips daarover blijven ook na het buurtonderzoek welkom. In die zin kwam de onweersbuien woens dagavond vanwege het sporenon derzoek bepaald ongelegen. De Ka pittelstraat ligt er 24 uur na de lijk- vondst weer even kaarsrecht als vredig bij. Ideaal voor wandelaars, fietsers en baasjes van honden. Een meter of vijfhonderd links voorbij de voetbalvelden van RIA (Rooms in Alles) duidt een restje roodwit-afzetlint op de vindplaats van het lijk. In een door groen overwoekerde sloot tussen een aardappel- en een graanveld. De weg komt uit op de Zeedijk naast het Kanaal. „Hier in de polder ge beuren 's avonds vreemde zaken", weet een passante. Een ander zegt dat het sinds een paar dagen 'vrese lijk stonk' ter hoogte van de sloot. Maar daar ligt ook een compost- hoop. Westdorpe, waar het zon dag kermis is, gist over 'de moord'. De politie speurt intussen in stilte verder. Tot deze puzzel is opgelost. De Roosevelt Aca demy en de Zomer academie Zeeland hebben een gat in de markt gevonden. Er zijn na melijk mensen die er behoefte aan hebben om in hun vakantie 'intellectueel bij te tanken'. Stu deren in combinatie met ont spanning en vermaak. Daarmee snijdt het mes aan twee kan ten; de basis van de Roosevelt Academy en de zomeracademie wordt verbreed en de toeris tische sector in Zeeland spint er garen bij. Als de initiatiefnemers van de ze Campus by the Sea een beet je creatief zijn, kunnen heel aan trekkelijke arrangementen ont staan voor mensen die in hun vakantie nog wat op willen ste ken. Het is wel van belang dat de on- derwijsaanbieders niet zelf het wiel proberen uit te vinden. De Zeeuwse toeristische sector en de horeca kunnen daar een zin volle inbreng bij hebben. Zee land is te klein om alles op ei gen houtje te doen. Verbreding van het aanbod is voor alle par tijen een welkome aanvulling. middelburg - Het moest volgens officier van justitie G. van der Hof stede beider wens zijn: het opleg gen van de ISD-maatregel voor een 35-jarige Goesenaar, die door justitie wordt gekwalificeerd als een stelselmatige dader. En dat eiste Van der Hofstede don derdag voor de rechtbank in Mid delburg dan ook. Officier blij, om dat de man dan twee jaar van de straat af is en de Goesenaar blij, omdat hij dan twee jaar de kans krijgt om eens goed aan zichzelf te werken. De Goesenaar wordt ervan ver dacht begin februari zowel zijn ex-vriendin als haar nieuwe vriend te hebben mishandeld. Ook achtte de officier bewezen dat hij de autospiegels van de auto van die vriend had vernield en diverse mensen geld had afgetroggeld. De geweldsdelicten waren volgens Goesenaar uiterst discutabel: hij zou nauwelijks een vingers naar zijn rivaal hebben uitgestoken en de vriendin zou door die vriend zijn 'gedwongen' hem een loer te draaien met een valse verklaring. Het aftroggelen van geld erkende hij volmondig. Hij belde bij men sen aan, hield een zielig verhaal over benzine nodig hebben, liet een gebroken bankpasje zien en kreeg geld. Eerlijkheidshalve liet hij een briefje achter met zijn adres en telefoonnummer plus de belofte terug te betalen. In een aan tal gevallen deed hij dat ook. Uitspraak op 19 juli. fotomontage Donja Odijk foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3