Onder van de de indruk winnaarsblik WM Zwemmen Ook deze Olympische Spelen maken de Nederlandse zwemmers weer kans op veel medailles. tribune Femke Heemskerk 50 zwemmers (25 mannen, 2 5 vrouwen) doen mee '^0 aan twee 10 km marathons A Vi-o;jwsn (4 x 100 meter vrij) «■Femke Heemskerk (200 meter vrij) a Marleen Veldhuis H (50 meter vrij) zwemmarathon x voor het eerst op Spelen Peking in 2008 Kanshebbers medaille Marathonzwemmen bevoorradingsponton: coaches geven eten en drinken aan zwemmers Ranomi Kromowidjojo wil olympisch zwemkampioen worden op de 100 meter vrije slag. Dat zou zomaar kunnen lukken. Ze is ijzersterk. Fysiek, maar vooral mentaal. door Rolb de Bruyro Ze is 2 jaar oud als moe der Netty haar tijdens een vakantie in Spanje van de bodem van het zwembad moet halen. Ranomi Kromowidjojo heeft voor het eerst een zwempakje aan, dus kan ze zwemmen, denkt ze. 'Nog een keer', zegt ze als ze boven is. Twee jaar later heeft ze zwemdiplo ma A én B, als enige uit groep 1/2 van basisschool De Meander in Sauwerd. Dat is wat, vindt juf Tiety Veerman. Maar Ranomi vindt het zelf niet zo bijzonder. Ze heeft gewoon twee zwemdiplo ma's. Bij vader Rudi leert ze karate. Ze is 4 als ze tegenover een jongen van 7 staat. Ze krijgt een tik, gaat weer in positie staan en knikt. 'Kom maar'. Ze wil niet opgeven, wil winnen. Broer Chjanoy is onder de indruk van zijn zusje. „Die blik in haar ogen", zegt hij. Als 6-jarige heeft ze de gele band. Vader Rudi is streng bij karate. Hij hecht aan traditie. Karate gaat om balans, discipline, incasseren en tot tien tellen, geduld en weten wanneer je moet toeslaan. Het gaat meer om het mentale dan het fysieke. Hij laat Ranomi vaak iets voordoen. Nooit een probleem. Ze gaat staan en doet het. Ranomi zwemt tot haar 7e in het naburige Bedum. Dan stapt ze over naar TriVia in Groningen. In het Helperzwembad, een prachtig gedecoreerd oud badhuis, krijgt ze les van haar moeder, een voorma lig waterpoloster. Het duurt niet lang. Het gaat niet, Ranomi luis tert niet. Ze gaat n-aar een andere groep. Ze wint wedstrijden, steeds vaker. Maar tijdens vakanties wil ze met zwemmen niéts te maken hebben. Doet ze al genoeg. Haar ouders vinden het prima. Sporten moet vooral leuk blijven. In 2003 wordt Jeanet Mulder haar zwemcoach. Zij heeft al snel in de worden. Verhaeren schroeft de trai- ningsarbeid op, maar geeft haar ook ruimte. Soms doet ze wat min der dan anderen. Zomer 2010, Terierife. Kort voor het EK. Hersenvliesontsteking. Bin nen een paar uur kan ze niets meer. Niet lopen, niet staan, niet zitten. Alles doet pijn. Maar als haar ouders de ziekenhuiskamer binnenkomen, lacht ze vanonder haar zuurstofmasker. Komt wel goed. Ze mist het EK langebaan en wint een paar maanden later bij het EK én het WK kortebaan alle afstan den waaraan ze meedoet. Zwem pakfabrikant Arena contracteert haar. Ze komt groot op posters, in een stoere houding. In haar ogen weer ongeveer die blik van vroe ger. Zomer 2011, Sjanghai. Ze pakt tij dens het WK 'slechts' brons op de 100 vrij. Er zijn twee verrassènde winnaars. Ranomi is nauwelijks ontdaan. Het gaat om Londen, zegt ze. Ook als Sarah Sjöström in december tijdens het open NK met 53,05 een wereldrecord in tex tiel zwemt, schrikt ze niet. Ze zet haar studie tijdelijk stop. In april tijdens de Swim Cup Eindho ven doet ze de 100 vrij in 52,75 se conden. Dik persoonlijk record, Nederlands record, wereldrecord in textiel. Verhaeren is niet verrast. Als een topprestatie toevallig tot stand komt, doe je iets niet goed, zegt hij. Ranomi Kromowidjojo is een top favoriet voor een gouden medaille in Londen. „Haar kracht is alle 'ruis' te blokkeren. Ze zit in een tunnel en kijkt naar het eind", zegt vader Rudi. Zijn dochter is een groot sporter. „Achteraf zeg je: het zat er altijd al in." gaten dat ze een bijzonder kind in de groep heeft. Ranomi haalt al li mieten voor de Europese Jeugd Kampioenschappen (EJK) voordat ze oud genoeg is voor deelname aan zo'n toernooi. Ze kiest voor een LOOT-school, waar zo veel mogelijk rekening wordt gehou den met haar sport. In het zwem bad maakt ze niet zoveel meters, ze haalt de standaard niet. Ze doet eigenlijk alles op talent. Ranomi is 14 als ze voor het eerst meedoet aan een internationaal toernooi, het EJK in Boedapest. Dan al zegt ze dat ze olympisch kampioen wil worden. Jeugd- bondscoach Marcel Wouda zegt: 'Denk je dat dat lukt met 8 uur training per week?' Ranomi vero vert een jaar later een plek in de nationale estafetteploeg 4 x 100 vrij en pakt met het team zilver op het EK. Ze is nog junior, maar staat haar plek in de ploeg niet meer af In het voorjaar van 2008 spelen ze op haar oude basisschool de Olym pische Spelen na. Ranomi, dan 17, is erbij en steekt de olympische vlam aan. Ze neemt alle tijd voor de vragen van de kinderen. Een paar maanden later is ze olym pisch kampioen met de estafette ploeg. Ze wordt gehuldigd in Sau werd. Het hele dorp loopt uit. „Nog steeds dezelfde Ranomi", concludeert juf Tiety. „Een super sporter, maar zo naturel en be scheiden. Niets opgedirkts aan." Ze stapt over naar Jacco Verhaeren in Eindhoven. Bijna 300 kilometer zuidwaarts, ver weg van pa en ma, alles zelf moeten doen. Ze onder vindt amper problemen, past zich snel aan haar nieuwe omgeving aan. Ze zit bij een topcoach, in een topbad. Verhaeren gaat opbou wen. Hij had op het hoogste ni veau successen met Inge de Bruijn en Pieter van den Hoogenband. Ook Ranomi kan een kampioen De Nederlandse prestaties zullen nauwlettend worden gevolgd, maar op de Olympische Spelen is nog veel meer te beleven. Wie worden de grote sterren van Londen 2012? Hardloper Usain Bolt zal zeker een gooi naar onsterfelijkheid doen. Miljoenen televisiekijkers en 80.000 toeschouwers in het Olympic Sta dium zullen op de avond van zon dag 5 augustus hun adem inhouden. Dan zal Usain Bolt zijn bijna 2 meter lange lijf op spannen in de startblokken voor de finale van de 100 meter. Dat de Jamaicaanse sprint god zich tijdens het voorspel als clown heeft gedragen en met allerlei gekke gebaren de aandacht heeft getrokken, is hem vergeven. Maar vanaf het moment dat acht tijgers klaar staan voor het koningsnummer van het atle- tiekprogramma van de Olympische Spelen, is de speeltijd voorbij. Dan draait het nog maar om één ding: kan Usain Bolt opnieuw geschiedenis schrijven? Na Peking 2008, waar Bolt zich onsterfelijk maakte met drie keer goud - op de 100, 200 en 4 x 100 meter - en drie wereldrecords, is de verwachting dat de Jamaicaan ook in Lon den voor een kleine aardverschuiving zal zor gen. Natuurlijk, zijn landgenoten Asafa Po well en Yohan Blake en de Amerikaan Justin Gatlin hebben dit seizoen stuk voor stuk ra zendsnelle tijden gelopen. Maar als het feno meen Usain Bolt zich eenmaal opricht, is de winnaar doorgaans wel bekend. Zo zal het vermoedelijk ook in Londen gaan. Al kan Bolt nog altijd van zichzelf verliezen, zo bleek op het wereldkampioenschap 2011. Zijn diskwalificatie tijdens de 100 meter-fina le zorgde in het Zuid-Koreaanse Daegu voor een ongekende anticlimax. Maar in Londen zal Bolt niet dezelfde fout maken, voorspelt zijn coach Glen Mills. „Usain heeft zijn lesje geleerd." door Patrick Delait

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 35