de grote vis slu|tcn«n**i o met pet in pen va met getuigen valt sport! 31 Armstrong: onder de regels geur van vendetta 'Ik ben op waarde geklopt. De echte macht was er niet meer' De strop Ochtendetappe door Mart Smeets De beul, wie dat ook is, stapt na der en nader. De galg is neerge zet, het touw getest. Is de lus groot genoeg om het hoofd van Lance Armstrong erin te plaatsen. Wie han teert straks het mechanisme van het val luik? Tot nu toe leek Armstrong-de hoge gol ven die op hem afkwamen te kunnen be dwingen. Nadat federaal agent Novitzky en kele maanden geleden schoorvoetend terug moest treden en van de hele rechtsgang te gen de Texaan niets meer overbleef, waren er in de sportwereld toch nog mensen die Armstrong wilden wurgen. Terwijl de rest van die vaak zo met twee tongen pratende wereld de andere kant op keek en de neus vol had van het bloeden, waren er enkele 'kenners' binnen de Usada organisatie die, coute que coute, door wil den gaan; zij wisten meer en zij waren aan het dealen geslagen. Een handvol handlangers van Armstrong werd immuniteit aangeboden in ruil voor (naar later bleek) belastende verklaringen voor Armstrong. Niet de scheldende, door gedraaide Landis en niet de in hoge mate ge frustreerde Hamilton traden naar voren als kroongetuigen; het waren renners en een ex-renner uit de eerste rij van de succesrijke Armstrong-ploegen: de immer fidele wer ker Hincapie, de soms prettig gestoorde tijdrijder Zabriskie, de rustige Vandevelde, de eveneens niet veelzeggende Leipheimer en de excentrieke Vaughters. Hun verklarin gen moeten Armstrongs gang naar het scha vot definitief in werking hebben gezet. Met, op de achtergrond waarschijnlijk toch, de goedkeurend knikkende bovenbazen van grote organisaties als UCI, Wada, misschien ook het IOC en waarschijnlijk niet de ASO. Kort: de renners kochten hun eigen vrij heid. Ze doorkruisten wat tot nu toe een wet was: over wat er binnen de ploeg ge beurde, wordt gezwegen. Tot in het graf. Vriend- of kameraadschap telde niet meer, jaren van samenwerken, afzien, lijden en lei den, werden weggezet: de grote sportbazen wensten zich een schone wereld en dat kon als de koning onthoofd zou worden. Als Armstrongs kop zou rollen, zou dat een te ken aan de wereld zijn: kijk, wij in de wieler- wereld, hebben nu schoon schip gemaakt. Tenminste, zo lijkt dè stand van zaken te zijn als in Spanje El Pais, in België Het Nieuwsblad en in Nederland De Telegraaf met dit verhaal naar buiten gekomen zijn. Als de Touretappe in Rouen van start gaat, keren direct drie van de genoemde renners zich ferm en duidelijk tegen de berichtge ving. 'Niets van waar'. Tegen vijven komt daar een verklaring van Usada overheen. Di recteur Travis Tygert ontkent dat er met welk individu ook maar contact is geweest. De journalist van De Telegraaf, Raymond Kerkhoffs, echter houdt voet bij stuk. Hij heeft het bewijs in handen, twittert hij. Armstrong twittert ook. Hij is bozig en roept dat het een vendetta is. vrijdag 6 juli 2012 Marcel Kittel moest gisteren opgeven. De sprinter reed al dagen met maagproblemen en hij kreeg ook steeds meer last van zijn knie. le renners door de jaren heen van hem beweren, kan hij zich beter overgeven. Anders zal hij voor eeu wig moeten blijven rondzwem men in zijn nieuwe universum, de vissenkom. SAINT-QUENTIN - Lance Armstrong heeft weinig goede woorden over voor de vermeende deal die zou zijn afgesloten met zijn voormalige ploeggenoten in zijn dopingzaak. „Dit gaat niet over het antidoping- bureau en het schoonmaken van het wielrennen, maar om een par tijdige vervolging die de geur heeft van een vendetta", reageerde de ze venvoudig tourwinnaar via Twit ter. Het Amerikaanse antidopingbu- reau Usada zou afspraken hebben gemaakt met Levi Leipheimer, Ge orge Hincapie, David Zabriskie, Christian Vande Velde en oud-ren ner Jonathan Vaughters, allen ac tiefin de 99e editie van de Tour de France. „Dus als ik het goed begrijp, is er gezegd: kom binnen en vertel ze precies wat ze willen horen en je krijgt immuniteit èn anonimiteit. Ik heb dat aanbod nooit gekregen." Het Amerikaanse antidopingbu- reau Usada is in elk geval niet blij met de publicatie over de vermeen de deal. „Gissen naar wie getuigen zijn in ons onderzoek leidt alleen maar tot onvolledige informatie, stemmingmakerij, dreigementen en intimidaties", liet het agent schap weten in een verklaring op de Amerikaanse wielersite Velonat- ion. Usada benadrukte dat het on derzoek nog loopt en dat er nog geen enkel individueel dossier is af gerond. De voormalige ploeggenoten van Armstrong deden er gisteren het zwijgen toe of ontkenden. door Geert langemdorff SAINT-QUENTIN - De serene rust rond de Tour de France maakte gisterochtend plaats voor een oor logssfeer. Een leger journalisten, ge wapend met camera's en micro foons, stelde zich op achter de lin ten bij de bussen van BMC Racing Team, Omega Pharma Quick Step en Garmin-Sharp. Her en der viel een klap. De spanning volgde op een bericht in De Telegraaf, waar in vier renners en een ploegleider in verband werden gebracht met een curieuze deal rond dopingge- bruik. Het Amerikaanse dopingagent- schap Usada zou voormalige knechten van Lance Armstrong een voorstel hebben gedaan dat ze niet konden weigeren. In ruil voor belastende informatie over The Boss konden ze een milde straf te gemoet zien voor zelf begane over tredingen. Hun schorsing van zes maanden gaat pas in na de Vuelta, eind september. Voor de start in Rouen brandde één vraag op ie ders lippen: 'Klopt dit?' Het vijftal (oud)-coureurs om wie het ging - George Hincapie, Levi Leipheimer, David Zabriskie, Christian Vande Velde en (manager) Jonathan Vaughters - toonde zich diplo maat. Zij die spraken, kwamen met een ingestuurde tekst naar bui ten óf lazen die op van een stuk papier. Van een ontkenning was echter geen sprake. Hoe zat het nu? Konden dopingja- gers inderdaad een geheime af spraak maken? Directeur Herman Ram van de Dopingautoriteit gaf het antwoord. Het sluiten van een deal met getuigen behoort volgens hem tot de dagelijkse praktijk bij alle instanties. Alleen, zo merkte Tom Veelers werd zesde in de eindsprint hij op, komt het nooit naar buiten. „Het valt onder de regels", stelt hij. „Hoe het in zijn werk gaat, weten we niet. Maar het is zeker al tiental len malen toegepast, in diverse dis ciplines van sport." Usada begon een onderzoek naar het verleden van Armstrong, toen de federale justitie in de een lang lopende zaak niet rond kreeg. Af doende bewijs om de zevenvoudig Tourwinnaar in staat van beschul diging te stellen voor het leiden en organiseren van een dopingnet- werk rond zijn ploegen overheids geld ontbrak. Usada zag wel een opening. Eind juni volgde de eerste officiële stap. Armstrong, Johan Bruyneel - team baas bij al zijn ploegen - en enkele artsen rond de Texaan kregen te horen de dopingreglementen over treden te hebben. zie onze website:tourdefrance De interactieve Tourgraphic met deelnemers en uitslagen. David Zabriskie. foto ANP George Hincapie voor aanvang van de vijfde etappe, foto Bas Czerwinski/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31