Het net sluit zich rond 301 sport Wagen 1014 Geschiedenis Tour.nl Speciale medaille voor Adrie van der Poel Renner Goris plots overleden vrijdag 6 juli 2012 De voorsprong van groenetruidra- ger Sagan op Goss bedraagt nog maar 18 punten. door Ad Pertijs Na het Nieuwe Wielren nen breekt binnenkort de periode van de Nieu we Geschiedenis aan binnen het cyclisme. Als journa list moet je daar natuurlijk goed op voorbereid zijn. Gisteren in de perszaal van Saint Quentin was er even tijd voor een eerste inventa risatie. De conclusie: er staan ons nog drukken tijden te wachten, mocht Lance Armstrong van zijn standbeeld donderen. Ga maar na: alleen al het herschrijven van alle resultaten in de Tour's tussen 1999 en 2005 is een monniken werk. The Boss won 22 ritten en werd zeven keer gehuldigd als eindwinnaar. Gezien de faam van de wielersport kun je niet zomaar de nummers twee doorschuiven naar de bovenste plaats van de uit slagenlijsten. Laten we om te beginnen de man nen die tweede werden achter Armstrong in het eindklassement op een rijtje zetten: Alex Zülle (1999), Jan Ullrich (2000,2001, 2003), Joseba Beloki (2002), Andreas Klöden (2004) en Ivan Basso (2005). Van Zülle kon je nog zeggen dat hij na de Festina-affai- re in 1998 geschrokken het goede pad op is gewandeld. Voor Ullrich steekt niemand zijn hand meer in het vuur. Beloki kreeg het na 2002 aan de stok met zijn nieuwe Fran se ploeg omdat de teamdokter hem alleen iets wilde geven als hij echt ziek was. Klöden is regel matig genoemd in collectieve do- pingpraktijken binnen ploegen. En sinds 2006 weet iedereen waar om Basso in de jaren daarvoor zo hard reed. Toegegeven: ten tijde van die tweede plekken zijn ze nooit positief bevonden, maar de zaak Armstrong leert dat je lang moet willen zoeken om er zeker van te zijn of iemand wel of niet schoon een Tour gereden heeft. Het dopingagentschap Usa- da zou in ruil voor een belas tende verklaring over Armst rong een overtreding van vijf voormalige knechten mild hebben bestraft. Vier fietsende dertigers en een bijna veertigjarige ploegleider waren giste ren wereldnieuws in de Tour de France. De deal die ze zou den hebben gesloten met de Ame rikaanse dopingautoriteit Usada kan immers de lang verwachte val van Lance Armstrong betekenen. Vanaf dag twee sinds zijn terug keer in de Tour van 1999 ligt de Amerikaan onder vuur. Toen ging het nog om een billenzalfje. Later kwamen de verhalen over epo en gezamenlijke bloedtransfusies in de teambus op een afgelegen par keerplaats. Met een ongekende felheid diende The Boss de mensen die hem durf den beschuldigen van dopingge- bruik van repliek. De Franse tolk van de Tour werd na de eerste persconferentie al bedankt voor haar bewezen diensten. Armst rong verscheen de tweede keer met een eigen vertaler ten tonele. Zoals hij in de loop der jaren een compleet eigen universum om zich heen bouwde. Armstrong voert keer op keer aan dat hij als de meest gecontroleerde atleet op aarde nog nooit positief testte. Een waarheid als een koe. De Nederlandse dopingexpert Douwe de Boer voerde echter ooit aan dat de dopingtests van UCI en Wada vooral IQ;tests zijn gewor den. Wie slim genoeg is, wordt niet ge pakt. De Texaan schepte er in al zijn gewonnen Tours een zicht door Ad Pertijs baar genoegen in om ook alle ge vechten met pers en critici te win nen. Als een ware topsporter ging hij alle beschuldigingen te lijf Op het intimiderende af Zijn ego is mogelijk nog groter dan zijn IQ. Het lijkt er nu op dat dat uiteinde lijk zijn valkuil gaat worden. Het publiek vergeeft berouwvolle zondaars heel snel weer, maar wie de indruk wekt hooghartig alle ver velende feiten te ontkennen, mag rekenen op een eeuwige klopjacht. Het is de nooit aflatende .bounty- hunters versus een Texaan met een ijzersterke kop. Die bloedhonden worden nu ken nelijk bijgestaan door oud-ploegge noten van Armstrong, die zich niet geroepen voelen hun voorma lige baas nog langer in bescher ming nemen. Ook dat heeft de Amerikaan over zichzelf afgeroe pen. Veel Amerikaanse ploeggenoten zijn in de loop der jaren zijn ver stikkende dominantie ontvlucht. Hamilton, Vandevelde, Vaughters, Leipheimer, Livingston, ze wilden liever niet langer als vazallen van Armstrong door de koers rijden. Op het einde was de Amerikaan dan ook voornamelijk aangewezen op enkele hondstrouwe Spanjaar den. Alleen de rol van George Hincapie blijft voor de buitenwereld won derlijk. Hij gold als de trouwste vriend van Armstrong, die tot het einde aan zijn zijde stond. Als zijn geweten nu ook niet meer te sus sen is door de warmte die Armst rong uitstraalt, staat The Boss voor een laatste krachtproef Vijf kleine re hebben het net rond Armstrong weer een stukje strakker aangetrok ken. MMMMMHMMMIMMMHMHMMHMHMMNMNI ««eeeeeeseee door Geert Langendorff Adrie van der Poel. In de boezem van de Tour de France bevinden zich veel landgenoten. Ze zitten niet op deJiets, maar vervullen op de achtergrond een rol van betekenis. Vandaag ajleve- ring 5: Adrie van der Poel, gastheer bij Rabobank. Door een snelle zonnebril met spiegelend glas kijkt Adrie van der Poel de wereld in. Het misstaat hem geenszins. Gewone bur gers komen er minder snel mee weg, oud-coureurs als hij zien er juist naakt uit zonder. Het sluit naadloos aan op zijn nieuwe rol. Van der Poel (53) bezorgt relaties van de raad van bestuur en voorname klanten van Rabobank een bijzondere dag in de Tour de France. Hij leidt hen rond door het Village Départ, rijdt een stukje over het parcours, stopt halverwege om de ren ners voorbij te zien komen en wacht bij de finish op het naderende peloton. „Daarna zet ik de gasten af bij het vliegveld en rijd ik naar het volgende hotel", vertelt Van der Poel. „We doen het met z'n drieën. Hennie Kuipers, Rob Har- meling en ik. Dan kunnen we rouleren en hou je soms tijd over om wat te fietsen." Van der Poel doet de Tour voor de 22ste maal in zijn leven aan; tien keer als deelnemer, twaalf maal in zijn huidige rol. Dinsdag kreeg hij hiervoor nog een spe ciale medaille. „De organisatie koos voor dit mo ment, normaal gebeurt dat bij kroonjaren." Wat hij van zijn werk vindt? „Hartstikke leuk. Als renner ga je niet altijd even graag naar de Ronde van Frankrijk. Op deze manier leer je het evenement be ter te waarderen. Ik benader het nog steeds als wiel renner, maar zie nu ook wat er aan de buitenkant speelt. Dat is een groot verschil." Het is maar de vraag of de grote vis de weg naar het bevrijdende open water nu nog kan terugvin den. Als hij echt heeft gedaan wat de ve- ROUEN - De Belgische wielrenner Rob Goris is in de nacht van woensdag op donderdag overle den. De 30-jarige coureur uit Her entals was op bezoek in de Ronde van Frankrijk, waar hij woensdaga vond nog zijn opwachting maakte in het Belgische tv-programma 'Vi ve le Vélo'. Goris was bij het team Accent Jobs-Willems Veranda's ploeggenoot van de Nederlanders Stefan van Dijk en Arnoud van Groen. De Belgische wielrenner, die eer der furore maakte als ijshockeyer, kreeg in de nacht op zijn hotelka mer een fatale hartaanval. „We ver liezen een van onze grootste sfeer makers", aldus ploegleider Lucien van Impe, in 1976 winnaar van de Tour.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30