'Onbekend maakt onbemind' Wmo-diënt Extra bijdrage zorg veroorzaakt onrust Eigen bijdrage echtpaar X te V Vlissinger 14 maanden de cel in 22 zeeland Zaterdag 7 juli NACHTMARKT van 19.00 t/m 24.00 uur BURGH-HAAMSTEDE vrijdag 6 juli 2012 Nini Doggen: 'Een eigen bijdrage is prima, maar die moet wel redelijk zijn. Er wordt hele maal niet gekeken naar al die andere kosten die ziektes met zich meebrengen.' Eén op de acht inwoners van de gemeente Middelburg woont in Dauwendaele, de wijk die ruim 40 jaar geleden werd gebouwd. Dit jaar wordt gepraat over de toekomst. De PZC schenkt de komende tijd extra aandacht aan de wijk. door Theo Giele MIDDELBURG - Als het gaat om de voorzieningen in de wijk staat ver betering van het winkelcentrum bovenaan het verlanglijstje van de Dauwendaelers. Afgaand op de mening van de deel nemers aan de werkgroepen die zich buigen over de toekomst van de wijk althans. Zij hebben zich de afgelopen maanden twee avonden gebogen over de wat er moet ge beuren in de wijk en hoe zaken aangepakt kunnen worden. Door het plakken van stippen achter een lijst van opgaven waarvoor de wijk zich gesteld ziet, konden de deelnemers aangeven wat de mees te aandacht verdient. Met 26 stip pen stond het winkelcentrum op nummer één (zie hieronder). De groep die meepraat over het op stellen van de wijkvisie is verdeeld in een groep die zich bezighoudt met de voorzieningen (scholen, wegen, winkelcentrum, e.d) en een groep die zich op de mensen richt. De conclusie van de laatste groep is dat problemen en ongemakken vooral door de buurt zelf opgelost moeten worden. „De rode draad is dat mensen elkaar niet meer ken nen. Onbekend maakt onbemind." Om jong en oud met elkaar in con tact te brengen wordt op vijf plaat sen in de wijk na de vakantie een burendag georganiseerd. Verder zijn er voor de lange termijn pro jecten bedacht die de mensen meer met elkaar in contact moe ten brengen. Na de zomer gaat deze serie artike len over Dauwendaele verder met on der meer aandacht voor de rol van Woongoed en FC Dauwendaele. Top 10 opgaven voor de wijk Dauwendaele O 1: aantrekkelijk winkelcentrum: 26 2: aanpakken verpauperde wonin gen en tuinen: 21 3. meer aandacht voor sociale mini ma (kwetsbare groepen): 20 O 4. meer aandacht voor elkaar: 15 O 5. jongerenoverlast beperken: 14 C 6. aantrekkelijke basisscholen: 13 7. verbeteren fietsroutes: 11 O 8. openbaar vervoer verbeteren: 8 9. imago wijk verbeteren: 7 O 10. verbeteren speelplekken: 5 Bij beschikking van de kantonrechter te Mid delburg d.d. 14 juni 2012 is Adriana Maria de Ruijter, geboren te Oost/ en Wesi/Souburg op 6-11-1947 en Johnny Lesley Waal, geboren te Paramaribo (Suriname) op 8-11-1959, beide wonende te 4381 W Vlissingen, Van Dishoeck- straat 208, Emergis, afd 93-97, onder curatele gesteld met benoeming van Pauline Koedoot- Geskus, h.o.d.n. Gès Advies, Energieweg 26, 4691 SG Tholen, tot curator. De invoering van de eigen bijdra ge voor hulpmiddelen als scoot- mobiel, traplift en tillift per 1 juli in de gemeente Veere zorgt voor enige onrust. Nini Doggen uit Domburg heeft haar scoot- mobiel en traplift ingeleverd. On der meer uit protest. door Carla van de Merbel De gemeente Veere vraagt per 1 juli een inkomensafhankelij ke eigen bijdrage aan inwoners die ge bruik maken van hulpmiddelen als scootmobiel, traplift en tillift. De maatregel treft 160 mensen in de gemeente. Zo'n 25 van hen heb ben bezwaar gemaakt en een paar hebben hun scootmobiel zelfs inge leverd. In Vlissingen wordt al sinds juli vorig jaar een eigen bij drage gevraagd voor voorzienin gen als een scootmobiel. In Middel burg geldt deze bijdrage weer niet De verstrekking van hulpmidde len als scootmobiel en traplift valt binnen de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo). Via deze Wmo bieden gemeenten steun aan mensen die door hun leeftijd of handicap hulp nodig hebben. Ook thuiszorg (hulp bij het huis houden en lichamelijke verzor ging) valt hieronder. Voor thuis zorg geldt in alledrie de Walcherse gemeenten al langer een eigen bij drage. Voor rolstoelen wordt ner gens een eigen bijdrage gevraagd. Gemeenten kunnen zelf bepalen of ze een eigen bijdrage vragen voor hulpmiddelen als scootmo biel, traplift en tillift. Ze kunnen ook de hoogte van die bijdrage zelf bepalen. Voor het totaal aan ei gen bijdragen voor thuiszorg en hulpmiddelen geldt een minimum én een wettelijk vastgesteld maxi mum. De minimumbijdragen die mensen per vier weken moeten be talen, zijn 18 euro (eenpersoons huishouden) of 25,80 euro (meer- persoonshuishouden). Huishou dens met een belastbaar inkomen boven 120 procent van het sociaal minimum betalen bovenop die 18 of 25,80 euro nog maximaal 15 pro cent van het verschil tussen hun inkomen en de 120 procent van het sociaal minimum. De gemeen ten Veere en Vlissingen hanteren dit maximum. Het besluit om per 1 juli in Veere een eigen bijdrage in te voeren op voorzieningen als scootmobiel en traplift is vorig jaar genomen door de gemeenteraad. „De raad zei toen: 'We moeten slim omgaan met de middelen die we krijgen'", zegt wethouder Jaap Melse van Veere, als vervanger van zorgwet houder Chris Maas, die op vakan tie is. „Dé Wmo moet betaalbaar blijven en de doelgroep die de hulp echt nodig heeft, moeten we blijven bedienen. Door de invoe ring van de eigen bijdrage komt de hulp bij de mensen die het echt nodig hebben." Enkele Veerenaren hebben aange geven de scootmobiel die ze van de gemeente kregen, niet te willen houden als ze een eigen bijdrage moeten betalen. Melse: „Die heb ben uitgerekend dat ze beter zelf een tweedehands scootmobiel kunnen kopen." Nini Doggen heeft haar scootmobiel ingeleverd bij de gemeente; anderen laten hem ophalen door de leverancier. De gemeente Veere betaalt per vier weken aan leveranciers gemid deld 90 euro huur voor een scoot mobiel, 50 euro voor een traplift en 40 euro voor een tillift. De eigen bijdragen die gemeenten hanteren, worden berekend en geïnd door het Centraal Admini stratiekantoor (CAK). Dat neemt voor dit jaar als uitgangspunt het belastbaar inkomen van 2010. De eigen bijdragen worden vanaf juli geïnd, maar het CAK heeft de pre cieze bedragen voor de betreffen de Veerenaren nog niet berekend. Het CAK hoopt dit voor oktober rond te hebben. Te veel geïnde bij dragen worden dan terugbetaald. Op www.hetcak.nl lean met een rekenprogram ma gekeken worden hoe hoog de eigen (maximale) bijdrage is. Een rekenvoorbeeld laat zien wat een fictief echtpaar X van boven de 65 jaar met een belastbaar inkomen van 25.000 euro aan eigen bijdrage voor bijvoorbeeld vier weken een scootmobiel moet betalen in Veere en Vlissingen. stap 1: kies periode van vier weken; stap 2: kies geen opname in een verpleeginstelling; stap 3: kies gemeente Veere of Vlissingen; stap 4: kies gezamenlijke huishouding; stap 5: kies 65+; stap 6: vul gezamenlijk inkomen in: 25.000 euro; stap 7: sla vraag over thuiszorg over; stap 8: vul in 90 euro (kosten gemeente voor scoot mobiel); Uitkomst: Eigen bijdrage voor vier weken scootmo biel: 38,01 euro. Maximum, bij meer hulp: 56,73 euro. Burendag vorig jaar bij buurthuis 't Meandertje. In september wordt op meer plaatsen in Dauwendaele een burendag gehouden. foto Ruben Oreel GESLAAGD Catharina van Agtmaal-van Loen- hout uit Vlissingen heeft haar di ploma behaald aan de Kunstacade mie te Eeklo (B). Van Agtmaal-van Loenhout volgde de specialisatie schilderkunst. MIDDELBURG - Een 23-jarige Vlissin- ger moet van het Openbaar Minis terie in Middelburg alsnog een cel straf van veertien maanden uitzit ten, die hem in april 2009 als voor waardelijke celstraf was opgelegd. De Vlissinger, die momenteel in het buitenland vertoeft, stond on der toezicht van de reclassering en hield zich niet aan de afspraken en voorwaarden die waren gesteld. De man werd destijds in plaats van de geëiste celstraf van 34 maanden veroordeeld tot 28 maan den cel waarvan de helft voorwaar delijk. Zijn maat kreeg een gevan genisstraf van drie jaar, waarvan eveneens de helft voorwaardelijk. Het duo was verantwoordelijk voor zeker drieëndertig inbraken, die de laatste maanden van 2008 en begin 2009 in voornamelijk Oost-Souburg en Middelburg wer den gepleegd. Doelwitten waren voornamelijk scholen, clubgebou wen en enkele winkelpanden. Ook waren ze niet te beroerd om bij hun eigen huisarts in te breken. Een restaurant, waar één van de twee regelmatig gratis at en dronk, werd daags voor de kerst bezocht. Daar werd naast het aanrichten van een enorme schade geld uit een gokkast gehaald. De buit be stond veelal uit laptops en geld. Bij een van de inbraken, bij een gara gebedrijf in Middelburg, namen de mannen een Rottweiler-pup mee. De totale schade die het duo aanrichtte, besloeg vele duizenden euro's. Uitspraak 19 juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22