Filter op of in de huid ezon eic 15 vrijdag 6 juli 2012 Bijna iedereen smeert zich tegen woordig wel in voordat hij de zon ingaat. Maar waarmee? Weinig men sen spellen de kleine lettertjes van het flesje anti-zonnebrand. Toch is het ene zonnefilter het andere niet. door Eva Wassenburg Er is een groot verschil tussen de wer king van chemische filters en fysi sche filters en wat zij met de huid kunnen doen. Dat bleek uit de vele reacties op een artikel over pigmentvlekken in het gezicht, melasma. Deze onregelmati ge verkleuringen ontstaan door een wissel werking tussen hormonen en zon. Behalve blekende crèmes voorschrijven en het ad vies om een hoge beschermingsfactor te ge bruiken, hebben dermatologen er nog geen oplossing voor. Enkele vrouwen schreven dat zij doodonge lukkig waren door de nare vlekken in hun gezicht, maar dat ze een oplossing hadden gevonden. Sandra: „Ik heb al twintig jaar vlekken in mijn gezicht, alles gesmeerd en geprobeerd, chemische peeüng en bleekcrè- mes. Dit voorjaar was ik het smeren van al die chemische rommel zat en ben ik op zoek gegaan naar natuurlijke producten." Ze kwam uit bij een de zonnecrème van La- vera, factor 20. „Ongelofelijk. De donkere plekken op mijn voorhoofd en bovenlip zijn helemaal verdwenen en ik ben lekker bruin geworden." Ook Elly Vogels had al jaren last van melas ma in haar gezicht. „Vooral als de zon ging schijnen, was het net of ik een bruine snor had. Tot ik een tip kreeg en Ultragel van Ha- Ra ging gebruiken. Niet alleen in de zon, maar alle dagen. Het werkt voortreffelijk." De producten waarmee Elly en Sandra van hun melasma zijn afgekomen, hebben ge meen dat ze geen chemische, maar fysische filters bevatten: zinkoxide en titaniumdioxi- de. Die blijven op de huid liggen en kaatsen schadelijke zonnestralen weg. In de meeste anti-zonnebrandproducten worden chemi sche filters gebruikt. Die werken dieper in de huid en zetten daar schadelijke straling om in warmte. Sandra: „Ik ben geen weten schapper, maar vraag me sterk af of die che mische rommel in (zonne)cosmetica niet de veroorzaker van die vlekken is. Dat zou een onderzoek waard zijn." Dr. Jetske Ultee is onderzoeksarts cosmeti sche dermatologie. „Bepaalde filters kunnen inderdaad pigmentvlekken verergeren. Voor al de oudere chemische filters als oxybenzo- ne staan erom bekend dat ze lichtgevoelig- Smeren is nodig in de zon, maar let goed op de samenstelling van de anti-zonnebrandcrème. 'Ik snap niet dat oxybenzone nog wordt toegepast in cosmetica' heid kunnen veroorzaken." Die filters wor den nog steeds veel gebruikt. Ultee: „Ik snap niet dat oxybenzone nog wordt toegepast in cosmetica. Er zijn veel rapporten die erop duiden dat oxybenzone heel gemakkelijk door het lichaam wordt op genomen en het is bekend dat het een licht oestrogene werking heeft." Voor zover Ultee weet, is het verband tus sen chemische zonnefilters, hormoonwer king en melasma nooit onderzocht. „Ik wil daar graag onderzoek naar doen." Zinkoxide en titaniumdioxide zijn fysische filters, die geen melasma en pigmentvlek ken lijken op te wekken, maar er kleven vol gens Ultee wellicht andere nadelen aan. „De ouderwetse fysische filters hebben zulke grote deeltjes, dat ze een witte laag achterla ten op de huid. Als de deeltjes heel klein worden gemaakt, is er geen witte laag meer zichtbaar. Maar over deze nanotechnologie is nog veel onduidelijk." Uit een onderzoek van de Universiteit van Utrecht blijkt dat titaniumdioxide en zink oxide als nanodeeltjes in het algemeen niet door de huid het lichaam kunnen binnen dringen. Het is onduidelijk wat de risico's zijn op een beschadigde huid. Uit experi menten met knaagdieren werden negatieve effecten gevonden na inhalatie van tita niumdioxide als nanodeeltje. In de longen zou het kunnen zorgen voor chronische ont stekingen, maar er zijn ook onderzoeken die dat tegenspreken. „Ik zou geen spray met titaniumdioxide bij mijn kinderen gebruiken, wel een crème", zegt dr. Jetske Ultee. „Er zijn nieuwe chemi sche filters op de markt die veilig zijn. Ti- nosorb en Mexoryl zijn nu de beste chemi sche filters." reageren? gezondheid@wegener.nl Het te vermijden oxybenzone heet ook wel Benzofenon-3 of 2-hydroxy-4-mthoxy-ben- zophenone. Moderne chemische filters zijn Tinosorb, dat ook wel op de verpakking staat als Bemotrizinol; bis-ethylhexyloxy- phenol methoxyphenyl triazine (Tinosorb S), Bisoctrizole; methylene bis-benzotriazo- lyl tetramethylbutylphenol (Tinosorb M) of Octyl methoxycinnamate (Tinosorb OMC) en Mexoryl. Op het etiket kan het ook Ecamsule heten, terephthaly lidene dicamp- hor sulfonic acid of Drometrizole trisiloxa- ne. Dermatologisch onderzoeksarts Jetske Ul tee adviseert anti-zonnebrandmiddelen met heel hoge factoren te laten staan. Factor 15 beschermt tegen 94 procent van de schade lijke straling en factor 30 tegen 97 procent. Vrouwen met melasma die willen meedoen aan het onderzoek van dr. Jetske Ultee kun nen zich aanmelden via het e-mailadres: jetske@jetskeultee.nl Zonnebrand: tips foto ANP Shockwavetherapie bij 'springersknie' niet zinvol Het behandelen van een zogehe ten 'springersknie' met shockwa vetherapie (zeer energierijke ge luidsgolven) is niet zinvol. Het helpt amper, stelt bewegingswe tenschapper Henk van der Worp (Groningen). Meer inzicht in het ontstaan van de aandoening (pijn aan de onderrand van de knie schijf) is nodig om te komen tot een betere behandeling. http://bit.ly/MrPj4p Beweging werkt goed tegen ontstaan borstkanker Vrouwen die wekelijks zorgen voor minimaal 10 uur lichaamsbe weging, verminderen hiermee de kans op borstkanker met onge veer 30 procent. Hierbij maakt de intensiteit van de beweging niet uit. Een uurtje wandelen is even nuttig als een uur zweten in de sportschool, concluderen Ameri kaanse onderzoekers uit gegevens van 3.059 vrouwen. http://bit.ly/LETM4D Handbike buitenshuis beter dan een rolstoel Mensen die aan een rolstoel zijn gebonden, doen er goed aan zich buitenshuis te verplaatsen in een handbike, een rolstoel aangedre ven met 'handtrappers'. Handbi- ken is efficiënter en minder ver moeiend. Het vermindert boven dien de kans op schouderblessu res. Daarbij is een positie met een relatief rechte rugleuning het bes te voor de schouder. http://bit.ly/MXcikJ Bredere kijk nodig op groeicurves van baby De manier waarop consultatiebu reaus naar de groei van een kind kijken, is te beperkt, stelt de Gro ningse demograaf en voedingsdes kundige Hïnke Haisma. Alleen ge wicht en lengte in kaart brengen is niet voldoende. Ook omstandig heden waaronder een kind op groeit, zijn belangrijk voor het ge ven van een optimaal advies over een gezonde groei van het kind. http://bit.ly/L3yZI0 Atkins-dieet is slecht voor hart en bloedvaten Langdurig weinig koolhydraten en veel eiwit eten, de basis van het Atkins-dieet, vergroot de kans op hart- en vaatziekten enigszins. In een Zweedse studie onder ruim 40.000 jonge vrouwen van 30 tot 50 jaar, bleek het 15 jaar lang volgen van Atkins te leiden tot 5 procent meer gevallen van hart- en vaatziekten (hartinfarct, beroerte, etc). - http://bit.ly/LrgRIO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 15