'Live' piraten van zeeschip kloppen Ontploffingen in marinehaven 'Van zo'n onderzeeër gaat zoveel dreiging uit dat Iran het wel uit zijn hoofd haalt om iets te proberen' II Henri lansink, vakbond voor Defensiepersoneel vrijdag 6 juli 2012 Aantal marineschepen Als adjudant Henk van Dorp over zijn werk bij de Mijnen- dienst praat, is hij bijna niet meer te stoppen. Hij vertelt graag mooie anekdotes over de zoektoch ten naar explosieven op de bodem van de Noordzee. Bezoekers van de Marineda- gen kunnen morgen en overmorgen live volgen wat de marineduikers onder wa ter doen. Twee keer per dag zal er een ex plosief ontploffen in de marinehaven. Op grote schermen zien bezoekers wat daar aan vooraf gaat. „Mensen volgen duikers van de Defensie Duikgroep die het water ingaan op zoek naar een explo sief Als ze het hebben gevonden, is het aftellen. Tien, negen, acht.... en bij een is het boem!" Van Dorp geniet al bij het idee dat hij dit samen met zijn collega's aan duizenden mensen laat zien. Maar dat is zeker niet het enige dat de bezoeker bij het cluster Tijdens de Marinedagen wordt twee keer per dag een 'zeemijn' tot ontploffing ge bracht. foto Ministerie van Defensie nationale taken kan verwachten. „Het is bijna te veel om op te noemen", vertelt Van Dorp. „We hebben onder meer een activiteitenkamp voor kinderen. Hier kunnen zij brandjes blussen of een toren beklimmen en er is een schipsimulator." Wat de marine zeker wil laten zien tij dens de open dagen is de samenwerking met de visserij. Om dat te onderstrepen zal de kotter Helder 4 in de marinehaven liggen. „Vissers treffen regelmatig bom men in hun netten. Vroeger werden die vaak overboord gegooid en waren ze ver volgens niet meer te vinden. Sinds een paar jaar meldt de boot nu aan ons de po sitie van het explosief Wij gaan er op af en maken het onschadelijk." Bezoekers van de Marinedagen kunnen volgen war de marine duikers onder water doen. Twee keer per dag is een ont ploffing te zien. door Debbie de Vries Somalische piraten treffen het beslist niet, als ze een koop vaardijschip enteren dat door Nederlandse mariniers wordt beschermd. door Marten Visser De ijzervreters van de marine hebben zo hun manieren om piraten weer van boord te ldoppen. Het historisch loods- vaartuig Castor zal dit weekeinde wor den geënterd door mariniers, die in de huid zijn gekropen van zeerovers. „Ze doen dat vanuit een skiff die in beslag is genomen tijdens onze acties in de Soma lische wateren", zegt majoor der mari niers Peter de Vreng. Hij is samen met luitenant-kolonel der mariniers Jan Dek ker nauw betrokken bij de organisatie van de Marinedagen. Uiteraard stuiten de piraat-mariniers aan boord op hun col lega's. Dat wordt knokken! Het publiek kan de actie live volgen dankzij in het schip opgehangen camera's. Ook zullen camerateams de actie volgen. Aan de demonstratie doet ook het be voorradingsschip Pool Express mee. Tus sen de demonstraties door is het te be zichtigen. Aan boord geven mariniers tekst en uitleg over hoe zij een burger schip beveiligen tegen aanvallen van pira ten. Dat doen ook de mensen van Hr. Ms. Van Amstel, net terug van een an ti-piraterijmissie. In de hoek van de internationale missies gebeurt nog veel meer. Een overzicht: Hr. Ms De Ruyter en twee onderzeebo- Een marinier houdt met een machinege weer de wacht op een burgerschip. foto Ministerie van Defensie ten zijn open voor publiek. In een specia le tent bootsen de mariniers een jungle na. Inclusief tropische woekerplanten, een hoge temperatuur en een grote lucht vochtigheid. Bezoekers kunnen zo erva ren hoe het is om in de tropen acties uit te voeren. Om te laten zien dat mariniers ook in de kou uit de voeten kunnen, komt er een ijswand te staan, waar ge klommen wordt. De buitenlandse schepen Lancaster (Ver enigd Koninkrijk), Siegburg (Duitsland) en Kaliningrad (Rusland) zijn te gast en open voor publiek. Patrouillevaartuig Holland komt officieel in dienst. Publiek kan zien hoe de snelle rubberboten vanuit dit schip worden ge lanceerd. Kinderen kunnen meedoen aan allerlei activiteiten op het terrein. Vandaag om 12.00 uur is er de medalpamde op Pool Ex press. Marinemensen die koopvaardij schepen beschermden krijgen een me daille. Dat is live te zien via beeldscher men. Morgen tussen 16.30-18.00 uur is er een afsluitende taptoe. Minste bemanningsleden: 2.406 '56-'84: van 67 mijnenvegers naar 30 '95-'12: van 20 fregatten naar 6 Oorlogen/conflicten Koude Oorlog (1945-1990) Nederlands-lndië (1945-1962) Korea-oorlog (1950-1953) Joegoslavië valt uiteen Golfoorlog (1994-1999) (1980-'88,'90-'91 en 2003- 11) Libië (2011) Minder schepen en meer taken betekent dat er per schip meer wordt gevaren dan in de jaren vijftig. Door de automatisering is het aantal bemanningsleden afgenomen. Schepen worden steeds groter: goedkoper om te bouwen, te onderhouden en te vernieuwen. Ze kunnen langer op zee blijven, bieden meer comfort voor de bemanning en zijn minder gevoelig voor zwaar weer. Bestrijding illegale immigratie (Frontex-missie Middellandse Zee), drugshandel (patrouilleren rond Nederlandse Antillen en Aruba), piraterij (escortes en bestrijding voor kust Somalië) en hulpverlening bij natuurrampen (Haïti 2010, Suriname 2006, Pakistan 2005): infographicCRW lbronmarineschepen.nl Meeste bemanningsleden: 12.866

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11