'Coup' in Roemenië buitenland 19 Alles-in-één Standaard. Boordevol gratis extra's Standaard. Franse justitie opent jacht op Sarkozy Lichaam van Arafat wordt opgegraven Eetwedstrijd: man eet 68 hotdogs donderdag 5 juli 2012 Hanengevecht tussen president en premier bereikt climax Dat premier Viktor Ponta en pre sident Trajan Basescu elkaar het licht in de ogen niet gunnen was al duidelijk. Maar nu Ponta pro beert de president af te zetten heeft de rivaliteit in de Roe meense politiek een nieuw diep tepunt bereikt. door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO/BOEKAREST - Het Roe meense parlement wil president Trajan Basescu afzetten. Zijn voor naamste vergrijp: hij is van de ver keerde partij. Het toont aan dat ook een nieuwe generatie Roe meense politici niet in staat is om over zijn schaduw heen te stap pen. Op het optreden van Basescu is ge noeg aan te merken. Hij toonde zich de afgelopen jaren autoritair en populistisch, en versleet de ene premier na de andere. Maar sinds mei liggen de verhoudingen an ders. Doordat een flink aantal par lementsleden van Basescu's libera le partij overstapte naar de so ciaal-democratische oppositie, zit de president nu met een so ciaal-democratische premier opge scheept. Dat ging direct mis. Ponta probeer de Basescu's macht in te perken. Hij wilde vooral af van de gewoon te dat de president het land verte genwoordigde op toppen van de Europese Unie. Die ruzie liep hoog op. In een dramatische wen ding vlak voor de EU-top van vori ge week besloot het hooggerechts hof de president gelijk te geven. Ponta legde die beslissing naast zich neer en toog naar Brussel, Ba sescu woedend achterlatend. Intussen werd Ponta beschuldigd van plagiaat in zijn dissertatie. Die beschuldigingen lijken steekhou dend, maar de premier zegt dat de president achter de aantijgingen zit en wil daarom van geen wijken weten. De voorbereidingen van de afzettingsprocedure waren toen al in volle gang. Leunend op zijn par- lementsmeerderheid versoepelde Ponta de criteria. Dinsdag verving hij beide kamervoorzitters. Op de stoel van de senaatsvoorzitter, die in het Roemeense systeem auto matisch opvolger wordt van een af gezette president, plaatste hij een bondgenoot. Als het parlement de afzettingsprocedure heeft afge rond, moet die in een referendum door de kiezers worden bevestigd. Dat referendum valt waarschijnlijk vlak voor de parlementsverkiezin gen in november. Het is voor Basescu niet de eerste keer dat hij zo'n procedure aan zijn broek krijgt. In 2007 was hij al een maand geschorst, maar toen werd hij gered door een overgrote meerderheid van de stemmers, die hem vervolgens in 2009 ook een tweede termijn schonken. Het is de vraag of de kiezers voor hem een tweede keer respijt gunnen. De regeringen van zijn partij wa ren de afgelopen jaren diep impo pulair, en volgens opiniepeilingen kunnen de sociaal-democraten op massale steun rekenen. Maar Ponta's agressieve tactiek kan zich ook tegen hem keren. De pas 39-jarige premier presenteert zichzelf als een nieuwkomer, onbe last met het communistische verle den van zijn partij. Dat hij nu zelf de oude alles-of-niets-rivaliteit een nieuwe impuls geeft, kan hem opbreken. RAMALLAH - Het lichaam van Yas ser Arafat mag worden opgegraven om zijn doodsoorzaak te achterha len. Dat heeft de Palestijnse presi dent Mahmoud Abbas woensdag gezegd. De weduwe van Arafat, Suha, drong aan op de opgraving vanwe ge de vondst van radioactief polo- nium-210 op kledingstukken van de Palestijnse oud-leider. Een Zwitsers laboratorium trof op kledingstukken van Arafat een on gebruikelijk hoge dosis polo- nium-210 aan, meldde de Arabi sche nieuwszender Al-Jazeera dins dag. Onderzoek naar de botten van de oud-leider moet uitwijzen of er sprake is van vergiftiging van haar echtgenoot. Arafat overleed in no vember 2004 in een ziekenhuis in Parijs. Franse artsen spraken des tijds van een hersenbloeding. In de Arabische wereld doen al langer ge ruchten de ronde dat Israël achter de dood van de Palestijnse oud-lei der zat. PARIJS - De Franse justitie zit oud-president Sarkozy flink op de hielen nu hij niet langer immuni teit geniet. Eergisteren was er al een inval bij hem thuis. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij meerdere kwesties. Alleerst de affaire Bettencourt. Hierin zou Sarkozy 150.000 euro hebben gekregen van Liliane Bet tencourt, erfgename van l'Oréal. Die zou hij gebruikt hebben voor zijn verkiezingscampagne in 2007, hoewel de wet bepaalt dat dona ties niet groter mogen zijn dan 4600 euro. De rechter heeft belas tende verklaringen, onder meer van haar boekhoudster. Vervol gens zou Muammar Kaddafi, ex-lei- der van Libië, in 2007 50 miljoen euro in de verkiezingskas van Sar kozy hebben gestort. Eenmaal ge kozen, legde Sarkozy de rode loper uit voor Kaddafi, die zijn tent bij het Elysée mocht opslaan. In de af faire 'Karachi' zou Sarkozy in 1994-1995 miljoenen hebben ont vangen van Pakistan, dit keer voor de verkiezingscampagne van zijn toenmalige baas Édouard Balladur. Toen Balladur de slag verloor van Jacques Chirac, haalde die laatste een streep door de deal met Paki stan. Jaren later werd in Karachi een bus met Franse experts opge blazen, naar verluidt uit wraak voor de geannuleerde deal. De na bestaanden klaagden daarop Sarko zy aan, die alles ontkent. NEW YORK - Joey Chestnut heeft woensdag in New York zijn titel geprolongeerd bij de jaarlijkse wed strijd hotdogs eten. Chestnut, be ter bekend onder zijn bijnaam Jaws, wist maar liefst 68 hotdogs en broodjes te verorberen en bin nen te houden. Met zijn prestatie sleepte Chestnut tienduizend dol lar en een mosterdgele kampioen- schapsriem in de wacht. De 68 hot dogs en broodjes waren een evena ring van zijn persoonlijk record. Vorig jaar hoefde Jaws slechts 62 worstjes en broodjes te eten om met de titel naar huis te gaan. 3 DAGEN VELUWE, STAD EN MEER! Supervoordelig naar het gezelligste hotel van Apeldoorn! Met het charmante Hampshire Hotel Apeldoorn hebben wij een toparrangement samengesteld. Voor jong en oud is dit de perfecte uitvalsbasis; op maar 1 kilometer afstand ligt Paleis Het Loo, de Apenheul en De Koningin Julianatoren. Vanuit het hotel fietst u ook zo de Kroondomeinen in. En wist u dat u in Apeldoorn geweldig kunt shoppen én de stad ook heerlijke terrasjes heeft? Speciaal voor u hebben wij een plekje gereser veerd op het mooiste terras van Apeldoorn; Eetcafe Fijn. Lekker genieten van een goed glas wijn en een lekker borrelhapje; heerlijk, heerlijk, heerlijk!! Inhoud arrangement: 0 2 x overnachting inclusief uitgebreid ontbijtbuffet ®1 x culinair 2-gangen diner 0 1 dag fietshuur 0 Een goed glas wijn of speciaal bier met een overheerlijke amuse aan een speciaal voor u gereserveerde tafel in 'Eetcafé Fijn' op het Raad huisplein in Apeldoorn Van 125,- voor 75,- p.p. geldigt/m28december2012 Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer, excl. toeristenbelasting a 1,75 p.p.p.n. Toeslag alleengebruik: 15,- p.n. Reserveringskosten: 7,50 per boeking. Aankomst dagelijks mogelijk in juli en augustus, vanaf september alleen mogelijk op vrijdag zaterdag. Hampshire Hotel Apeldoorn (3*) ligt aan de rand de bossen in het hart van de Veluwe. In een prachtige wijk, vlakbij Paleis Het Loo is dit gastvrije hotel de place to be als u op de Veluwe wilt logeren. Naast uw sfeervolle hotelkamer is er een voortreffelijk restaurant, een gezellige bar (met kleine kaart) en wellness Centre 'Steam Bubbles' met sauna jacuzzi en stoomcabine. Boeken via www,marrea.nl/WEG082 Gratis Spotifq Premium Lwv- 10; /mad traUs Opnemen Fakkel sim. -V /mnd Crofts thuis live tv op |t laptop en tablel Nu de eerste 3 maanden sluit je aan boek online WWW.ITI3ITed.nl of bel 057127 77 44 vraag ook onze gratis arrangementenbroehure aan!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9