Loden last of godsgeschenk 2e PZC 7PPiïinii 19 Prijs voor portie mosselen blijft gelijk korting TMC donderdag 5 juli 2012 Dikke lagen witkalk geven langzaam maar zeker kleurrijke geheimen prijs. Lambrisering in de achterkamer met onder meer vele fraai gestileerde bloemen. In een tijd dat alles maar ge-Jan des Bouvried wordt (alles moet wit), is het voormalige pand (1909) van de familie Antheunis een verademing van kleur, fres co's en plafondschilderingen. Het Axelse pand is nu een be schermd rijksmonument. door Sheila van Doorsselaer Uitzonderlijk. Uniek. Van internationaal belang. Een schatkamer van de coratiekunst. Al deze su perlatieven, en meer, maken dat het winkel-woonhuis van Antheu nis aan de Markt 2A in Axel nu een beschermd rijksmonument is. De toekenning van de eretitel is op zich al bijzonder, aangezien de lijst beschermde rijksmonumen ten van vóór 1940 allang is afge rond. Bij hoge uitzondering komt er dan nu een, volgens de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed, juweeltje bij. Meesterschilder en decorateur Cle ment Benedictus Antheunis (1875-1952) decoreerde in de avond uren kamer na kamer in zijn huis annex schilderswinkel, met voor stellingen en motieven in een stijl op het snijvlak van de art-nouveau en art-deco. Niet om zijn klanten te imponeren, maar om samen met zijn gezin van te genieten. Op de geschilderde lambrisering bracht hij fraai gestileerde bloe men, uiltjes en sterren aan. Spreu ken sieren de achterkamer, met daarboven huiselijke tafereeltjes. De plafonds (geen stuc maar kar ton, in die tijd gebruikelijk) zijn be schilderd met eierlijsten, zweep slagmotieven, bloemen en engel tjes en op de houten vloeren zijn tapijten geschilderd. En nog niet al les is onder de kalk en het behang vandaan getoverd. „Hij heeft werkelijk alle denkbare technieken toegepast en toont zich zeer goed op de hoogte van de stijl ontwikkelingen, de kunstgeschie denis en de klassieken", zegt Eloy Koldeweij, interieurspecialist van de rijksdienst. „In heel Nederland zijn enkele tientallen beschilderde kamers uit dezelfde periode als in dit geval gedocumenteerd. En nu hebben we een heel huis..." De winkel-van Sinkel van Antheu nis, het rode pand, kreeg al in 1997 de status van beschermd rijksmo nument. Nu volgt het buurhuis, terwijl dat eigenlijk op de nomina tie stond voor sloop. „En zo wer den we opeens geconfronteerd met een nieuwe situatie. Behoud en restauratie in plaats van sloop", zegt Jaap Bos, wethouder van Ter- neuzen. „Het is het waard, het pand is een zichtbaar symbool van een tijdperk, maar het stelt ons wel voor een probleem, want voor een restauratie van al die schilde ringen hebben we geen geld." Ook Piet de Blaeij van het Streek museum is trots maar ook be zorgd. „De verantwoordelijkheid baart ons wel enige zorgen. Later zal blijken of de monumentensta tus een loden last of een godsge schenk is." Terneuzen hoopt op andere manie ren geld te vinden voor behoud van het artistieke levenwerk en tes tament van Clement-. Rob Smouter (links, Rijskdienst) overhandigt de oorkonde, die hoort bij de beschikking, aan de Terneuzense wethouder Jaap Bos. foto Peter Nicolai OOSTBURC Salsaparty met workshop en feest In The Lane in Oostburg heerst morgen (vrijdag) een zwoele sfeer. Dansschool Step into Salsa houdt er de vijfde salsaparty. De avond be gint met een workshop voor begin ners. Het feest zelf begint om 22.00 uur, met onder meer een suprise salsa-act uit België. Entree voor workshop en party is 5 euro, alleen voor de party 3 euro. AXEL Op de fiets door polders in grensstreek Toerclub Axel houdt zaterdag 7 juli de Grenstocht. Fietsers kunnen kie zen uit afstanden van 60, 65 en 120 kilometer. Het vertrek is tussen 8.00 en 12.00 uur vanaf café Cam- brinus in Axel. De tocht voert over rustige polderwegen in de grens streek. Er zijn onderweg tussen stops ingepland in Zandberg en Klein Sinaai (B). BIERVLIET Braakballen uitpluizen bij Staatsbosbeheer Wat eten uilen? Die vraag is gemak kelijk te beantwoorden door braak- ballen van uilen uit te pluizen. Wie dat altijd al heeft willen doen, kan zondag van 13.00 tot 16.00 uur te recht in het informatiecentrum in de Braakmanboerderij van Staats bosbeheer aan de Braakmanweg 5 tussen Biervliet en Hoek. Een bos wachter helpt mee de braakballen uit te pluizen. WESTDORPE Kermis met extraatjes als dj-party en bolling Westdorpe viert van zaterdag tot en met dinsdag kermis. De horeca speelt hier op in, met zaterdag van af 20.30 uur een kermis party met dj Peter in café 't Oude Raedthuys. In hetzelfde café is zondag (14.00 uur), maandag en dinsdag (beide om 10.00 uur) een bolling-wed- strijd ten bate van de carnavals- stichting De Koeters en het dweil orkest Tandjen Bei is. Zondag om 14.30 uur is op het schuttersterrein een schieting op de staande wip. KLOOSTERZANDE Tonnie Hermans met olieverfschilderijen Tonnie Hermans uit Graauw expo seert olieverfschilderijen in de Hof te Zandekerk in Kloosterzande van zondag 8 tot en met zondag 12 au gustus. De tentoonstelling is te zien op de zondagmiddagen van 13.00 tot 17.00 uur. De kunstenaar, die afstudeerde aan de Kunstacade mie in Sint-Niklaas, is op de exposi tiemiddagen ook zelf aanwezig. SINT JANSTEEN Woongoed houdt vast aan appartementen Woningcorporatie Woongoed peilt na de zomer de animo voor 8 koop- en 12 huurappartementen plus een groepswoning voor 8 psy chogeriatrische patiënten op het voormalige Rabobanlc-terrein. Ge ruchten als zou die nieuwbouw we gens de crisis niet doorgaan, klop- volgens Pol van de Vijver niet Er is nu wel een andere makelaar actief. SLUIS Nieuwe expositie in galerie Kapellestraat Galerie De Twaalf Apostelen aan de Kapellestraat 28 in Sluis opent zaterdag een nieuwe expositie. Iri- na Yarantseva uit Brugge, Gerard Goethals uit Knokke en Sara Naeije uit IJzendijke tonen er hun schilde rijen. De galerie is van zaterdag tot en met woensdag open van 11.00 tot 17.00 uur. Naeije en Goethals ex poseren tot en met 12 augustus, Ya rantseva tot en met 8 augustus. RETRANCHEMENT Optreden Excelsior en St. Cecilia in tent De klassieke muziektent op de Markt van Retranchement biedt morgenavond, vrijdag, alle ruimte aan de muzikanten van de christe lijke muziekvereniging Excelsior uit Cadzand en van de koninklijke harmonie Sint Cecilia uit het Belgi sche Beernem. Het dubbelconcert begint om acht uur. Excelsior on der leiding van Johan Ferlin geeft de aftrap, waarna Sint Cecilia met dirigent Jean Debuisson het stokje overneemt. Iedere dag om 19.00 uur het PZC videojournaal www.pzc.nl BimnrawarHTW'iniiritfiivr r -r"\t^ssmii(^s^^sss^BeBSsasti6&sssssss3isss^iésmgiam Luxaflex Twist" Rolgordijn tea TMC Koudekerke TMC Bergen op Zoom Dorpsplein 35 Van Konijnenburgweg 13 (0118)55 55 33 (0164) 27 44 77 TMC Kruiningen TMC Goes Zandweg 1b Marconistraat 13 (0113) 38 26 26 (0113)22 41 02 Woonideeën voor iedereen! PHILIPPINE - De mosselrestaurants in Philippine verhogen hun prijs voor een portie mosselen niet. Ook dit seizoen krijg je overal in Philippine voor 26 euro een pan met 1,7 kilo schelpdieren voorge schoteld. Maar voorzitter Frank Wiskerke van de Stichting Mossel feesten Philippine had woensdag bij de mosselwijnverkiezing nog meer goed nieuws. „De mosselen zijn nu al heel vroeg in het sei zoen van zeer goede kwaliteit. Mooie witte mosselen en de mees ten bevatten meer dan 30 procent vleesgewicht." Zo'n 160 genodig den uit Nederland en Vlaanderen waren naar restaurant Au Port ge reisd om 18 Pinot Blanc Elzaswij- nen uit 2011 te komen proeven en punten te geven. „Een jaar van ex tremen", aldus wijnschrijver Etien- ne van Steenberghe. „Met toppers, maar ook minderwaardige wijnen. Winnaar werd het geestrijke vocht van Eduard Leiber uit Husseren les Chateaux. Amateurs en deskundige proevers in actie tijdens verkiezing van de Mossel wijn 2012-2013 in restaurant Au Port in Philippine. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67