Olijfolie is net als wijn zeeland21 ga ik koken in de winkel' vanaf Buitenshuis inter op je tablet Maandelijks opzegba abonnement kpri winkel kpn.com 0800 0105 donderdag 5 juli 2012 sluit je aan «uienrat voor de wand met de doorzichtige amfora's gevuld met olijfolie. verandering. Hij stapte als ict'er in een voor hem onbekende wereld in. Kooistra. heeft een achtergrond als kok en had al in de vestiging van Oil 8c Vinegar in Middelburg gewerkt. Bovendien is ze in Mid delburg opgegroeid. Bakker: „Van af het eerste moment was ik en thousiast. Het idee van een winkel waar je ook kunt proeven, prikkel de mij enorm. Ik was verbaasd over de verscheidenheid. Er zijn meer olijvensoorten dan druiven- soorten." Toen ze de kans kregen om de zaak in Middelburg over te nemen, zijn ze eerst in Den Haag gaan kijken. Daar was al een vesti ging ingericht naar de jongste in zichten. „Toen ik dat zag, was ik helemaal om." Afgelopen zaterdag werd de zaak officieel geopend. Paula en Lia, twee ervaren mede Rivierenland De provincie schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat verdere ontpoldering onacceptabel is (krant, 30 juni). Dat is heel goed, maar wellicht is het zelfs beter om eens in een brief aan de Europese Commissie uit te leggen, dat wij hier in Zeeland wonen, en niet in Rivierenland. Rivieren met winterbedden, zo- merkades en uiterwaarden zijn wel iswaar typisch Nederlands, maar Zeeland kent deze verschijnselen niet. Hier stroomt enkel de zee, met zeearm de Westerschelde. Wie weet, misschien hebben de Europe se Commissieleden vroeger op school geleerd dat Nederland een rivierenland is, en heeft men van de situatie in Zeeland geen notie. Zon brief zou daar verandering in kunnen brengen. J.C. de Vos Siguitsedijk 29, Kwadendamme Ontpoldering Hulst trekt kar tegen de ontpolde ring. Naar aanleiding van het boven staand artikel in de krant van zater dag vraag ik me af of het niet beter is dat ze in één keer heel Zeeuws- Vlaanderen onder water laten lo pen. Dan hoeft er ook niet meer over ge- dicussieerd te worden. Laat ze het gebied dan afzetten met prikkel draad en hier en daar een bordje, 'verboden toegang', dan kunnen de mensen rustig zwemmen zon der gestoord te worden. De Schel de kan dan nog dieper worden, zo dat mammoetschepen elkaar vier dik kunnen passeren. Adriana van Denderen Gentsestraat 23, 4561 EH Hulst Tanks Het was al vreemd, dat van het geld van onze ontwikkelingshulp aan Indonesië, door hetzelfde land tanks bij ons zouden worden ge kocht. 'Dat is een ander potje', zullen poli tici zeggen. Onzin, het is gewoon broekzak-vestzak politiek; geef de wapens dan gewoon cadeau en houdt het geld van de ontwikke lingshulp af; het komt op hetzelfde neer. Maar het kan toch nog gekker; In donesië stelt eisen bij de leverantie aan welke Duitsland wel voldoet en Nederland niet. De tanks wor den dientengevolge geleverd door Duitsland. Angela lacht in haar vuistje; 'Wir haben es wieder ge schaft'. Drie vragen: worden de arme boer tjes in Indonesië, waar de hulp voor bedoeld is, daar dan beter van? Worden er nu minder bossen gekapt? Is wapentuig ontwikke lingshulp? Ik dacht het niet. W.j. van Gilst Boogerdlaan 23, 4484 ST Kortgene Vijfjaar geleden nam Middelbur ger Eric Loontjens met drie com pagnons het failliete Oil Vine gar over. Met 65 zaken gingen ze in 2007 verder. Volgend jaar wordt de opening van de hon derdste verwacht. door Theo Giele Olijfolie uit Australië? Of uit Zuid-Afrika of Califomië? Elk land dat wijn produ ceert, kan ook olijf olie maken. Druiven en olijven vra gen om hetzelfde weer om te groeien. Nog niet zo heel lang geleden ken de de gemiddelde Nederlander al leen rode, zoete witte en droge wit te wijn en voor wie niet kiezen kon een roseetje. Inmiddels heeft Nederland wijn leren drinken en bieden veel supermarkten al een flinke keuze. Eric Loontjens uit Middelburg, één van de vier directeur-eigenaren van de ffanchiseketen Oil 8c Vine gar, ziet dat diezelfde gemiddelde Nederlander de grote variëteit aan olijfolie ontdekt. „Restaurants heb ben een voortrekkersrol. Het bakje kruidenboter maakt plaats voor schaaltjes met verschillende soor ten olijfolie. Mensen proeven het als ze uit eten gaan en ontdekken dat olijfolie meer is dan een simpel bakproduct." In 2007 ging Oil 8c Vinegar failliet. Loontjens en zijn drie compag nons maakten een analyse van de onderneming en zagen er toe komst in. Het viertal kocht de naam en de voorraad en ging aan de slag met 65 franchisenemers. „De eerste twee jaar was het overle ven, daarna was het twee jaar bou wen en nu plukken we de vruch ten van alle inspanningen." Inmid dels zijn er wereldwijd 83 Oil 8c Vi negars in Europa, Verenigde Sta ten, Zuid- Afrika en Zuid-Ameri- ka. Er wordt olijfolie en azijn ver kocht, maar ook andere hoogwaar dige mediterrane voedselproduc ten en verwante cadeauartikelen. Daarnaast wordt het de franchise nemer toegestaan om, in overleg met Oil 8c Vinegar, lokale speciali teiten in de rekken te hebben. Soms valt zo'n product zo in de smaak dat de lokale specialiteit wordt opgenomen in het assorti ment van alle zaken. De Zeeuwse zeekraal-mosterd maakte zo'n pro motie. Per maand komt er ergens op de wereld een zaak bij. Loontjens is niet bang dat de supermarkten, net als bij de wijn, een deel van zijn markt gaan innemen. Kwaliteit is daarbij het sleutelwoord. „We heb ben alleen al dertig producten waar truffel in is verwerkt. Of neem de balsamico. Die van ons heeft jaren liggen rijpen op houten vaten. Dat is van een heel andere kwaliteit dan het in de supermarkt verkrijgbare fabrieksmatig vervaar digde massaproduct zonder rij ping." werkers van de vorige eigenaar, zijn er blijven werken. Kooistra: „We zeiden altijd: als we later oud zijn, gaan we in Zeeland wonen. Dat is dus wat eerder geworden." Haar ervaring als kok wil ze in de winkel gebruiken. Op zaterdagen gaat ze koken in de zaak. Klanten kunnen dan proeven en meteen de ingrediënten kopen om het re cept thuis klaar te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 63