Een dagje schoffelen en leren bij de boer i8l Pad op dijk deels open voor fietsers 'Leden schietvereniging kunnen weer verder' Grondruil Alle Walcherse ommetjes tot 400 km wandelroute aaneengeregen donderdag 5 juli 2012 De provincie Zeeland werkt aan een grondbank, waar boeren land kunnen rui len zonder dat daar een landinrichtingsproject voor nodig is. Op die manier kunnen boeren bijvoorbeeld akkers krijgen die dichter bij het bedrijf liggen. door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Het toekomsti ge buitendijkse onderhoudspad op de dijk langs de Oudepolder in Sint Philipsland mag van de pro vincie slechts gedeeltelijk worden opengesteld voor fietsers. Daar mee lijkt een nieuw conflict, lij kend op dat in Sint-Annaland, ge boren. In Sint-Annaland moet de toekom stige onderhoudsweg op de dijk van de provincie zelfs helemaal worden afgesloten voor fietsers. Zij zouden de broedende en foera- gerende vogels te veel verstoren. Dit besluit heeft veel woede ge wekt op Tholen. Onder meer de gemeente, de gezamenlijke recrea- tiebedrijven (SRT)de watersport vereniging en de dorpsverenging willen wél een buitendijks fiets pad bij Sint-Annaland. Zelfs de na- tuurvereniging Tholen is er niet van overtuigd dat de vogels ver stoord zullen worden door de fiet sers. De SRT en de Dorpsgemeenschap Sint-Annaland zijn naar de Raad van State gestapt om de komst van een buitendijks fietspad alsnog af te dwingen. In Sint Philipsland gaat het water schap volgend jaar het dijktraject MIDDELBURG - Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) pre senteerde woensdag het nieuwe wandelnetwerk op Walcheren. Het netwerk omvat diverse oude om- loopjes en wandelingen. Daarnaast zijn er nieuwe paden aangelegd, waarvan 40 kilometer boerenland pad is. Al die verschillende stukken zijn met elkaar verbonden, waardoor er een groot netwerk is afgerond. In totaal kan er nu zo'n 400 kilometer gewandeld worden, waarvan 140 ki lometer onverhard. Vanaf 2009 is de stichting aan de slag geweest met de route en er zijn vanaf oktober 250 routepaaltjes geplaatst. Het netwerk is samenge steld middels een knooppuntsys- langs de Oudepolder aanpakken. Ook het onderhoudspad dat daar wordt aangelegd, mag van de pro vincie voor een deel niet worden opengesteld voor fietsers. In dit ge val heeft dat eveneens te maken met de aanwezige vogels. „Het gaat om ongeveer de helft van het traject", zegt een woord voerder van de provincie. „Op die plekken zullen mensen een stukje binnendijks moeten fietsen. Er ko men goede aansluitingen, zodat er wel sprake is van een doorgaande route." De gemeente is ondanks deze toe zegging niet blij met het besluit van de provincie. Ze heeft daar be zwaar tegen aangetekend. Burge meester en wethouders willen uit recreatief oogpunt zoveel mogelijk buitendijkse fietspaden. Ze heb ben andere organisaties opgeroe pen om ook bezwaar te maken te gen het besluit van de provincie over Sint Philipsland. De werkzaamheden aan de bewus te dijk beginnen maart volgend jaar en duren ongeveer een half jaar. Het aanwezige kleine zeegras wordt verplaatst. Om de groei van dit zeegras na de werkzaamheden weer te bevorde ren, wordt een schelplaag aange bracht, die wordt afgewerkt met een sliblaag. teem. De kortste omloopjes zijn drie tot zes kilometer lang, maar je kunt ook door blijven lopen. Te vens sluit het aan op twee naastge legen routes op de Bevelanden. Het beheer en onderhoud van het netwerk wordt door de stichting ge regeld. Zij heeft daarvoor de be schikking over tientallen vrijwilli gers en twee coördinatoren. Het geld om dit op lange termijn te kunnen blijven doen, is volgens Syl via Tuinder van SLZ nog niet toege zegd. Ook de routekaart werd woensdag gepresenteerd. Touristen kunnen deze kopen in de VW-winkels of via de website. Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) heeft tien amb tenaren en gedeputeerde Kees van Beveren uitgenodigd voor een dagje stage op akkerbouw bedrijven. door Melita Lanting Aan de lunchtafel van Frans van der Linde uit Dreischor is gede puteerde Kees van Beveren aangescho ven. Onder het genot van een bo terham worden boerenzaken be sproken. Gelijktijdig zijn op vier andere bedrijven op Tholen en Schouwen-Duiveland provinciale ambtenaren aan het werk gegaan. Het doel is om de gedeputeerde en de ambtenaren te vertellen wat er allemaal speelt bij jonge boeren. „Ervaren wat het dagelijkse werk is voor een jonge ondernemer", zegt Willem Cevaal, voorzitter van ZAJK. De gesprekken gaan over zoet water, over samenwerking van boeren onderling en over bij voorbeeld de mestproblematiek. Dat speelt volgens Frans van der Linde bij veel Zeeuwse boeren. „Daar lopen we echt tegenaan", zegt hij. Een boer mag maar be perkt meststoffen over de gewas sen uitstrooien. Regels die zijn in gesteld omdat het bijvoorbeeld in Brabant helemaal uit de hand liep. Voor het bedrijf van Van der Lin de en zijn maat Gilles Klompe zijn de mesthoeveelheden eigenlijk wat te krap en dat heeft te maken met de oude grond waarop hij boert. „In de Flevopolder is de grond jonger, daar 1 -ebben ze veel minder last." Het bedrijf van Frans van der Lin de is voor Zeeuwse begrippen groot. Ruim 200 hectare met als voornaamste teelten aardappelen, spruiten en uien. „We hebben pootaardappelen en consumptie aardappelen", vertelt hij. Zij ver meerderen zelf en telen in een bijna gesloten systeem. Dat wil zeggen: weinig pootaardappelen extern kopen. „Het meeste komt van ons zelf" Van der Linde neemt van Beveren mee op een rondje over zijn bedrijf De grote schuren met geïsoleerde opslag ruimtes voor aardappelen, de gro te en specialistische machines zijn allemaal indrukwekkend. Er is veel geïnvesteerd in het bedrijf Op het land staan de aardappelen er mooi bij. Dat duurt niet al te lang meer en ook de kapucijners (een bijproduct) groeien flink. De uien zijn nog klein en dat geldt ook voor de spruiten. Deze teelt pakt het bedrijf op een bijzondere manier aan. Een deel van de oogst wordt rechtstreeks aan de winkel geleverd. Onder andere de Agri- markt neemt van Klompe en van Van der Linde af. „Daarvoor heb ben we een speciale machine moe ten aanschaffen maar nu kunnen we ze zelf verpakken in zakjes." Een interessante ontwikkeling vol gens Van Beveren. „Zij zijn niet al leen boer en teler, maar ook ver werker. Dat is een trend waar we in de toekomst rekening mee moe ten houden. Dat kan bijvoorbeeld op het gebied van bebouwing of geluidhinder." Van Beveren - niet onbekend met het agrarisch leven - is ook onder de indruk over de snelheid waar mee de ontwikkelingen gaan bij de boeren. „Als je ziet hoe snel het gaat met de schaalvergroting en de grote investeringen die de jonge boeren moeten doen, dat is heel wat", zegt hij. Frans van der Linde kijkt tevreden terug op het bezoek van de gedeputeerde en de ambte naren. „Ik verwacht dat ze van avond op de bank zitten en den ken: ik heb wat geleerd." www.landschapsbeheerzeeland.nl Frans van der Linde (links) in het aardappelveld met gedeputeerde Kees van Beveren (midden) en Willem Cevaal. foto Dirk-Jan Gjeltema door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Een week na het dra ma hebben leden van schietvereni ging De Fles in Vlissingen voor het eerst weer op de baan gestaan. De muziek stond "een tandje zachter dan anders en veel mensen wilden wel even hun verhaal kwijt, maar de sfeer was goed, als altijd. Donkerbruine lambrisering en bit terballenbordjes maken de kantine van de schietclub op het Baskens- burgplein zoals een kantine hoort te zijn. Met voorzitter Liena Gerth, al zeventien jaar lid, als moeder al ler schutters. Zij is er altijd. Is dat niet het geval, dan is de club geslo ten. Gerth zat vorige week donderdaga vond aan de stamtafel, toen één van de leden, een 66-jarige Vlissin- ger, zich aan het staande schiet- punt door het hoofd schoot. „Ie mand zag hem liggen en zei: dat gaat niet goed. Met een paar man zijn we de baan op gegaan. Die was verder leeg, alsof hij daar op had gewacht. Hij leefde nog. We hebben 112 gebeld, maar wisten wel dat hij het niet zou halen. Ik heb toen iedereen maar mee naar buiten genomen." Tien minuten voor het fatale schot had Gerth nog koffie gedronken met de man. „Gepraat over koetjes en kalfjes. Zijn huisje in Spanje, de kinderen, kleinkinderen. Eigenlijk zoals altijd. Maar ergens moet kort sluiting zijn ontstaan." Met clubleden heeft Gerth zich af gevraagd of ze het niet kond en te genhouden. „Maar niemand heeft iets aan hem gemerkt. Hij was ge woon zichzelf: rustig, vriendelijk, beleefd. Als ik had geweten dat het niet goed met hem ging, dan was ik een gesprek met hem aange gaan. Dat doe ik vaker. Sommige leden vinden me streng, maar ik ben gewoon alert. Ik heb wel eens iemand als lid geroyeerd, omdat die steeds stond te vloeken. Agres sief gedrag moeten we hier niet hebben. Schieten moet een hobby blijven, niet iets om je mee af te reageren. Ook als ik weet dat ie mand in scheiding ligt en hij heeft een wapen thuis, dan ga ik praten. 'Ik weet dat jij het nooit zou doen, maar lever het toch eventjes in.' Dat gebeurt dan ook." De man in kwestie, die sinds twee jaar lid was van De Fles, had geen verlof om het wapen mee naar huis te nemen. „Hij had er om ge vraagd, maar daarvoor had hij te lang nodig om basisbeginselen on der de knie te krijgen en kwam hij te onregelmatig. En, belangrijker, hij had geen wedstrijdambities. Dus waarom zou hij een wapen mee willen nemen? Ik heb hem ge zegd dat zijn verzoek nooit door de strenge commissies en scree nings zou komen. Daarna heb ik hem er niet meer over gehoord." Misschien moet iedereen door de justitiële mangel worden gehaald, denkt Gerth, nog voordat ze über haupt lid worden van een schiet vereniging. Tegelijkertijd weet ze: als de man zich van het leven wil de beroven, dan deed hij dat toch wel. Daar had hij geen vuurwapen voor nodig. „Dat heeft zijn familie ons ook duidelijk gemaakt. Zijn drie kinderen zijn hier afgelopen zondag geweest, eigenlijk om hun steun aan ons te betuigen. Ze zei den dat ze het zo erg voor ons von den, dat het in ons bijzijn was ge beurd. Boden zelfs hun excuses aan. De leden waren er stil van, be duusd, geen woord hebben ze nog uitgebracht Nog nooit heb ik zo veel respect om me heen gevoeld. Het heeft ons allemaal geholpen, om verder te gaan. Zodat de vereni ging niet veranderen zal."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60