Een dagje schoffelen en leren bij de boer B en W vinden shuttle niet nodig i8l zeeland Sloophamer als wapen tegen vandalisme Grondruil Uk» w 'Zeevaartschool blijft op boulevard' Zaterdag 7 juli NACHTMARKT van 19.00 t/m 24.00 uur BURGH-HAAMSTEDE donderdags juli 2012 door Ton van den Nouweland zierikzee - Er gaat in Zierikzee geen shuttlebusje rijden tussen het centrum en de gratis parkeer terreinen een aan de rand van de stad. Dat vinden B en W bij nader inzien niet nodig. Het busje maakte deel uit van een aantal maatregelen die het verlies aan parkeerplaatsen moeten com penseren. Want tussen februari en juni 2013 kan er niet worden gepar keerd op het Havenplein en aan de Mosselboomgaard. Beide plek ken worden opnieuw ingericht. Het Havenplein is daarna taboe voor auto's. Aan de Mosselboom gaard is betaald parkeren inge voerd. Met de tijdelijke parkeerplaats aan de Baden Powellweg, de blauwe zone in Malta en de extra invali denparkeerplaatsen in vier cen trumstraten, denken B en W het gebrek voldoende te compenseren. Ze gaan er daarbij van uit dat de mensen die in het centrum wer ken hun auto's voortaan zullen parkeren op de grote, gratis terrei nen aan de rand van de stad. Tot voor kort zetten zij hun wagens nog op de Mosselboomgaard. Tach tig procent van de bezetting van dit parkeerterrein was van deze langparkeerders. Hiermee is feite lijk compensatie al niet meer no dig, vinden B en W. Bovendien, zo stellen zij vast, zijn de bezet tingsgraden van betaalde parkeer terreinen laag. In de maanden maart van 2010 en 2011 lagen die onder 50 procent. Zelfs in de julimaanden in deze ja ren waren - ondanks de natte zo mers - lang niet alle parkeerplaat sen altijd bezet. B en W concluderen hieruit dat het verlies aan parkeerplaatsen van Havenplein en Mosselboom gaard eigenlijk al wordt overgecom penseerd. Reden voor hen om de shuttlebus - die aan 't Vrije een op stelplaats zou krijgen - te schrap pen. „Extra maatregelen in de vorm van personenvervoer zijn dan ook niet nodig." B en W hebben de werkgroep Her inrichting Havenplein en onderne mersvereniging Neptunus van hun besluit op de hoogte gebracht. In de laatste gemeenteraadsverga dering is besloten het werk aan het Havenplein een maand uit te stellen. In plaats van september wordt het eind oktober. De partijen LSD, Alert!, CDA en SGP dwongen dit met een motie af. Winkeliers en horeca kunnen zo nog profiteren van het naseizoen. door Joeri Wisse BURGH-HAAMSTEDE - Het Oude schooltje aan de Beatrixweide in Burgh-Haamstede gaat nog voor de bouwvak tegen de vlakte. Hier mee wil de gemeente voorkomen dat het pand deze zomer ten prooi valt aan vandalisme. Begin deze week zijn de nutsvoor zieningen afgesloten, zodat de aan nemer kan beginnen met de sloop van het uit 1948 stammende ge bouwtje. Het pand aan de West straat staat sinds enkele weken leeg omdat kinderdagverblijf Koos is verhuisd naar de nieuwe ruimte in dorpshuis De Schutse. In de Westhoek worden momen- De provincie Zeeland werkt aan een grondbank, waar boeren land kunnen rui len zonder dat daar een landinrichtingsproject voor nodig is. Op die manier kunnen boeren bijvoorbeeld akkers krijgen die dichter bij het bedrijf liggen. Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) heeft tien amb tenaren en gedeputeerde Kees van Beveren uitgenodigd voor een dagje stage op akkerbouw bedrijven. door Melita Lanting Aan de lunchtafel van Frans van der Linde uit Dreischor is gede puteerde Kees van Beveren aangescho ven. Onder het genot van een bo terham worden boerenzaken be sproken. Gelijktijdig zijn op vier andere bedrijven op Tholen en Schouwen-Duiveland provinciale ambtenaren aan het werk gegaan. Het doel is om de gedeputeerde en de ambtenaren te vertellen wat er allemaal speelt bij jonge boeren. „Ervaren wat het dagelijkse werk is voor een jonge ondernemer", zegt Willem Cevaal, voorzitter van ZAJK. De gesprekken gaan over zoet water, over samenwerking van boeren onderling en over bij voorbeeld de mestproblematiek. Dat speelt volgens Frans van der Linde bij veel Zeeuwse boeren. „Daar lopen we echt tegenaan", zegt hij. Een boer mag maar be perkt meststoffen over de gewas sen uitstrooien. Regels die zijn in gesteld omdat het bijvoorbeeld in Brabant helemaal uit de hand liep. Voor het bedrijf van Van der Lin de en zijn maat Gilles Klompe zijn de mesthoeveelheden eigenlijk wat te krap en dat heeft te maken met de oude grond waarop hij boert. „In d? Flevopolder is de grond jonger, daar hebben ze veel minder last." Het bedrijf van Frans van der Lin de is voor Zeeuwse begrippen groot. Ruim 200 hectare met als voornaamste teelten aardappelen, Ambtenaren Askold Vonk en Johan Widts de Zwart schoffelen bij boer Hans Akkermans uit Sint Annaland (rechts). foto Ronald den Dekker Op één loods na, heeft aannemer Sagro alle gebouwen - inclusief de oude bollenschuur - van de voormalige gemeentwerkplaats gesloopt. De dienst woning was woensdag als laatste aan de beurt. foto Dirk-Jan Gjeltema teel ook de oude gebouwen van de gemeentewerkplaats aan de Burgh- seweg in Burgh-Haamstede en de gymzaal aan de Moolweg in Renes- se afgebroken, in beide gevallen om (verder) vandalisme te voorko men. De gemeente heeft hier me de toe besloten nadat rond de jaar wisseling de leegstaande depen dance van de Kirreweie door van dalen in de brand werd gestoken. Voor de vrijkomende locaties in Burgh-Haamstede zijn nog geen concrete plannen. Het terrein van de oude gemeentewerkplaats is volgens de gemeente geschikt voor de bouw van een kleine woon wijk. Wat er met de Beatrixweide staat te gebeuren is onduidelijk. VLISSINGEN - De Zeevaartschool kan gewoon op de boulevard blij ven. Dat is de voorlopige uitkomst van het onderzoek dat de HZ, het ROC en de gemeente Vlissingen doen naar locatiekeuze voor het maritiem onderwijs. „Het ziet er perspectiefvol uit", zegt hogeschoolbestuurder Adri de Buck. „Zowel de onderwijs instellingen als de gemeente heb ben de boulevard aangewezen als voorkeurslocatie en uit het onder zoek blijkt dat dat moet kunnen, al moeten we creatief zijn om de fi nanciële eindjes aan elkaar kno pen. Maar we komen eruit." Of daarvoor ruimte in de drie on derwijsgebouwen beschikbaar wordt gesteld aan bedrijven of wo ningbouw, opties die geld opleve ren, wil De Buck nog niet zeggen. spruiten en uien. „We hebben pootaardappelen en consumptie aardappelen", vertelt hij. Zij ver meerderen zelf en telen in een bijna gesloten systeem. Dat wil zeggen: weinig pootaardappelen extern kopen. „Het meeste komt van ons zelf" Van der Linde neemt van Beveren mee op een rondje over zijn bedrijf. De grote schuren met geïsoleerde opslag ruimtes voor aardappelen, de gro te en specialistische machines zijn allemaal indrukwekkend. Er is veel geïnvesteerd in het bedrijf Op het land staan de aardappelen er mooi bij. Dat duurt niet al te lang meer en ook de kapucijners (eèn bijproduct) groeien flink. De uien zijn nog klein en dat geldt ook voor de spruiten. Deze teelt pakt het bedrijf op een bijzondere manier aan. Een deel van de oogst wordt rechtstreeks aan de winkel geleverd. Onder andere de Agri- markt neemt van Klompe en van Van der Linde af „Daarvoor heb ben we een speciale machine moe ten aanschaffen maar nu kunnen we ze zelf verpakken in zakjes." Een interessante ontwikkeling vol gens Van Beveren. „Zij zijn niet al leen boer en teler, maar ook ver werker. Dat is een trend waar we in de toekomst rekening mee moe ten houden. Dat kan bijvoorbeeld op het gebied van bebouwing of geluidhinder." Van Beveren - niet onbekend met het agrarisch leven - is ook onder de indruk over de snelheid waar mee de ontwikkelingen gaan bij de boeren. „Als je ziet hoe snel het gaat met de schaalvergroting en de grote investeringen die de jonge boeren moeten doen, dat is heel wat", zegt hij. Frans van der Linde kijkt tevreden terug op het bezoek van de gedeputeerde en de ambte naren. „Ik verwacht dat ze van avond op de bank zitten en den ken: ik heb wat geleerd." GESLAAGD Mytylschool De Sprienke Goes 's-Gravenpolder: Shannen Markaban. Dreischor: Guus van der Linde. Ellewoutsdijk: Stefan Vermue. Goes: Dion Karreman. Lyanne van de Plank. Hulst: Wesley Oudshoorn. Middelburg: Yannick Willems. Oost-Souburg: Marilia Goncalves Ay- res. Kevin Joziasse. Jessica Mailinger. Sint Maartensdijk: Nicole Bijl. Sluiskil: Denise den Dunnen. Terneuzen: Bas van Driel. Sanne van Langevelde. Vlissingen: Desley Teileman. Joeri Ver meulen. Zierikzee: Inge van Dijke. Wemeldinge: Tanya Daane. Hoedekenskerke: jan Hoekman. Terneuzen: Dymphy Kimenai. Huist: Wesley Öudshoorn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54