Draadloos internet zal geleidelijk worden uitgerold Zomergasten donderdag 5 juli 2012 Een mailtje beantwoorden, contact houden met het thuis front of een tafel reserveren in een restaurant. De smartphone en tablet maken het mogelijk om dat te doen waar en wanneer we maar willen. Op verscheidene plaatsen in Zeeland kan het sinds zaterdag ook nog eens voor helemaal niets. door Ellen Jobse Wifi Zeeland. Dat is de naam van het draadloze netwerk dat toeristen en inwoners van Zeeland sinds zaterdag kosteloos kunnen gebruiken. Het is een gezamenlijk initiatief van Delta (Zeelandnet), de provincie en de stichting Promotie Zeeland Delta (PZD). Op dit moment kunnen mensen gratis internetten op acht locaties in Goes, Hulst en Vlissingen. In de stadshaven van Goes en het Bella- mypark in Vlissingen werkt het systeem al, zo ondervond de Zomerkrant-redactie in een steekproef Het werkt als volgt: je pakt je mobiele telefoon of tablet, kiest op het scherm de optie netwerkinstellingen en daar vind je onder de naam Wifi Zeeland het mobiele netwerk waar je gratis gebruik van mag maken. Haken en ogen heeft de internetverbinding nog wel. Zo moet je binnen een straal van 100 tot 150 meter bij de netwerkkastjes van Delta staan. Dat is soms lastig, omdat niet precies duidelijk is waar deze kastjes hangen. "Je mag ervan uitgaan dat als er op een plek wifi is, het de hele locatie voorziet van internet", zegt Deltawoord voerder Manon Ostendorf "Maar als je op het randje van het signaal staat, kan het zijn dat het signaal minder sterk is en dus minder goed werkt." Er worden geen palen of borden geplaatst die aangeven waar een gratis draadloos netwerk is. "Zulke palen zijn een vorm van landschapsvervuiling", meent Patrick Polie van PZD. Om het initiatief onder de aandacht te brengen van het publiek worden er flyers, posters en stickers verspreid. "Er komen ook andere acties, maar daar zijn we nog druk mee bezig", aldus Polie. Wifi Zeeland is nog niet in de hele provincie beschikbaar. Delta is pas deze week begonnen met het uitrollen van de wifi-locaties. "Geleidelijk zullen op steeds meer plaatsen modems komen die draadloos internet mogelijk maken. Volgende week komen er in ieder geval een aantal locaties bij in Goes en Hulst. De gemeente Middelburg beslist deze week of ze gratis wifi gaat aanbieden en zo zijn er meer gemeenten die nog in de besluitvor mingsfase zitten. Het is dus niet precies te zeggen wanneer alle locaties, ongeveer honderd, in de lucht zijn. Zie het maar als een geleidelijk uitrolsysteem." Zeeland is de eerste provincie in Neder land die op zo'n brede schaal wifi beschik baar steltvoor het publiek. Voorafgaand aan het Zeeuws project was er al een initiatief met gratis wifi. In de zeven dorpskernen van de gemeente Veere konden mensen sinds juli vorig jaar op strategische locaties gratis internetten. Een succesvol initiatief van VW Walcheren/Noord-Beveland en de Veerse ondernemersverenigingen, dat werd beloond met de Innovatieprijs Toerisme. Volgend jaar zal dit project opgaan in het provinciale initiatief Het voordeel van een provinciaal wifi- netwerk is volgens Ostendorf dat je maar één keer hoeft in te loggen, waarna een mobiele telefoon of tablet het netwerk vanzelf oppikt als het binnen bereik is. "Het is bij veel restaurants of cafés ook mogelijk om in te loggen op hun mobiele netwerk, maar iedere uitbater heeft een eigen netwerk met bijbehorende toegangscode. Bij Wifi Zeeland hoefje geen wachtwoord in te voeren. Het enige dat je moet doen, is akkoord gaan met de voorwaarden." Om het gebruik van het gratis draadloos internet makkelijker te maken voor met name toeristen, heeft PZD een mobiele VW-website ontwik keld. Ga je akkoord met de voorwaarden van het Wifi Zeeland netwerk, dan krijg je via een informatiepagina direct VW- informatie over de dichtstbijzijnde slaapplaatsen, horeca of bezienswaardig heden. Als tweede voordeel van het provinciale wifi-netwerk noemt Ostendorf het gratis gebruik. "Als toerist betaal je een fors bedrag voor internetgebruik in het buitenland. Dan is het heel prettig als je op allerlei plaatsen bijvoorbeeld een camping of fietsroute kunt opzoeken zonder rekening te hoeven houden met hoge kosten. Maar ook voor Nederlanders is het handig. Nu hebben veel mensen nog een abonnement met onbeperkt internet, maar dat wordt steeds meer aan banden gelegd. En als je een iPad hebt met alleen wifi-toegang, is gratis internettoegang ook erg fijn." Niets is gratis, schrijven sommige lezers als reactie op onze vraag naar hun ervaringen met Wifi Zeeland. Zij hebben deels gelijk. Wie genoeg heeft aan een beetje surfen op het internet en het ophalen van e-mail, kan doorgaans goed uit de voeten met de aangeboden standaardcapaciteit van 1 MB. Wie een snellere verbinding wil, bijvoor beeld om filmpjes te bekijken op YouTube, moet betalen. Dat gebeurt aan de hand van vouchers die online kunnen worden geactiveerd of bij de VW kunnen worden gekocht. De geldigheid en prijs van zo'n voucher variëren van twee uren voor vijf euro tot een maand voor dertig euro. Uit de verkoop van de vouchers wordt het netwerkonderhoud betaald. Een overzicht van de locaties van Wifi Zeeland is te vinden op de websites www.delta.nl/wifi en http://www.zeelandnet.nl/abonnementen/internet /gratis-wifi-in-zeeland.html of op de Facebookpa- gina (www.facebook.com/wifizeeland). ernet V 'Lees eerdere afleveringen van Zomergasten op www.pzc.nl/zomer' De familie Van Gils uit Made. PASPOORT Naam: Jacco (47), Eefje (44), Mathijs (12) en Wessel (9) van Gils. Woonplaats: Made Gespot: Westenschouwen door Karen Hagen Op haar blote voeten met twee bodyboards en één skimboard onder haar arm komt Eefje van Gils overduidelijk net van het strand. Ze is samen met haar man en twee zonen op va kantie in Zeeland. „We hebben een stacaravan in Kamperland gehuurd voor een weekje", zegt ze. Wessel vraagt zich meteen af waarom ze eigen lijk maar een week blijven. Eefje legt uit dat ze volgende week ge woon weer aan het werk moe ten. De familie houdt van Zeeland en komt er af tientallen jaren. „Het is Zeeland of Texel", zegt Jacco. De jongens houden name lijk niet erg van lange autoritten. „Op de hoek van de straat vra gen ze of we er al zijn", zegt Eef je- Als kind ging ze vroeger vaak met haar ouders naar Zeeland of de Zuid-Hollandse Eilanden. Breskens, Ouddorp: ze stonden elke keer ergens anders. „De vrijheid hier, het strand, de zee. Daar houden wij erg van. We moeten gewoon lekker kun nen aanklooien", vervolgt ze. Wel hoopt Eefje dat het weer nog wat beter wordt. „Een paar graden meer zou fijn zijn." Toch vermaakt het gezin zich goed. Zo hebben ze al ge bowld en Mathijs vindt skim- boarden in de zee erg leuk om te doen. Hij hoopt vooral op een vakan tiehuisje in Zeeland. „Misschien één op het strand?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38