3 Kwekers zijn tevreden over mosselzaad uit mzi's Regio's maken zich te druk over Belastingdienst GESLOTEN MINDERHOUD commentaar Op de kaart Vier Zeeuwse strandpaviljoens in de prijzen Brussel hakt knoop door: Doel in 2015 dicht donderdag 5 juli 2012 Onze beiden zaken zijn 7 juli 2012 www.juwelierminderhoud.nl Zuidstraat 66 WESTKAPELLE Westdjjkstraat 27 ARNEMUIDEN De mosselsector zit in een overgangsfase. De traditio nele mosselzaadvangst - jong mosselbroed opvissen op na tuurlijke mosselbanken - moet met de jaren plaatsmaken voor na tuurvriendelijker systemen zoals hangende mosselzaadvangstinstal- laties (mzi's) en hatcheries, kraam kamers waarin schelpdierlarveen worden opgevoed tot ze groot ge noeg zijn om op kweekpercelen verder uit te groeien tot consump tiemosselen. De mzi's bevinden zich in de Oos- terschelde en de Waddenzee. Mo menteel wordt zon twintig pro cent van het mosselzaad - de grondstof voor de mosselproduc tie - via mzi's binnengehaald. „De eerste resultaten zijn redelijk", zegt Giovanni Verhaert, marke ting- en productmanager van mos selkwekerij en -handel Roem van Yerseke. Punt is dat de mzi's plaats inne men en daarover ontstaat discus sie, onder meer met de garnalen- vissers op de Waddenzee. Toch ziet de toekomst er redelijk goed uit. De mosselkwekers kregen recent toestemming om mosselzaad uit Zeeland naar de Waddenzee te brengen, omdat de piepjonge mos seltjes daar beter groeien. Die par tijen moeten steeds worden be monsterd om te voorkomen dat kleine beestjes meereizen naar de Waddenzee, waar ze niet thuisho ren in het ecosysteem. „Dat is nog al een juridisch dossier", verzucht Hans van Geesbergen, secretraris van de Producenten Organisatie, het orgaan van de kwekers. Een ander hangijzer is de uitruil van improductieve voor productie ve percelen. Dat zou de mosselpro ductie kunnen opstuwen. De nieuwe manier van mossel zaadvangst vergt innovaties en samenwerking, meent Van Geesbergen. „Het is ondoenlijk om alle schepen geschikt te maken voor het leeghalen van mzi's. Be drijven besparen veel geld als ze sa menwerken. Dat gebeurt ook al." Innovatie is ook het credo in de handel en verwerkende bedrijven. Verhaert: „We hebben bijvoor beeld de magnetronmossel geïntro duceerd, gericht op alleenstaan den. Je moet nieuwe concepten met toegevoegde waarde blijven ontwikkelen. We hebben mede daarom een nieuwe fabriek aan de Korringaweg gebouwd. Daarnaast is promotie belangrijk. Wielrenner Johnny Hoogerland is bijvoor beeld het boegbeeld van onze grootschalige mediacampagne." TOUR Het laatste nieuws en nog veel meer over 's werelds grootste wielerfestijn op www.pzc.nl/tourdefrance COLUMNS Alle columns nog eens op het gemak je teruglezen? Dat kan op www.pzc.nl/columns STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl DEN HAAG - Gemeenten en provin cies reageren te overtrokken op het verdwijnen van rijksgebouwen in hun regio, zoals de Belasting dienst. Volgens minister Liesbeth Spies (Binnenlandse Zaken) is de onrust 'begrijpelijk', maar zijn de zorgen 'voorbarig'. De regering wil bezuinigen op de overheid door onder meer rijksge bouwen op een beperkt aantal lo caties te concentreren. Dat lot wacht ook de kantoren van de Be lastingdienst. De Tweede Kamer maakt zich grote zorgen over de re gionale gevolgen van de reorganisa tie bij de Belastingdienst. In Zee land blijft één belastingkantoor open; nu zijn er nog twee, in Ter- neuzen en in Goes. Het is nog niet bekend welk kantoor open blijft en hoeveel mensen er blijven wer ken. Volgens Spies worden plan nen voor het sluiten van locaties nog uitgewerkt. Welke verdwijnen hangt volgens haar af van lokale economische vooruitzichten. Volgens Ger Koopmans (CDA) en Pierre Heijnen (PvdA) staat dat haaks op eerdere uitspraken van staatssecretaris Frans Weekers (Fi nanciën). Die had hen de indruk gegeven dat er al wel besluiten wa ren genomen. Spies zei dat de 'pa niek' in de regio's 'niet groter moet worden dan nodig is'. VLISSINGEN - Vier Zeeuwse pavil joens, zijn in de prijzen gevallen bij de verkiezing 'Beste Strandpa viljoen 2012'. Panta Rhei in Vlissingen mag zich zelf het 'Schoonste Paviljoen van Nederland' noemen. De kustlijn van Groede prijst zich gelukkig met drie winnaars: Beachhouse 25 is favoriet bij Duitse bezoekers; De Zeemeeuw werd door het publiek verkozen tot winnaar; Strandpavil joen Puur scoorde op alle facetten het hoogst in Zeeland. Beachclub Royal, uit Hoek van Holland kreeg de hoogste landelij ke score en is gekroond tot beste Nederlandse strandpaviljoen. Nederlanders willen maar niet aan de mossel. Dat is jam mer. Want deze schelpdieren zijn lekker en ge zond. Het is bovendien jammer voor de sector, die de verkoop in eigen land ver achter .ziet blij ven bij die in België. Elk jaar weer grijpen de Zeeuw se bedrijven de start van het mosselseizoen aan om hun pro duct onder de aandacht te bren gen. Daar blijft het niet bij. Te genwoordig wordt de mossel zelfs subtiel gepromoot in ge sponsorde televisieprogram ma's. Alle inspanningen ten spijt ontbreekt het gerecht bui ten Zeeland nog steeds op me nige menukaart. Extra inspanningen zijn ge wenst. De provincie Zeeland zou er goed aan doen een cam pagne voor de mossel hartstoch telijk te ondersteunen. Want promotie van de mossel is te vens uitstekende promotie voor de provincie. Zeker als Zeeuwse topkoks bereid zijn om in de campagnes te figure ren. Echt waar! '&^^3SSOSS8clS$C6S)S6&S$S& BRUSSEL - Het Belgische kernkabi net heeft woensdag besloten de kerncentrales I en II in het Bel gische Doel, vlakbij Zeeuws-Vlaan- deren, in 2015 te sluiten. Verant woordelijk staatssecretaris Melchior Wadielet had eerder de ze week voorgesteld de centrales tot 2016 open te houden. Locoburgemeester Glenn de Kra ker van Hulst betreurt het eerder sluiten van de kerncentrales. Er werken veel Hulstenaren in Doel en bij toeleveringsbedrijven van de centrales. „Dit soort hightechbe- drijven zijn goede werkgelegen heid voor onze gemeente." Angst voor mogelijke kernrampen is er niet in Hulst, volgens De Kraker, hoewel nergens in Nederland zo veel jodiumpillen zijn afgehaald als in Hulst. „We zijn opgegroeid met de centrale naast de deur en bereiden ons graag goed voor." Er kwam gisteren veel (culinaire) pers af op de start van het mosselseizoen in Yerseke. Kweker Leon Praet van de ZZ5 proeft rauwe mosselen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3