261 sport De medailles van London donderdag 5 juli 2012 Het oorspronkelijke ontwerp van de medailles voor de Zomerspelen 2012 weer spiegelt de geest van de moderne stad en de prestaties van de atleten. Eerste medaille: 1896 De eerste plaats werd bekroond met een zilveren medaille, i|l een lauwerkrans en een j diploma. Op de voorkant staat Zeus met een aardbol in zijn hand met het teken victory en de tekstOlympia'. Op de achterzijde staat de Akropolis met in het Grieks: Internationale Olympische Spelen in Athene in 1896. Topsport is niet alleen: zo hard, zo snel of zo ver mogelijk. Topsport is ook reageren en beslissen. Dat doe je op basis van wat je ziet. Geen wonder dat het trainen van de ogen aan populariteit wint. door Rik Spekenbrink De rugbyers van Zuid-Afrika en Nieu w-Zeeland gebruikten het op weg naar hun wereldtitels. De voetballers van Monaco en Southampton kregen er een beter overzicht van, golfer Emie Els verbeterde er zijn kor te puts mee en in 2010 deed Eyegym - oogtraining - zijn in trede in Nederland. Zeilers, beachvolleyballers en hockey- sters van Oranje gaan straks, als het goed is, met optimaal getrainde ogen naar Londen. Het idee is simpel: door het structureel doen van compu teroefeningen voor de ogen verbeteren reactietijd, concen tratie, timing en coördinatie. Een sporter heeft meer tijd om beslissingen te nemen en zou daardoor beter moeten zijn. Eyegym komt uit Zuid- Afrika. Oud-hockeyinternatio- nal, en nu dokter, Sherylle Cal- der ontwierp het programma en rolde het in de loop der ja ren uit over tal van sporten en sporters. De hockeysters van het Nederlands elftal begon nen vorig jaar met Eyegym. Drie keer per week een kwar tier, achter de computer, „je kijkt naar een scherm, ziet een poppetje verschijnen en dan tik je zo snel mogelijk op de spatiebalk", legt international Carlien Dirkse van den Heuvel uit. „Een paar levels verder zie je tien poppetjes en moet je er één in de gaten houden. Het wordt steeds moeilijker." Na het EK van vorige zomer merkte Dirkse van den Heuvel al verbetering. „Mijn reactie snelheid was beter geworden. Het is niet na te gaan of dat aan Eyegym ligt, maar we had den wel het gevoel dat we er iets mee hadden gewonnen." Dat is ook het beeld dat Jacco Koops, zeilcoach van de 470-meiden, heeft. „Het is al leen niet meetbaar. Je kunt tes ten of je ogen beter of slechter zijn geworden, dat is niet het geval. Maar net gaat in onze sport om observeren en de be slissing die je daarna in een split second moet nemen. De kwaliteit van de beslissing hangt samen met de kwaliteit van de observatie. Wij zijn er van overtuigd dat we beter zijn geworden door Eyegym." De zeilers waren in 2010 de eersten in Nederland die be gonnen met het programma. „Maurits Hendriks van NOC*NSF is de initiator. We zijn met Lobke Berknout en Li sa Westerhof na een intakege sprek gestart. Daarna is Eyegym nog verbeterd. We hebben Sherylle Calder uitge nodigd in Australië en haar meegenomen het water op. Zij heeft het programma vervol gens zeilspecifieker gemaakt. Wij moeten bijvoorbeeld antici peren op kleuren. Als het water donkerder wordt of meer gaat schitteren, kan het zijn dat de wind toeneemt of de druk ver andert. Die gegevens zijn geïnte greerd in Eyegym." De zeilsters gaan nog verder dan Eyegym. Ze slikken het stof je luteïne, dat ook in spinazie zit. „Dat is door DSM ontwik keld. Luteïne zit in je pupil en verkort de tijd dat je ogen zich moeten aanpassen na bijvoor beeld verblinding of reflectie door de zon op het water en de golven. Je gaat op het water dus sneller weer zien. We hebben het eerst getest onder coaches, om zeker te zijn dat er geen bij werkingen zijn." Volgens Koops, die in Peking al een bril droeg waarmee hij kon zien wat de zeilsters zagen, zou met name Eyegym iedere spor ter kunnen helpen. „Goed zien is in elke sport cruciaal. Eyegym vraagt enige discipline en je moet het ook niet wekenlang ie dere dag doen. Maar het is iets anders en het is uitdagend. Er is een afspraak dat andere zeil- equipes Eyegym niet mogen ge bruiken, ook belangrijk. Als je denkt dat je goed bezig bent op het fysieke en technische vlak, is dit de volgende stap." foto Thinkstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 26