bij Rabo's H Greipel profiteert optimaal van crash Cavendish 23 Tjallingii: pinnen erin en ik kan weer fietsen! Ochtendetappe Sam Abt Hcral^^feenbunc donderdag 5 juli 2012 Bernhard Eisel De sprinters kunnen vandaag weer aan de bak. De vijfde etappe gaat over een nagenoeg vlak parcours. door Geert Langendorff ROUEN - André Greipel klonk op recht na zijn winst in de vierde etappe. De valpartij in de finale van de massasprint was hem ont gaan. De Duitser concentreerde zich alleen op het achterwiel van zijn ploegmaat Gregory Hender son. Van het gekletter van fietsen achter hem merkte de renner van Lotto-Belisol naar eigen zeggen niets. Ook had hij de onderuit ge schoven Mark Cavendish niet ge mist. „Het ontsnapte aan mijn aan dacht, maar ik hoop dat ze het allen goed maken", sprak Greipel met bezorgdheid in zijn stem. Zijn verhaal kwam onwerkelijk over. Twee dagen eerder vocht hij in de straten van Tournai nog een twee strijd uit met Cavendish. De Brit troefde hem nipt af Zonder zijn kwelgeest in de buurt ging het gis teren eenvoudiger. Greipel reed on bedreigd op zijn tweede Tourzege af; vorig jaar won hij ook een rit. Enkele minuten later kwam Caven dish binnen. In zijn regenboogtrui zat een flinke scheur. Tussen het opgereten textiel was een schaaf wond op zijn schouder zichtbaar. De schade viel, gelukkig voor hem, mee. Zijn piloot Bernhard Eisel zag er beduidend meer gehavend uit. Terwijl de renners in de bus werden onderzocht door de dok ter, lichtte ploegleider Servais Kna- ven een tipje van de sluier op. „Ik denk dat het naar omstandighe den meevalt." Eisel en Cavendish blijven in de Tour. Maar 'Cav' had een slecht humeur. „Hij is boos", wist Knaven. Hoewel Cavendish noch Eisel van zich liet horen, kwam de wortel van zijn ongenoe gen alsnog naar boven. Bauke Mol- lema bevond zich tussen de klu- der ging de huidige spirit binnen de ploeg. „Eerst je werk afmaken en dan zien we wel verder." Nog een opmerkelijke vaststelling van de ploegleider: „Eigenlijk was Maarten dinsdagavond niet eens het belangrijkste gespreksonder werp. Dat was al snel de val van Tim." Tim is mecanicien Tim de Jonge. Hij ging dinsdag gestrekt onderuit toen hij tijdens de koers op de re- servefiets van Tjallingii probeerde te springen in een poging het rij wiel zo snel mogelijk af te leveren bij de gevallen renner. De ploeg had de grootste lol met de ongeluk kige Belg. Dat zullen ze bij Rabo gisteravond ongetwijfeld weer gehad hebben bij het zien van de beelden van de 'eeuwig' durende achterwielwissel van De Jonge's collega Vincent Hendriks. zie onze website:tourdefrance De interactieve Tourgraphic met deelnemers en uitslagen. wen renners die op 1,9 kilometer van de finish op volle snelheid on deruit gingen. Liggend op het as falt verbaasde de coureur van Ra bobank zich over het tumult om hem heen. „Al die sprinters schol den. De meest gehoorde naam was Greipel. Vooral hij kreeg de schuld." Het maakte de weg vrij voor de overgeblevenen van wie Greipel veruit de sterkste was. Alessandro Petacchi en Tom Veel- ers misten de macht om hem te vlug af te zijn. Greipel repte met geen woord over zijn vroegere sa menwerking met Cavendish bij HTC-Colombia, voor wie hij in grote wedstrijden de sprint aan trok. Toen hun relatie onder span ning kwam te staan, vertrok hij in 2011 naar Lotto-Belisol. „Deze zege heeft veel waarde", sprak hij bete kenisvol. „Onze ploeg bestaat uit negen vrienden die alles voor el kaar doen. Niemand heeft proble men met elkaar. Dat maakt alles zoveel makkelijker." André Greipel foto AP AMERSFOORT - Maarten Tjallingii moest gisteren de vierde Tour-etap pe bekijken vanuit een ziekenhuis bed in Amersfoort. De onfortuinlij ke renner van Rabobank had dins dag bij een valpartij zijn linker heup gebroken en werd daar gister ochtend aan geopereerd. „Het ging wel goed, ik heb niks ge voeld", keek Tjallingii terug op de ingreep. „Er zijn pinnen in mijn heup gezet, het zit weer vast, dus ik kan weer fietsen." Voordat hij op de fiets mag stappen, moet de Arnhemmer uiteraard eerst herstel len. „Ik heb geen idee hoe lang ik eruit lig, ik bekijk het van dag tot dag. Maar ik denk dat ik vrij snel weer op de fiets kan zitten. Dit is wel een van de meest teleurstellen de momenten uit mijn carrière." Een volledig vlakke rit, die onge- twij- feld door de sprintploegen zal worden gebruikt hun topper naar voren te loodsen. Saint-Quentin was in 2006 fi- nishplaats. Robbie McEwen de snelste in de sprint. hoogteverschil en moeilijkheidsgraad M Montroty Viefvillers Z 205m door Mart Smeets In de International Herald Tribune ver scheen verleden week een voorbeschou wing over de Tour van de hand van Jon Brand. Dat deed even pijn om te lezen, want Sam Abt was gedurende drie decennia de man die de Amerikanen op de hoogte hield van wat er gebeurde in een race die de gemid delde Amerikaan niet kent, maar waar hij of zij vaag iets over gehoord heeft. Brand was Sam Abt opgevolgd. Abt was met pensioen ge stuurd. Sam Abt was het prototype van de ietwat vreemde, in een wolk levende, wereldburger die Mozart van Bach kon onderscheiden en Kel ly van Roche. Sam Abt was een man van onbe stemde leeftijd, die met een rammelende tik machine in de perszaal verscheen, sigaret in de mond en dan, vol vuur, zijn iedere dag weer boeiende verhalen op het papier ranselde. Hij was de Parijse eindredacteur van de Tribu ne, schreef later voor de New York Times en knutselde een boek in elkaar over het vreemde leven van Greg LeMond, zijn landgenoot. Toen Lance Armstrong Amerika wakker fietste en de Amerikaanse pers ineens de Tour ontdek te, bleef Sam Abt doen wat hij altijd deed; hij leverde klasserijke, klassieke journalistiek af: ouderwets, vertrouwd, boeiend en een tikkel tje naïef Ooit zei hij hardop dat hij weigerde in prullenmanden van Armstrong te gaan neuzen of de vuilniszakken van rennershotels leeg te gaan vissen. „Ik schrijf over mensen en wat ze doen en waar ze over willen praten. Renners praten nooit over doping, ook niet tegen mij," zei hij en dat was zijn waarheid. Ontkende hij het? Neen, hij wist het niet en aan gissen ging goede journalistiek kapot. Zijn verhalen konden over de wijnoogst in 1957 gaan, het jaar dat Jacques Anquetil door brak. Het waren goede verhalen, wel doortim merd, rechtuit geschreven, in klare taal. Sam Abt zag er, in de Tour, niet uit. Hij had geen kledingsmaak, droeg de lelijkste korte broek ter wereld, had brillen op zijn asymmetri sche hoofd staan waar Elton John niet aan durf de, droeg soms witte sokken in zwarte, dure brogues en rookte de hele dag door. Hij schoor zich eens in de week. Zijn hele verschijning was...vreemd, maar zijn artikelen deugden. Ik ken Jon Brand niet, maar ik mis Sam Abt. Hij kleurde mede de perszaal. Tour de France 5e etappe 5 juli-196,5km HET KANAAL Saint-Quentin Gournay- 1 Lyons-la-Föret 32km INTERNATIONAL TheAscrtri Shimbun Opinion ;l-..xi...-kTTvE 8 Asia-Africa youth ties could spike up benefits

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23