Procedure theater start in de herfst Olijfolie is net zo gevarieerd als wijn Wandelpaden Walcheren vormen nu één geheel 18 Strandcabines Domburg massaal opengebroken I donderdag 5 juli 2012 De eerste de beste Wij sluiten wegens vakantie van 9 t/m 21 juli Hubo De Bezige Hand Buteuxstraat 12, Oost-Souburg Tel 0118 461241 [woensdag gesloten] Ontwerpbestemmingsplan door Theo Giele MIDDELBURG - Pas na de zomer be gint de formele procedure voor de bouw van de nieuwe schouwburg in het Molenwaterpark in Middel burg. De verwachting is dat het ontwerpbestemmingsplan in sep tember of oktober klaar is en ter inzage wordt gelegd. Afgelopen voorjaar werd de eerste stap gezet in het mogelijk maken van de bouw met het presenteren van het zogeheten 'voorontwerp' van het bestemmingsplan. Dat voorontwerp heeft geen formele status, maar is bedoeld om voor dat de officiële procedure begint eventueel wijzigingen in het ont werpbestemmingsplan aan te bren gen. Dat ontlast de formele proce dure. In totaal kwamen er 36 reacties binnen. De noodzaak van de nieuwbouw, de plaats in het park en in de buurt van historische be bouwing, de omvang van het ge bouw, overlast door parkeren en verkeer waren de belangrijkste be zwaren die in de reacties naar vo ren kwamen. Ook werden er vraagtekens gesteld bij de kosten in het licht van de be zuinigingen die de gemeente Mid delburg nog te wachten staan. Het college van burgemeester en wethouders zag in de reacties geen aanleiding om het plan op hoofd lijnen te wijzigen. Wel komt er een nadere toelich ting op de gebieden natuur, ver keer, parkeren en cultuurhistorie om de keuze voor de bouw van de schouwburg in het park nader te onderbouwen. De meningen over het vooront werpbestemmingsplan en de reac tie hierop van de gemeente zijn ge bundeld in een rapport. De verwachting is dat het ont werpbestemmingsplan in de herfst ter inzage komt. Vanaf het moment van publicatie heeft ieder een zes weken de tijd om een zienswijze in te dienen. Daarvoor is het geen vereiste dat men ook al bij het voorontwerp van inspraak gebruik heeft gemaakt. Nadat de zienswijzen zijn behandeld legt het college het bestemmingsplan ter goedkeuring voor aan de ge meenteraad. Die zal het bestem mingsplan moeten vaststellen. Daarna staat voor belanghebben den nog beroep open bij de Raad van State tegen het besluit van de gemeenteraad. door door Henk Postma DOMBURG - Op het strand bij Dom burg zijn gisternacht op grote schaal vernielingen gepleegd aan strandcabines. Van strandpavil joen De Stenen Toko tot voorbij De Watertoren zijn bijna veertig huisjes opengebroken. De daders waren vooral op zoek naar drank en etenswaren, zoals wijn en chips. Andere spullen ble ven onaangeroerd, zegt exploitant Robbert Vreeke van de strandcabi nes. Maar de schade aan de huisjes was aanzienlijk. „We zijn de hele dag bezig geweest deuren te repareren en sloten te vervangen." Volgens Vreeke vinden dit soort vernielingen ieder jaar wel enkele keren plaats, maar niet zo vroeg al in het seizoen en niet op deze schaal. „Meestal gaat het om hoog uit tien tot twintig huisjes, soms maar één." Juist afgelopen week besloot het gemeentebestuur van Veere te gaan bezuinigen op de strandbewa- king. Burgemeester Rob van der Zwaag vindt het meer een taak van de politie en de ondernemers zelf. Hij wees erop dat bedrijven op industrieterreinen vaak ook zelf particuliere beveiligingsdien sten inschakelen. Iets dergelijks is in zijn ogen ook denkbaar op het strand. Wat betreft de rol van de gemeen te en de politie overweegt de ge meente de controles te beperken tot de drukke plekken. Vreeke kan zich wel in die redene ringen vinden. „De ondernemers in Domburg zijn best bereid mee te betalen", zegt hij. „Maar dan moet het allemaal wel beter zijn geregeld dan de afgelopen jaren." Vijfjaar geleden nam Middelbur ger Eric Loontjens met drie com pagnons het failliete Oil Vine gar over. Met 65 zaken gingen ze in 2007 verder. Volgend jaar wordt de opening van de hon derdste verwacht. door Theo Giele Olijfolie uit Australië? Of uit Zuid-Afrika of Californië? Elk land dat wijn produ ceert, kan ook olijf olie maken. Druiven en olijven vra gen om hetzelfde weer om te groeien. De grote variatie aan olijf olie is bij de vernieuwde Oil 8c Vi negar aan de Langeviele in Middel burg direct te zien. Een deel van de wand wordt ingenomen door gla zen amfora's met olie in verschil lende tinten. Daarnaast glimmen nog stalen vaten vol olijfolie. Nog niet zo heel lang geleden ken de de gemiddelde Nederlander al leen rode, zoete witte en droge wit te wijn en voor wie niet kiezen kon een roseetje. En bubbelwijn voor Oud en Nieuw. Inmiddels heeft Nederland wijn leren drin ken en bieden veel supermarkten al een flinke keuze. Eric Loontjens uit Middelburg, één van de vier directeur-eigenaren van de franchiseketen Oil Vine gar, ziet dat diezelfde gemiddelde Nederlander de grote variëteit aan olijfolie ontdekt. „Restaurants heb ben een voortrekkersrol. Het bakje kruidenboter maakt plaats voor schaaltjes met verschillende soor ten olijfolie. Mensen proeven het als ze uit eten gaan en ontdekken dat olijfolie meer is dan een simpel bakproduct." In 2007 ging Oil 8c Vinegar failliet. Loontjens en zijn drie compag nons maakten een analyse van de onderneming en zagen er toe komst in. „Met de formule - 'fine food and great gifts' - was niets mis." Het viertal kocht de naam en de voorraad en ging aan de slag met 65 franchisenemers. „De eer ste twee jaar was het overleven, daarna was het twee jaar bouwen en nu plukken we de vruchten van alle inspanningen." Inmiddels zijn er wereldwijd 83 Oil 8c Vinegars in Europa, Verenigde Staten, Zuid- Afrika en Zuid-Amerika. Er wordt olijfolie en azijn verkocht, maar ook andere hoogwaardige mediter rane voedselproducten en verwan- Franchise Veel winkelketens, ook Oil Vine gar, werken als een franchiseketen. De franchisegever bouwt de merk naam op, stelt de collectie samen, ontwerpt het winkelinterieur en verzorgt de marketing. De franchisenemer bezit of huurt een winkel, trekt zelf personeel aan en verkoopt aan het publiek. Beide zijn onafhankelijke onderne mingen, maar werken nauw samen. te cadeauartikelen. Daarnaast wordt het de franchisenemer toege staan om, in overleg met Oil 8c Vi negar, lokale specialiteiten in de rekken te hebben. Soms valt zo'n product letterlijk zo in de smaak dat de lokale specialiteit wordt op genomen in het assortiment van al le zaken. De Zeeuwse zeekraal mosterd maakte die promotie en is niet alleen in de winkel in Middel burg te vinden. Per maand komt er ergens op de wereld een zaak' bij. Loontjens is niet bang dat de super markten, net als bij de wijn, een deel van zijn markt gaan innemen. Kwaliteit is daarbij het sleutel woord. „We hebben alleen al der tig producten waar truffel in is ver werkt. Of neem de balsamico. Die van ons heeft jaren liggen rijpen op houten vaten. Dat is van een heel andere kwaliteit dan het in de supermarkt verkrijgbare fabrieks matig vervaardigde massaproduct zonder rijping." Oil Vinegar Vestigingen Oil Vinegar: Neder land 17, België 18, Duitsland 12, Verenigde Staten 10, Verenigd Ko ninkrijk 10, Zweden 6, Denemar ken 4, Portugal 3, Zuid-Afrika 2, Brazilië 1. Belangrijkste groeilanden zijn Duitsland en Verenigde Staten. In 2013 wordt de opening van de honderdste Oil Vinegar-winkel verwacht. door Pieter van Geldere MIDDELBURG - Stichting Land schapsbeheer Zeeland heeft woens dag het nieuwe wandelnetwerk op Walcheren gepresenteerd. Dit vond plaats in Kasteel Ter Hooge, net buiten Middelburg. Het net werk omvat diverse oude omloop- jes en wandelingen. Daarnaast zijn nieuwe paden aangelegd, waarvan veertig kilometer boerenlandpad is. Op deze paden loop je nog meer in de natuur. Al die verschillende stukken zijn met elkaar verbonden, waardoor er een groot netwerk is afgerond. In totaal kan er nu zo'n vierhon derd kilometer gewandeld wor den, waarvan 140 kilometer onver hard. Sylvia Tuinder, projectleider bij de stichting, vindt dat een be langrijk voordeel. „Die paden lo pen het prettigst en zijn wat veili ger doordat er minder verkeer overheen rijdt." Het heeft, soms letterlijk, nog behoorlijk wat voe ten in de aarde gehad. Vanaf 2009 is de stichting bezig geweest met de route en er zijn vanaf oktober 250 routepaaltjes geplaatst. Tuin der: „Als je ziet hoeveel mensen en organisaties hiermee bezig zijn geweest. Dat komt neer op één persoon per kilometer." Het netwerk is samengesteld mid dels een knooppuntensysteem. De kortste omloopjes zijn drie tot zes kilometer lang. Maar je kunt ook door blijven lopen. Tevens sluit het aan op twee routes op de Beve- landen. Het beheer en onderhoud van het netwerk wordt door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland gere geld. Zij heeft daarvoor de beschik king over tientallen vrijwilligers en twee coördinatoren. Het geld om dit op lange termijn te kunnen blijven doen, is volgens Sylvia Tuinder echter nog niet toegezegd. Ook de routekaart is woensdag ge presenteerd. Toeristen kunnen de ze kopen in de VW-winkels of via de website. www.landschapsbeheerzeeland.nl Vrijwilligers en andere belangstellenden op weg naar de opening van het wandelnetwerk nabij Kasteel Ter Hooge. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18