'Geheime martelcentra in Syrië' prominent ki VrW buitenland 19 Moeite met opstaan? ACTA gaat niet gelden in Europa Politie doorzoekt huis en kantoren van Sarkozy Bezoek een winkel bij u in de buurt 76 Bon voor een gratis brochure woensdag 4 juli 2012 Tegenstanders van regime zitten volgens HRW soms maanden zonder aanklacht vast Volgens Human Rights Watch zijn er zeker 27 folter- centra in Syrië. Het wijst er volgens HRW op dat dit beleid is en een misdaad tegen de menselijkheid. door Carel Goseling In Syrië runnen de inlichtin gendiensten tientallen onder grondse martelcentra. Hier worden .tegenstanders van het regime 'bewerkt'. Waar komt het bericht van de mar telcentra vandaan? Human Rights Watch (HRW) heeft sinds het uitbreken van de Syrische volksopstand in maart 2011 meer dan tweehonderd men sen gesproken die voor korte of langere tijd in de centra vast zaten. Die hebben niet alleen verteld waar die centra zijn, maar ook on der wiens leiding ze staan en wat er aan wandaden plaatsvinden. Hoe ziet het plaatje er uit? HRW heeft 27 centra 'ontdekt'. Tien in Damascus, vier in Idlib, vier in Homs, vier in Latakia, drie in Daraa en twee in Aleppo. In tien gevallen is de militaire inlich tingendienst de 'eigenaar'. Vijf cen tra staan onder commando van de inlichtingendienst van de lucht macht en vijf centra worden be heerd door de politieke veiligheids dienst. In zes centra heeft de alge mene inlichtingendienst het voor het zeggen. Eén faciliteit wordt door de vier diensten samen in stand gehouden. Wat gebeurt er in de centra? Ze zijn veelal onder de grond ge bouwd. Tientallen gevangenen zit ten samengepakt in veel te kleine ruimten. Het eten is slecht, medi sche verzorging is er niet. Er zijn aparte martelkamers. EIRW be- schijft 21 martelmethoden, varië rend van verbale dreigementen, slaan en schoppen tot het gooien van bijtend zuur op de huid, het uittrekken van nagels en haar, het toebrengen van brandwonden, op hangen, verkrachten en het toedie nen van stroomstoten. Hoe komen de gevangenen daar? Politie, leger of militie pakken hen op bij demonstraties, razzia's of wegblokkades. De meesten zitten enkele dagen tot vele maanden vast. Een aanklacht wordt nooit ge formuleerd. Sommige gevangenen worden plots weer vrijgelaten. Is er iets tegen deze praktijken te doen? HRW eist dat VN-waarnemers ac tief worden, dat het Syrische regi me alle willekeurig vastgezette per sonen vrijlaat, dat het geval-Syrië wordt beoordeeld door het Inter nationaal Strafhof, dat er interna tionale sancties komen tegen de commandanten en andere verant woordelijken en dat geen enkel land wapens aan Syrië levert. Zal dat allemaal gaan gebeuren? Nee. Afgelopen weekeinde bleek op een internationale conferentie dat Rusland en China de Syrische president Bashar al-Assad niet la ten vallen. De twee landen gingen wel mee in een oproep om een 'overgangsregering' te vormen waarin de oppositie een plaats zou krijgen, doch Assad hoefde daar voor geen plaats te maken. De op positie en de VS hebben al afstand genomen van dat idee. Hoe moet het nu verder? Dat weet niemand. De VN-waar- nemers in Syrië doen al weken niets meer. De burgeroorlog gaat gewoon verder. Assad heeft zijn aanhangers voorgehouden dat de 'oorlog' koste wat kost moet wor den gewonnen. Er zijn wel berich ten dat steeds meer hoge militai ren met hun gezinnen naar Tur kije vluchten. Dat kan zijn machts basis ondergraven. Als een dictator de steun van het leger en veilig heidsdiensten verliest, is dat altijd het begin van het einde. Dat appa raat omvat echter minstens 400.000 man. zie onze website:buitenland Bekijk beelden van interviews met voormalige gevangenen STRAATSBURG - Het internationaal handelsverdrag tegen namaak en internetpiraterij gaat niet gelden voor de Europese Unie. Het Euro pees Parlement (EP) verwerpt van daag met grote meerderheid dit ui terst omstreden ACTA-verdrag. Dat bleek gisteren tijdens het de bat over ACTA in het EP. De mees te parlementariërs vrezen dat het akkoord de vrijheid op internet aantast. Ook verwachten zij ande re nadelen voor consumenten. Ver der bekritiseren zij dat de grootste producenten van nepartikelen, China en India, niet meedoen. Over het verdrag was onderhan deld door de EU, de Verenigde Sta ten, Japan en acht andere landen. De Tweede Kamer oordeelde eer der al negatief over ACTA. ACTA moest in de EU onder meer intel lectueel eigendom, zoals teksten en liedjes, beter beschermen. Ook was het bedoeld om import van namaakgoederen tegen te gaan. PARIJS - De Franse politie heeft gis teren huiszoeking gedaan in de wo ning van oud-president Nicolas Sarkozy en zijn vrouw Carla Bruni en drie kantoren waar Sarkozy heeft gewerkt of eigenaar van is. De huiszoekingen worden gedaan in een onderzoek naar mogelijk il legale partijfinanciering van de UMP in 2007, toen Sarkozy voor die partij presidentskandidaat was. Sarkozy zou illegale giften ter waar de van 150.000 euro hebben gekre gen van de rijkste vrouw van Frankrijk, de L'Oréal-erfgename Li- liane Bettencourt. Sarkozy is sinds half mei zijn presi dentiële onschendbaarheid kwijt. Specialist in lekker zitten Gratis brochure? 0341 - 26 06 76 www.prominent.nu opstaan Het is niet altijd makkelijk om na het z-ïtten uit uw stoel te komen, het opstaan is een flinke belasting voor spieren en gewrichten. Een fauteuil die, met een druk op de knop, hoffelijk meekantelt bij het opstaan. De zitting en rugleuning kantelen naar voren, zodat u optimale steun krijgt bij het opstaan. Zonder pijn lijke knieën, rug of gewrichten. Deze week hebben we een speciale actie. U profiteert van maar liefst 250.- inruil voor uw oude stoel!* Kom langs óf bel 0341 - 26 06 76 voor een demonstratie thuis! Kies uw zithouding met de afstandbediening y Eén druk op de knop en u doet een dutje Cebruik de sta-op hulp voor makkelijk opstaan y Door het gebruik voelt u zich ontspannen! JÈ^ /JfL /pSpi fjü^l - Bent u klein of groot, fÜl Bi i» BUI Prominent biedt u altijd III IRB '1® li de juiste fauteuil li op üw maat! DAGEN LEVERTJD Amstelveen Handv.-eg 133 Hoogeveen Groenewcgcnsti Amersfoort Nljverhcïdswegjga Hoogetand Hazenlcger 7 Arnhem Bingoven 16 Houten Duwboot 72Ó Beneden-leeuwen Heemstfavveg 46 Katwijk lageweg 35e Best Indhovenseweg 30 leeuworden Wlllcmskade JJ Eerst thuis proef zitten? Niets is zo prettig als de producten vrijblijvend bij u thuis uitte proberen Zo ziet u direct of het past! 0341 - 26 06 Geldig bij aanschaf van een lauteuil, of bank op maat Niet geidig i.cm. andeifi acties. JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Naam Dhr Adres Postcode Plaats Telefoon E-mail i wk2i Zonder postzegel opsturen naar. Prominent, Antw. nr. 707.8070 WB Nunspeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9