Zorgpatiente in de penarie 22 zeeland Ontpolderhypocrisie almanak Ticket Elly De Ronde-Wijnman Muziekdiploma Zomermarkt Craauw onge >estrijding woensdag 4 juli 2012 't zit zo door Shelfa van Doorsselaer In de rubriek 't Zit zo wordt een actueel onderwerp nader belicht. Des kundigenmensen die betrokken zijn of om een andere reden een me ning hebben over een kwestielaten hun licht schijnen op het onder werp. Vandaag: de ontpoldermotie van de gemeente Hulst. De gemeenteraad van. Hulst heeft zijn tanden laten zien aan Euro commissaris Janez Po- tocnik. Die heeft becijferd dat er pas recht wordt gedaan aan na- tuurherstel (ter compensatie van de verdieping van de Westerschel- de) als er nog zeker 238 hectare extra wordt ontpolderd. De Een- dragtpolder en de Hellegatpolder zouden wat de Europese Commis sie betreft voor dat doel best on der water kunnen. Beide polders liggen op het grondgebied van de gemeente Hulst en de gemeente raad vindt dat de Europese Com missie nou maar eens met haar fikken van Hulster polders moet blijven. De provincie en het Rijk moeten dat Brussel aan het ver stand peuteren en daarom gaat er een brandbrief richting Middel burg en Den Haag. De Hertogin Hedwigepolder gaat al (deels) onder water, er zijn plan nen een 62 hectare groot slikken en schorrengebied bij Baalhoek en Knuitershoek te laten ontstaan en dan is daar ook nog de ontpol- dering in het kader van Plan Perk- polder. Het is de vraag of het verstandig is van de Hulster raad om juist over de ontpoldering van de noor delijke Perkpolder zo hard te blaf fen. Hulst is immers de initiatief nemer van Plan Perkpolder en één van de deelnemers. Het is op passen dat Hulst het niet krijgt aangesmeerd dat het hypocriet reageert als het op ontpoldering aankomt. Fons Dobbelaer, na mens Algemeen Belang Groot Hulst de opsteller van de breed ge steunde motie (minus de SP) wil hier niet van weten. „Wij wilden in het oorspronkelijke plan slechts 25 hectare ontpolderen en vervolgens zijn er door toedoen van de provincie alleen maar hec taren te ontpolderen grond bijge komen. Onze kritiek wat betreft Perkpolder is dus zeker terecht." Dobbelaer is er zodoende niet bang voor door Potocnik als een lastig keffertje terug naar zijn kot gestuurd te worden. De Hulster burgemeester Jan-Frans Mulder weet dat zo net nog niet Hij probeerde tijdens de behandeling van de motie in de gemeenteraadsvergadering nog aan de noodrem te trekken, maar zijn waarschuwing vond geen ge hoor. Hulst zoekt, om sterker te staan richting Middelburg, Den Haag en uiteindelijk Brussel, nu steun bij de gemeenten Sluis en Terneu- zen. Als Sluis de brandbrief steunt, kan ook deze gemeente in consequentie worden verweten, want de gemeente koos immers ook zelf voor ontpoldering bij 't Zwin en de Oud- en Jong Bres- kenspolder. Is het slim van Hulst om zo hard te blaffen over Perkpolder? «e»*098«e> S S 9 O S t Een medewerkster van een kantoor in Goes kwam terug van een paar weken vakantie en constateerde dat al haar collega's een nieuwe compu ter hadden gekregen. Zij had nog een oude en kon alleen door het toepas sen van allerlei noodgrepen nog wer ken. Dat leidde tot enige frustratie en een hoop telefoontjes naar de helpdesk. 'Ik ben goed verzekerd, betaal 231 euro per maand maar ik kom voorlopig niet in aanmerking voor een AWBZ-uitkering. Ik heb vijfjaar in het buitenland ge woond en moet daarom volgens de regels nog een aan tal maanden wachten'. Het zorgsysteem in ons land is streng gereguleerd. Maar soms dreigen zorgklanten tussen wal en schip te geraken. Zoals Elly de Ronde-Wijnman. Al wordt ook hier door betrokkenen naar stig naar een passende oplos sing gezocht. door Henk Boot Ze is 73 jaar. Haar on derlichaam is ver lamd, ze gebruikt een katheter om te plas sen, is hartpatiënte, heeft last van suiker en ze logeert al enige dagen bij haar zoon in Sas van Gent. Op de bank in de woon kamer. Noodgedwongen, met te genzin en enigszins beschaamd. „Sorry, het ruikt hier een beetje onfris, maar dat kan ik ook niet helpen", verontschuldigt Elly De Ronde-Wijnman zich. Ze doelt op de bedompte lucht, die nog met meest weg heeft van een mix van frituurvet en urine. Haar zoon Ru- dolf van Eijk, kind uit haar eerste huwelijk, helpt haar bij het ver schonen. De katheter moet zes maal daags worden vervangen. En een grote boodschap doet ze provi sorisch in een plastic zak op de bank. Hoe is Elly in deze situatie ver zeild geraakt? Een verhaal dat be gint in Frankrijk waar ze vijf jaar woonde. In maart keerde ze terug naar ons land. Ze zegt zich verze kerd te hebben, maar dat helpt in haar geval niet echt. Wie in ons land intramuraal verzorgd of ver pleegd moet worden, heeft recht op een uitkering volgens de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ). „Daar kom ik voorlo pig niet voor in aanmerking", weet Elly nu. „Voor elk jaar dat je in het buitenland woont, moet je een maand wachten", zeggen zorg- deskundigen in de regio. Elly moet nog 116 dagen geduld hebben. Maar daar kwam ze naar eigen zeggen vorige week pas ach ter. Ze zat toen een paar weken in Ter Schorre, de zorginstelling in Terneuzen. Daar kon ze alleen maar komen met een aanbeveling op zak van het Centrum Indicatie- zorg (CIZ). Die beoordeelt of ie mand voldoende hulpbehoevend is om voor zorg in aanmerking te komen. Dat bleek bij Elly het geval. Maar het CIZ gaat niet over de financie- iing. Daar zijn de zorgkantoren voor. Die moeten uitmaken of ie mand voldoet aan de spelregels. Is iemand Nederlander (m/v) of staat hij of zij wel ingeschreven in een gemeente. In Elly's geval blijkt haar verblijf in Frankrijk haar par ten te spelen. „Na terugkeer uit Frankrijk ben ik in Bronovo in Den Haag opgevangen. Omdat mijn zoon en dochter in Zeeuws-Vlaanderen wonen, wilde ik liever bij hen in de buurt wo nen", zegt ze. Vorige week hoorde dat ze geen recht had op een AW- BZ-vergoeding. En dat ze in dit ge val niet veel heeft aan haar ziekte kostenverzekering, zoals ze zelf eer der dacht. „Ik betaal notabene 231 euro per maand. En daar heb ik niks aan? Ik heb een aow-uitke- ring van ongeveer 1100 euro per maand. Ik kan uit eigen zak een verblijf in Ter Schorre a raison van 250 euro per dag niet betalen". Dus zocht ze, naar ze hoopt tijde lijk, haar toevlucht bij haar zoon in Sas van Gent. Die lijdt zelf aan de ziekte van Parkinson. Zijn huis is bepaald niet ingericht om immo biele mensen te verzorgen. „Ze wil den me bij het Leger des Heils on- HULST - In de Praktijkschool in Hulst zijn zaterdag twee leer ling-muzikanten van harmonie Ge duld Overwint uit IJzendijke ge slaagd voor het a-diploma dwars fluit. Zowel Ellis de Waal als Mascha Pyfferoen behaalde het Ha- FaBra a-diploma van de KNFM. Nieuwe natuur en recreatie bij Perkpolder zoals de gemeente Hulst het voor ogen heeft. reproductie Peter Nicolai Tip? redactie@pzc.nl CRAAUW - Graauw Promotions houdt zondag een grote Zomer markt in het dorp. Die gaat om 10.00 uur al van start, maar wordt een uurtje later officieel geopend door Prins Lu en zijn gevolg en duurt tot 17.00 uur. In de Dorps straat staan tientallen kramen en er zijn tal van randactiviteiten. Zo als een Kids Party (de hele dag), een optreden van de Graauwse band Flip 5 in de beeldentuin van Daarbij passeerden de vreemdste ter men de revue. Op een bepaald moment had de me dewerkervan de helpdesk het over 'het aanmaken van een ticket'. Dat zag de Goese medewerkster wel zitten. Een vliegticket welteverstaan, zodat ze ver weg kon vliegen van de kan toorellende. MEEST GELEZEN 1. Doel toch weer woondorp 2. Ponskaartje ZorgSaam weg 3. Automobiliste verliest controle STUUR UW TIPS NAAR redtern@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto galerie Terra Groda (12.30 uur) en vanaf 14.00 uur een doorlopende liveshow op het hoofdpodium in de Dorpsstraat. Vanaf 14.15 verzorgt The Dog Com pany een brokhapwedstrijd voor honden en om 15.00 uur begint een spectaculaire roofvogelshow op het schoolplein van basisschool Ter Doest. De hele dag door ver zorgt Roban Entertainment de mu zikale omlijsting. v ooien Advjes_ ,nSpectie- en kakkerlakken - Bedrijfsmatig en pa vliegen Gecertificeerd EVM - HACCP hygi UV lampen vogelwering 011S-53 OS 85 f 06- determinatie www.lader.ni J&ffa Lader Plaagdierbestrijding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 62