Vaa Eerste Tjallingii moet de strijd staken Sagan gaat 9 20 Wagen 1014 Mangeas Tour.nl De aardappeleter Vos blijft leiden in de Giro Donne woensdag 4 juli 2012 Johnny Hoogerland ging gisteren twee keer onderui „Wat een dag. Twee keer gevallen, maar gelukkig zonder echte schade. Fiets wel naar de vaantjes", twitterde hij. De Wit-Rus Kanstantsin Sivtsov is de eerste uitvaller in deze Tour. Hij was gisteren betrokken bij een valpartij. door Ad Pertijs Collega Geert had giste ren een afspraak met een van de Nederlan ders die iedere dag de entourage van het wielerspekta kel opbouwen. Het werd tevens een onverwachte ontmoeting met Daniel Mangeas, dé stem van de Tour. Over de hele wereld vor men zijn typische, licht opgewon den uitgesproken woorden de ach tergrondmuziek bij tv-uitzendin- gen van de ronde. Ik heb Mangeas zeventien jaar geleden in de twee de, kille etappe van de Ronde van de Middellandse Zee leren ken nen als een fenomeen. Mapei had die dag besloten om haar nieuwe sprintertje Tom Steels te testen in een duel met Cipollini. Wie bui ten België kende Steels, toen hij met glans slaagde voor die eerste beproeving? Mangeas in ieder ge val wel. Aangetrokken door zijn vertrouwde geluid stond ik naast hem bij het podium. Meer dan een uur lang al spuide hij onafge broken feitjes over de koers en de renners. Zonder op een papiertje of computerscherm te kijken. Toen Steels als eerste over de meet kwam, dacht ik nog: 'Wat nu, Mangeas?' Hij verstomde ech ter geen moment. De bescheiden erelijst van Steels werd moeite loos uit het hoofd opgedreund. Sindsdien blijf ik altijd even staan kijken als hij bij start en finish zijn archiefkennis uitstrooit Nog altijd uit het hoofd. Nog een jaar tje en dan stopt Mangeas er na veertig Tour-edities mee. Met de stem en het geheugen is nog al tijd niets mis, hij begint alleen doof te worden. Het zal niet al leen wennen zijn voor al die tv-kijkers. De Tour zal vast een nieuwe stem krijgen, maar met het vertrek van Mangeas zal ook het wandelende geheugen van de ronde met pensioen gaan. door Geert Langendorff BOULOGNE-SUR-MER - Maarten Tjal lingii heeft de Tour verlaten. De Raborenner kwam gistéren in de derde etappe ten val en brak zijn heup. Robert Gesink was betrok ken bij dezelfde valpartij, maar de kopman hield daar alleen een be bloede knie en een scheef stuur aan over. De 35-jarige Tjallingii reed de reste rende 28,5 kilometer van de etap pe nog wel uit, maar had zoveel pijn dat hij zich daarna bij het zie kenhuis meldde. Op een röntgen foto was niets te zien, een op aan dringen van de renner en de ploeg- arts gemaakte scan vertoonde een breuk. Volgens een woordvoerder van de Raboploeg is de Arnhem mer er 'kapot van, vooral vanwege de pijn'. Dat de man die maandag nog zijn contract met twee jaar verlengde de etappe uitreed met een gebroken heup, is een klein medisch wonder. „Ik ben keihard op mijn heup gevallen.. Het hele peloton kwam over me heen, zo voelde dat. Waar de pijn precies zit, kan ik niet vertellen, maar ik weet wel dat ik na de crash niet meer normaal met twee benen heb kunnen trappen. Het laatste stuk heb ik zelfs alleen met rechts de pedalen moeten bewegen", zei hij na afloop. De renner is naar het Meander Medisch Centrum in Amersfoort gebracht, waar wordt onderzocht of hij geopereerd moet worden. Het uitvallen van de ster ke Tjallingii is een aderlating voor de Raboploeg. Robert Gesink kwam beter uit de valpartij. Hij beschadigde zijn stuur, waardoor hij in de finale zijn fiets lastig in een rechte lijn naar boven kon sturen. Druk maakte de Raborenner zich niet over het euvel. Ondanks zijn hape- Tjalingii tijdens de proloog, foto ANP rende materiaal kwam hij als acht tiende over de streep, zonder tijd verlies op te lopen. Op de dikke streep bloed op zijn linkerbeen sloeg hij niet eens acht. „Niets om je zorgen over te maken. Toen de boel onderuit ging, zat ik achter aan. Ik kwam op Koen de Kort te recht. Meer dan het asfalt raken met mijn knie deed ik niet. Door dat er geen ploegauto in de buurt was, kon ik niet van fiets wisselen. Niet erg." De grijns op zijn gezicht verdween geen seconde, al wist hij toen nog niet van de pijn van zijn ploeg maat. Gesink voelt zich uitstekend, net zoals het hele team een onge kende gemoedelijkheid uitstraalt. Van spanning, in het verleden een vast element bij Rabo.in de ope ningsweek van de Tour, is geen sprake. De prestaties geven daar ook geen aanleiding toe. Zowel Bauke Mollema (achtste) als Ge sink steekt in een goede vorm. En Steven Kruijswijk blijft uitstekend op de been. Alleen moet de ploeg vandaag met acht man verder. De Raboploeg had in de slotfase van de derde etappe twee kopmannen voorin. „Maar tegen Peter Sagan heb je op zo'n helling toch geen kans." door Ad Pertijs Hij houdt wel van een beetje show, geeft Peter Sagan toe. „Niet alleen in de wedstrijd, maar ook daarbuiten." Daarom hadden hij en zijn ploegmaten van Liqui- gas maandagavond in een jolige bui een nieuw zegegebaar bedacht voor het geval hij de dag erop in Boulogne-sur-Mer zijn tweede Tourrit zou winnen. Hij bewoog met zijn armen alsof hij aan het hardlopen was. Dat de Slowaak als eerste boven kwam op de kerkheu- vel van het kuststadje, had alles te maken met die act. „Afgekeken van Forrest Gump", lachte Sagan. De lichtautistische filmheld zei: 'Als ik zin heb om te rennen, ga ik rennen'. „Voor mij geldt: als ze wil len dat ik win, ga ik winnen." Je zou het ongepaste arrogantie kunnen noemen, maar voor Sagan is het juist iets wat de sport nodig heeft. „Ik ben een fan van Valenti no Rossi. Niet alleen om de ma nier waarop hij racet, maar ook om de show daarbuiten. Mensen verwachten dat van hem. Fans houden van spektakel. Ze willen hun favoriet zien winnen en zijn dan benieuwd naar hoe hij dat gaat vieren. Zo wil ik ook zijn." Volgens geletruidrager Fabian Can- cellara is het eigenlijk geen verras sing dat de 22-jarige krachtpatser in zijn eerste jaar al direct zijn twee eerste kansen op een etappe overwinning heeft verzilverd. „Het is net zo normaal als dat ik tijdrit door Geert Langendorff In de boezem van de Tour de France bevinden zich veel landgenoten. Ze zitten niet op deJiets, maar vervullen op de achtergrond een rol van betekenis. Ajlevering 3: Kevin Derks (32), opbouwer startpodium. Het startpodium van de Tour de France vormt het domein van speaker Daniel Mangeas. Alles wat hij vertelt, staat in zijn geheugen gegrift. Mangeas geldt bij leven als een legende. Maar zonder Kevin Derks kan hij wei nig uitrichten. De 32-jarige Helmonder bouwt met een collega dagelijks namens het Nederlandse bedrijf Movico het verrijdbare kantoor van Mangeas op. Bij zonsopgang meldt hij zich in de plaats waar die dag een Touretappe vertrekt. Het neemt ongeveer twee uur in beslag om de trailer, de avond ervoor neerge- plant op een aangegeven plek, om te bouwen tot het ten heb gewonnen en Mark Caven dish massasprints wint. In de ber gen wint een klimmer, op dit soort aankomsten wint Peter Sa gan. Zo simpel is het", volgens de Zwitser. Niet zozeer het aantal ze ges is indrukwekkend, zegt Cancel- lara. „Maar vooral de manier waar op hij wint." Peter Sagan is de nieuwe standaard voor finales die tot voorheen waren gereserveerd voor Alejandro Valverde en Philip pe Gilbert. Op weg naar de kathe draal van de Boulogne-sur-Mer dacht eerst Sylvain Chavanel zijn slag te slaan. De BMC'ers van Ca- del Evans riepen de Fransman in de laatste kilometers tot de orde. Rabo had zijn twee kopmannen Robert Gesink en Bauke Mollema voorin. „Maar we waren de rit niet van start gegaan met het plan om een van beiden te laten winnen", zei ploegleider Nico Verhoeven. „Tegen Peter Sagan heb je op zo'n helling toch geen kans." Dat bleek. Aan de meet was er bij de Slowaak niet alleen show en lol, maar ook een stukje nederigheid. „Ik had nooit gedacht dat grote meneren als Ivan Basso en Vincenzo Nibali nog eens voor mij zouden werken in de koers. Vergeleken met hun status zou ik eigenlijk hun schoe nen moeten poetsen." Sagan gaat voor de groene trui, dat was al voor de start van de Tour duide lijk. Wanneer zijn volgende zegege baar bedacht moet zijn? „Geen idee. Ik kijk nooit verder dan de dag van morgen." Vandaag wacht in Rouen een typische Caven- dish-massaspurt. Of hij die ook al aan kan? „Ik wil wel, maar dan heb ik ook wat geluk nodig. „Ik denk dat ik meer kans maak in de spurts later in de Tour. Als de sprinters wat vermoeider zijn, is ons niveauverschil minder groot." zie onze website:tourdefrance De interactieve Tourgraphic met deelnemers en uitslagen. vertrouwde Tourbaken. Als de renners zijn wegge schoten, trekt hij weer naar de volgende pleister plaats. Aan zijn relatie met Mangeas moest Derks wer ken. „Daniël spreekt geen woord Engels", zegt hij. „In mijn eerste jaar - ik doe de Tour voor de zevende keer - was ik de Franse taal niet machtig. We moes ten elkaar voorzichtig aftasten om te kijken of we met elkaar overweg konden. Inmiddels kan ik een re delijk gesprek met hem voeren. Wat een vakman. Mart Smeets in het kwadraat. Volgend jaar doet hij de Tour voor de veertigste keer. Daarna stopt hij volle dig." Derks haalt Parijs niet. Als het peloton op de slotdag richting de hoofdstad fietst, rijdt hij met zijn vrachtwagen naar huis. De huldiging ziet hij op televi sie. „Dan zit ik thuis aan de aardappelen", grapt hij. „Na een Tour moet je even uitblazen." De zwarte ran den onder zijn ogen onderschrijven zijn statement. MOLINELLA - Marianne Vos heeft de leiding in de Ronde van Italië voor vrouwen behouden. De wiel- renster van Rabobank, die al drie etappes won, hield zich in de vijf de rit rustig en finishte in het pelo ton. De dagzege ging naar de Au stralische Tiffany Cromwell, die een lange solo bekroonde met de winst. Ze had ruim acht minuten voorsprong op de meute. Crom well vormde geen gevaar voor het roze tricot van Vos. Annemiek van Vleuten eindigde eveneens in het peloton. De wielrenster kwam maandag ten val en vreesde even dat haar sleutelbeen was gebroken. Dat was niet het geval, maar de Ne derlands kampioene heeft wel last van de crash. Ze bekijkt per dag of ze de strijd in Italië voortzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60