binnenland 15 Opstelten: Nationale Politie start volgend jaar Commotie over fouilleren na scannen van beugel-bh's op Schiphol www.weekendcompany.nl 3 woensdag 4 juli 2012 ZZSSf&XX-»»» door Gerard den Elt DEN HAAG - Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) wil met in gang van 1 januari 2013 beginnen met de praktische invoering van de Nationale Politie. „Vergaande centralisering en schaalvergroting is noodzakelijk en onvermijdelijk", zei hij gisteren bij de behandeling van het wetsontwerp in de Eerste Kamer. In de senaat kreeg Opstelten veel kritiek op het wetgevingsproces, maar desondanks kan hij volgende week bij de stemming rekenen op de steun van een meerderheid om de politie om te vormen tot een nationale politiekoepel met tien re giokorpsen. „Met meer dan 60.000 betrokken mensen die in span ning wachten, is het noodzakelijk om duidelijkheid te scheppen", al dus Opstelten. Hij vindt 1 januari daarvoor een geschikte datum. De bewindsman heeft begrip voor de bezwaren vanuit de senaat over het warrige wetgevingstraject, dat hij zelf'onorthodox' noemde. Na instemming door de Tweede Kamer met de nieuwe Politiewet maakte de Eerste Kamer op enkele fundamentele punten bezwaar. Opstelten wil daaraan tegemoet ko men, maar pas nadat de Eerste Ka mer met de oorspronkelijke wet akkoord is gegaan. Later is een re paratiewet nodig, die nog voor het zomerreces in de ministerraad wordt besproken. Na advies van de Raad van State kan de zoge noemde 'veegwet' dan medio okto ber naar het parlement voor in houdelijke behandeling. Komende dinsdag wordt over het wetsvoorstel gestemd. KLARENBEEK Beelden van mogelijke getuigen op televisie De politie heeft gisteravond came rabeelden van mogelijke getuigen vertoond via het tv-programma Op sporing Verzocht. Met deze opmerke lijke stap wil de politie een man té pakken krijgen die dinsdag 12 juni een 10-jarig jongetje op grove wij ze misbruikte bij het station Kla- renbeek. Ook werd een sms-bom verstuurd naar 9.000 mensen. Even tuele tips zijn nog niet bekend. DEN HAAG Minstens 6,5 miljoen Nederlanders te zwaar Over de hele breedte van de bevol king is het aantal mensen met over gewicht de laatste dertig jaar meer dan verdubbeld. Momenteel zijn 6,5 miljoen Nederlanders te zwaar, zo blijkt uit cijfers van het CBS over de periode 2009/2011. Profes sor Jaap Seidell van de Vrije Univer siteit in Amsterdam meent zelfs dat het aantal Nederlanders met overgewicht beduidend hoger ligt. ZUTPHEN Vonnis Vorden speciaal in Engels vertaald De rechtbank in Zutphen heeft 'bij wijze van hoge uitzondering' de uitspraak over de dodenherden king in het Gelderse Vorden laten vertalen. Volgens een woordvoer ster van de rechtbank is er nog steeds erg veel belangstelling uit het buitenland voor de omstreden uitspraak. De rechter verbood de burgemeester om ook omgekomen Duitse militairen te herdenken. DEN HAAG 'Bezuinigingen op ruimtevaart gaan door' Minister Verhagen (Economische Zaken) ziet geen reden voorgeno men bezuinigingen van 300 mil joen euro op topsectoren, waar de ruimtevaart onderdeel van is, te rug te draaien. Maar als de Tweede Kamer met een onderbouwd voor stel komt om extra geld te steken in de ruimtevaart, zal hij daar se rieus naar kijken, zo zei hij giste ren. MANILLA Nederlander op Filipijnen vermoord Een 67-jarige Nederlander is giste ren op de Filipijnen doodgescho ten. De man werkte voor de anti- malariacampagne van een niet-gou- vernementele organisatie. De man werd gedood toen hij op weg was was naar zijn kantoor in de stad San Fernando. Hij had juist geld van de bank gehaald. De politie gaat uit van een poging hem te be roven. AMSTERDAM Pedodub Martijn vecht verbod aan Pedofielenvereniging Martijn gaat in hoger beroep tegen het besluit van de rechtbank in Assen de club te verbieden en te ontbinden. Dat heeft advocaat Bart Swier gisteren gemeld. Het beroep dient voor het gerechtshof in Leeuwarden. De rechter oordeelde vorige week dat Martijn voor de leden seksueel con tact met kinderen nastreeft en dat dat indruist tegen de rechtsorde. DEN HAAG Eerste Kamer stemt in met noodfonds euro De Eerste Kamer heeft ingestemd met het permanente noodfonds voor de euro (ESM). WD, CDA, PvdA, GroenLïnks en D66 steunen het kabinet, dat het verdrag wil rati ficeren. Dat bleek gisteren bij een stemming in de Senaat. In totaal stemden 50 senatoren voor, 23 te gen. Nederland kan daarmee het ESM-verdrag, dat de oprichting van het ESM regelt, formeel ratificeren. IJMUIDEN Politie maakt einde aan actie Greenpeace De politie heeft gisterochtend een actie van Greenpeace bij een grote trawler in de haven van IJmuiden beëindigd. Er zijn vier actievoer ders aangehouden, meldde een woordvoerster van de politie. Het kostte enige tijd om twee actievoer ders te arresteren die zich hadden vastgemaakt aan trossen waarmee het schip aan de kade ligt. De de monstranten pleegden geen verzet. door Frans van den Berg SCHIPHOL - Vrouwen die met het vliegtuig reizen, kunnen beter geen beugel-bh dragen. De veilig heidsscanners slaan aan op het me taal in de bh, waarna fouillering volgt. Dat stelt niet iedereen op prijs, blijkt regelmatig op Schip hol. „Ze grijpen je vol in je tieten, pu;e aanranding", meent de Leid- se Annet van Aarsen die een klacht gaat indienen. Zij vloog onlangs naar Aruba en vertrok daardoor vanuit het niet-Schengendeel. De veiligheids controle vindt dan pas plaats bij de gate. Schiphol heeft daar zoge heten veiligheidsscans geplaatst. Passagiers moeten in dat apparaat staan, met de armen omhoog, waarna een scanner kijkt of de pas sagier toch nog stiekem een wa pen of bom aan boord probeert te brengen. De scanners moeten het totale aan tal fouilleringen verlagen. Als er metaal wordt gevonden, ziet de be veiliger meteen waar dat zit. Ook de beugel-bh wordt zo ontdekt, zo als bij Van Aarsen. „Ik moest daarna aan de kant staan en mijn armen spreiden voor de fouillering. Zonder enige toelichting over wat ze ging doen, grijpt die vrouw me vol in mijn tie ten. Ik maakte daar nog opmerkin gen over, maar toen kreeg ik te ho ren dat ik maar niet zoveel metaal moest dragen." De Leidse gaat een klacht indie nen over de beveiligers. „Ze kun- 'Ik neem aan dat meer vrouwen verbijsterd zijn na deze controle' nen toch ook even zeggen wat ze op de scan hebben gezien en wat ze willen doen. Een andere passa gier op die vlucht ging helemaal uit haar dak. Ik neem aan dat meer vrouwen verbijsterd zijn na deze controle. Maar ja, je gaat op vakantie en wanneer je weer terug bent, is je woede al weer weg. Ik denk dat niet veel vrouwen klach ten indienen, terwijl wel steeds meer beugel-bh's worden gedra gen." Op internet en Twitter worden er ook opmerkingen over gemaakt en wordt gewaarschuwd geen beu- gel-bh te dragen. Maar op de web site van Schiphol wordt daar met geen woord over gerept. „De beu gel-bh wordt niet expliciet ver meld, want het niet dragen van een beugel-bh is geen garantie dat de veiligheidsscan niet afgaat", rea geert een woordvoerder van dé luchthaven. Medewerkers bij securi ty zijn volgens hem geïnstrueerd aan te kondigen als ze een passa gier gaan fouilleren. Overigens zijn het particuliere be veiligers die in opdracht van de luchthaven de fouilleringen uitvoe ren. Bij het klachtenbureau van de marechaussee, die toeziet op de controles, kwamen vorig jaar 79 klachten binnen en bij de luchtha ven zelf nog eens 220. Volgens bei de instanties is dat niet veel, ge zien de tientallen miljoenen passa giers op Schiphol. Volgens Schip hol gingen de meeste klachten over de wachttijd en het meene men van vloeistoffen. bu, die slechts enkele dagen oud was. Daarvoor was in de groep chim pansees al ruim tien jaar geen jon kie meer geboren. Saphira, die voor de eerste keer moeder is geworden, en haar klein tje maken het goed. Wie van de drie mannetjesapen in de groep de vader is, is niet bekend. foto Artis/ANP 147 beschikbaar! OP=OP Reserveren via: 0900 700 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za 10.00 uur - 16.00 uur zo 12.00 - 16.00 uur i. 2-parsconsbe2elting en excl. reservenngskosien 12,50 per boeking. Kijk voorde volledige voorwaarden Let op! Alleen op 4 juli tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5