Tricks en rolls plus dansen maakt twirlen zeeland 123 Twirling M/V Droom kunstijsbaan lijkt nu definitief voorbij woensdag 4 juli 2012 In tegenstelling tot het buitenland, zijn twirlers in Nederland meestal meisjes of vrou wen. In Amerika houden zich bijna uitsluitend mannen met de sport bezig. Sjors heeft er geen problemen mee. Hij traint gewoon met de meiden, plus nog wat extra. door Mieke van der Jagt Het is natuurlijk niet echt zo, maar het lijkt alsof de baton van Sjors Huisman precies weet wat die moet doen, alsof de stok een eigen wil en leven heeft. Als Sjors er een roll mee doet, als hij de ba ton over zijn lichaam laat wente len, zie je nauwelijks de bewegin gen waarmee hij hem in gang zet. En zo hoort het ook. Sjors Huis man (16) is niet voor niets geselec teerd voor de Wereldkampioen schappen Twirling die in augustus in Parijs worden gehouden. Eigenlijk is Sjors een bijzonder heid. Want - in tegenstelling tot in andere landen - wordt het twirlen in Nederland bijna alleen door meisjes en vrouwen beoefend. Voor Sjors geen probleem: hij is lid van de Twirl&Dance Factory, de club in Kapelle waar hij een paar jaar geleden kennismaakte met de sport. Om jongeren meer te laten bewegen, mochten ze gra tis kennismaken met drie verschil lende sporten. Nu was meer bewegen voor Sjors niet direct een noodzaak, want hij turnt al vanaf hele jonge leeftijd en hij is er goed in. Het bleek een geweldige combinatie. Want behal ve rolls, zitten er in een twïrl-kuur ook tricks. En tricks zijn moeilijke gymnastische oefeningen, waarbij je ook nog de baton gracieus in de lucht moet houden. Sjors doet er wel even eentje voor: hij gooit zijn baton een heel eind dé lucht in, maakt een perfecte rad- Sjors Huisman doet een trick voor. Hij gooit zijn baton een eind in de lucht, maakt een radslag en vangt in één dansbeweging de stok weer op. foto's Ronald den Dekker slag, en danst in één beweging zijn stok weer uit de lucht. Dat alles met een glimlach op de lippen, want een twirler moet echt overal op letten. Hij heeft geen idee wat hem in Pa rijs te wachten staat. „Ik heb aan zoiets nooit eerder meegedaan, dus het niveau van de concurren tie ken ik niet. Ik weet alleen dat al le disciplines aan de orde komen. Groepen, duo's, dames en heren- Je moet een kuur instuderen, die je zelf mag vormgeven, zolang er maar een aantal verplichte rolls en tricks in zitten. Ik heb de muziek van de Gelaarsde Kat gekozen en daar ook mijn kostumering op aan gepast." Die kostuums zijn nog een verhaal apart. Omdat die niet te krijgen zijn, zit er voor Sjors' moeder, Wil- lemijn, niets anders op dan achter haar naaimachine te kruipen. „Ik heb op internet "gezocht naar dans- en schaatskleding, maar dat is allernaar erg basic", zegt Sjors. „Het moet voor het twirlen een beetje glimmen." En dat doet het. Sjors kijkt uit naar de ervaring. „Winnen hoeft niet Sjors Huisman en zijn baton. door Nadia Berkelder GOES - Al jaren dromen schaatslief hebbers in Zeeland van een eigen Thialfstadion, of toch in ieder ge val van schaatsen op kunstijs: een baan waarop toekomstige Sven Kramers en Irene Wüsts hun rond jes kunnen draaien. Die droom lijkt nu definitief voorbij. Want het jongste plan van schaats- en skeelerclub De Poel uit Goes is van de baan. „We kunnen in dit economische klimaat nie mand vinden die zelfs maar de planvorming op zich wil nemen", zegt voorzitter Els Mesu. „We krij gen pas medewerking van overhe den als we een plan hebben en een investeerder. Zelf hebben we daar de middelen niet voor." Begin dit jaar kwam de schaats- club naar buiten met het plan om een indoor skeelerbaan te combi neren met een kunstijsbaan van vierhonderd meter. De baan zou in de buurt van Sportpunt Zee land moeten komen en geschikt zijn voor officiële skeelerwedstrij den. Het complex zou tussen de vijftien en zeventien miljoen euro gaan kosten. Schaatsbond KNSB was enthou siast. Volgens de bond is Zeeland groot genoeg om een kunstijsbaan rendabel te kunnen maken. „Wij geloven dat er veel meer mensen gaan schaatsen als er een ijsbaan beschikbaar is", zegt ook Mesu. „Zeeuwen zijn echte schaatslief hebbers." Maar het geld ontbreekt. Maandag werd tijdens een overleg tussen KNSB, exploitant Optisport, de provincie, de ijsclub en de gemeen te Goes duidelijk dat het plan fi nancieel niet haalbaar is. „Exploi tanten hebben zelfs al moeite om investeerders te vinden in Almere en Heerenveen", zegt de Goese wethouder Jo-Annes De Bat (CDA). De Bat zegt dat de gemeente Goes niet wil meebetalen aan een kunstijsbaan. De provincie Zee land heeft dat eerder al laten we ten. „Investeerders zijn er niet en er zijn grote vragen bij de exploita tie. De overheid zou zowel aan de investering als aan de exploitatie een bijdrage moeten leveren. En dat doen we niet." Een kunstijsbaan is onvergelijk baar met accommodaties waar de gemeente wel geld aan uitgeeft, zo als bijvoorbeeld een voetbalveld, zegt De Bat. „Bij de ijsbaan zou den we er wél geld insteken, maar geen huur ontvangen. Andere clubs betalen wel huur. Voetbalvel den worden bovendien ontzet tend vaak gebruikt: bij die clubs zijn zes of misschien wel zeven da gen in de week mensen bezig." „Het is jammer", concludeert Me su. „Maar we laten ons hoofd niet hangen." Met de gemeente is afge sproken dat de bestaande skeeler- baan in de Goese open lucht wordt opgeknapt. „En een kunstijs baan blijft altijd een droom. Ik vind het niet eerlijk om te zeggen dat die helemaal nooit meer komt." WISSENKERKE Noord-Beveland Express rijdt weer De Noord-Beveland Express, de gra tis bus die over het eiland rijdt, is weer en route. De bus rijdt vier keer per dag een vaste route langs dertig plaatsen en attracties. Passagiers kunnen onder weg naar believen uitstappen en opstappen of de hele route meerij den in het halfopen, bontgekleurde voertuig. De touringcar werd vorig jaar voor het eerst ingezet in het hoogseizoen en bleek een groot succes. De bus wordt betaald door ondernemers en de gemeente. www.noord-bevelandexpress.nl KAPELLE Met cultuurbus naar de Jantjes in Breda De Stichting Welzijn Kapelle orga niseert samen met de ouderenbon den een uitje in oktober naar een voorstelling van De Jantjes in het Chassétheater in Breda. Uit en thuis met de cultuurbus kost het hele pakket 49,50 euro. Belangstel lenden moeten zich wel voor 12 juli opgeven: 0113-343474. HEINKENSZAND Solexen, brommers en motoren in actie Tijdens het kermisweekeinde in Heinkenszand wordt op zondag 8 juli de jaarlijkse solexrace uitge breid met een demonstratie van kleine motoren en brommers bij De Stenge. Het feest, waarbij ook echte paardenkrachten worden ge toond, begint om 13.30 uur. Nader hand treden Surrender en MOX op. HEINKENSZAND Boerenmarkt molen De Vijf Gebroeders Bij molen De Vijf Gebroeders in Heinkenszand is zaterdag van 10 tot 17 uur een boerenmarkt De Slaakweg, waar de gerestaureerde molen staat, ligt helemaal op het ui terste puntje van de braderie die te gelijk wordt gehouden. Op de boe renmarkt worden streekproducten verkocht zoals zuivel, fruit, biolo gisch vlees, bier en brocante. GOES Rosita Steenbeek doet De Koperen Tuin aan Schrijfster Rosita Steenbeek maakt ter promotie van haar nieuwe boek een fietstocht door Nederland. Za terdag 7 juli doet ze om 11.00 uur De Koperen Tuin in Goes aan, waar ze met de aanwezigen koffie drinkt, waar ze voorleest en natuur lijk ook signeert. De boeken van Rosita Steenbeek liggen vanzelf sprekend op stapels te koop. KORTGENE Werknemer onwel na brand in grasdrogerij Een werknemer van grasdrogerij Timmermans in Kortgene is dins dagavond onwel geworden, nadat een lek in het koelsysteem een bin nenbrand veroorzaakt had. De werknemer moest met een rookvergiftiging per ambulance naar het ziekenhuis worden ge bracht. Twee tankautospuiten van de brandweergroepen Kortgene en Wissenkerke wisten het systeem te koelen, zodat het vuur niet verder om zich heen kon grijpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57