Een auto in de dulve, graag ter plaatse! Tricks en rolls plus dansen maakt twirlen 241 zeeland Terrassen Waterfront en Oranjeplaat bij beste tien Politie pakt man op voor fuikendiefstal woensdag 4 juli 2012 VUSSINGEN - Het 'zwevende' terras van restaurant Waterfront aan de boulevard- in Vlissingen is volgens een jury van vakblad Misset Hore ca het beste terras van Zeeland. In een landelijke terras top 100, die gisteren gepubliceerd werd, staat Waterfront op de zesde plaats. Het terras van restaurant Oranjeplaat in Arnemuiden, dat aan het Veerse Meer ligt, staat dit jaar zevende op de ranglijst. In de top 100 komen nog vijf Zeeuwse terrassen voor: brouwerij en restaurant Emelisse in Kamper land (plaats 23), Brasserie Zeelust in Westenschouwen (plaats '29), Het Badpaviljoen in Domburg (plaats 47) en Grand Café Raymon- do in Goes (plaats 59). Vijf van de zeven Zeeuwse terrassen stonden door Melita Lanting BRUiNlSSE - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van diefstal van fuiken en kreeften in Bruinisse. De 34-jarige Braban der is aangehouden naar aanlei ding van tips. In april werden fuiken, kreeften en palingen van visser Henk Jume- let gestolen vanaf een steiger in de Vluchthaven van Bruinisse. Om dat daar al eerder spullen waren ge stolen was een bewakingscamera opgehangen. Op de beelden was de man heel duidelijk te zien met materiaal in zijn armen. Jumelet zette de beelden op het internet en dat leverde volgens hem de no dige tips op. „Het heeft zeker ge holpen", zegt hij. „En er is ook een preventieve werking van uitge gaan, want we hebben sindsdien geen last meer gehad." De gestolen goederen hadden een waarde van ongeveer 2000 euro. Of Jumelet daar ooit nog iets van terugziet is nog onzeker. De politie onder zoekt of de man ook betrokken is bij andere diefstallen. Hectiek in de meldkamer in Middelburg vorig jaar ook in de terras top 100. Het Badpaviljoen in Domburg en Emelisse in Kamperland zijn nieuwkomers. Het terras van res taurant Eemlust in Baarn werd door Misset Horeca uitgeroepen tot beste terras van Nederland. Horecabedrijven moesten zich zelf inschrijven om in aanmerking te komen voor een plaats in de terras- senranglijst. Uit de ruim zeshon derd inschrijvingen werden alleen terrassen met minimaal dertig stoelen en een terrasomzet van 500 euro per week geselecteerd. De jury lette bij de beoordeling van de 250 overgebleven terrassen vooral op kwaliteit van de produc ten, de bediening en gastvrijheid. De terrassen werden meerdere ke ren bezocht door mystery guests. door Matthanja Schipper Het is een wirwar van geluiden. Vlugge woorden worden overstemd door bel letjes, piepjes en zoe mers. Medewerkers van ambulan ce, politie en brandweer nemen het ene moment nog rustig een slok koffie, maar veren op als de te lefoon rinkelt. 'Hallo, hallo... hal lo?!', aan de andere kant blijft het stil. De hoorn wordt erop gelegd. Loos alarm. Het lijkt een rustige donderdag middag in de meldkamer van de Zeeuwse hulpdiensten in Middel burg. Vijf medewerkers van poli tie, ambulance en brandweer zit ten paraat achter een bureau met vier of vijf schermen. Ze krijgen via drie verschillende kanalen tele foontjes binnen van burgers en col lega's op straat. Er komt een melding binnen over een verkeersongeval. De ambulan cedienst neemt de telefoon op. Het scherm waarin de medewer ker de melding typt, flitst automa tisch open. „Auto in de sloot, geen letsel...", klinkt het aan de andere kant van de ruimte. In het bericht op het scherm zien we verschij nen: 'mevrouw weet absoluut niet waar ze is. Het is zo'n 1,7 km van haar plaats van bestemming.' De politiemannen luisteren mee. Terwijl de ambulancedienst nog aan de telefoon is, regelt een agent al de dichtstbijzijnde wagen: „Een auto in de dulve, graag ter plaat se!" De wagen wordt gevolgd op de kaart. Maar de locatie die de melder heeft doorgegeven blijkt onjuist. De agent springt op. „Het is de andere weg! Locatie was on juist! Auto ter plaatse." Hij regelt ook een takelwagen. Alle hulpdien sten zijn ter plaatse en de meldka mer trekt haar handen er vanaf Pas als de auto uit de sloot is en ie dereen weer rustig zijn weg kan vervolgen, zullen ook de agenten vertrekken. In de hectiek zijn de agenten verge ten te klokken. Dat is nodig om de aanrijtijden van politie te registre ren. Onlangs bleek uit een onder zoek van RTL nieuws dat de poli tie Zeeland vaak niet snel genoeg ter plaatse is. Maar korpschef Letty Demmers weet deze slechte score aan het registratiesysteem. Anita Ridderhof van de meldkamer be vestigt dat. „Agenten vergeten in alarmsituaties vaak te klokken. Op zo'n moment is het gewoon de au to in en gaan." Zo rustig als deze middag begon, zo hectisch wordt hij even later. Een rode lamp gaat branden in de meldkamer. De zoemer gaat af Eén van de agenten begint direct te tikken. 'Mannenstem en ge schreeuw door een vrouw', ver schijnt er op het scherm. Er lijkt nog niet veel aan de hand, maar voor agent Tonny voelt het niet goed. Hij roept voor de zekerheid een wagen op: „Het schijnt daar echt niet goed te gaan. Ga er nu heen. Het gaat niet goed!" Er wor den meer auto's opgeroepen. Een paar seconden later krijgt de ambulancedienst een melding bin nen over - naar later blijkt - het zelfde voorval. De medewerker van de meldkamer regelt tijdens een warrig telefoongesprek alvast een ambulance. „Waar heeft ze pijn? Is ze gevallen? Ik snap dat ze pijn heeft, maar waar?!... U moet weg? Niets daarvan, u blijft erbij tot de ambulance erbij is!...", ho ren we vanuit de andere kant van de kamer. Als meerdere politieauto's ter plaatse zijn, kan agent Kees Vos even achterover leunen. „De vrouw die schreeuwde ligt nu op de grond. De man is er nog. De agenten willen hem aanhouden maar ze hebben hun handen vol aan de vrouw. En er blijkt een am bulance te zijn. Ik weet echt niet meer hoeveel man er nu ter plaat se is." In het scherm staat de teller inmid dels op vijf eenheden: een fietsen de politieagent, drie politiewagens en een ambulance. Er heerst ver warring in de meldkamer. Collega Tonny evalueert meteen: „We had den onderling beter moeten com municeren. Kennelijk hebben we dezelfde melding behandeld als de ambulance." Hoe het afloopt met de vrouw, zul- door Mieke van der Jagt Het is natuurlijk niet echt zo, maar het lijkt alsof de baton van Sjors Huisman precies weet wat die moet doen, alsof de stok een eigen wil en leven heeft. Als Sjors er een roll mee doet, de baton over zijn lichaam laat wentelen, zie je nau welijks de bewegingen waarmee Sjors hem in gang zet. En zo hoort het ook. Sjors Huisman (16) is niet voor niets geselecteerd voor de Wereldkampioenschappen Twir ling die in augustus in Parijs wor den gehouden. Sjors Huisman en zijn baton. Eigenlijk is Sjors een bijzonder heid. Want - in tegenstelling tot andere landen - wordt het twirlen in Nederland bijna alleen door meisjes en vrouwen beoefend. Voor Sjors geen probleem: hij is lid van de Twirl&Dance Factory, de club in Kapelle waar hij een paar jaar geleden kennismaakte met de sport. Om jongeren meer te doen bewegen, mocht je gratis kennismaken met drie verschillen de sporten. Nu was meer bewegen voor Sjors niet direct een noodzaak, want hij turnt al vanaf hele jonge leeftijd en hij is er goed in. Het bleek een geweldige combinatie. Want behal ve rolls, zitten er in een twirlkuur ook tricks. En tricks zijn moeilijke gymnastische oefeningen, waarbij de ook nog de baton gracieus in de lucht moet houden. Sjors doet er wel even eentje voor: hij gooit zijn baton een heel eind de lucht in, maakt een perfecte rad slag, en danst in één beweging zijn stok weer uit de lucht. Dat alles met een glimlach op de lippen, want een twirler moet echt overal op letten. Hij heeft geen idee wat hem in Pa rijs te wachten staat. „Ik heb aan zoiets nooit eerder meegedaan, dus het niveau van de concurren tie ken ik niet. Ik weet alleen dat al le disciplines aan de orde komen. Groepen, duo's, dames en heren- Je moet een kuur instuderen, die je zelf mag vormgeven, zolang er maar een aantal verplichte rolls en- tricks in zitten. Ik heb de muziek van de Gelaarsde Kat gekozen en daar ook mijn kostumering op aan gepast." Die kostuums zijn nog een verhaal apart. Omdat het ner gens te krijgen is, zit er voor Sjors' moeder, Willemijn, niets anders op dan achter de naaimachine te kruipen. „Ik heb wel op internet gezocht naar dans- en schaatskle- ding, maar dat is allernaar erg ba sic. Het moet voor het twirlen wel een beetje glimmen." En dat doet het. Sjors kijkt uit naar de erva ring. „Winnen hoeft niet per se." Sjors Huisman doet thuis, achter in de tuin, even een trick voor. Hij gooit zijn baton een heel eind in de lucht, maakt een perfecte radslag en vangt vervolgens in één dansbeweging de stok weer op. foto's Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52