Juweeltje op strand m De vakantiegarderobe woensdag 4 juli 2012 dik en veel zonnebrandcrème op je" huid." Uva-straling leidt tot huidverou- dering. Door uvb-straling ont staat huidkanker. „Uv-straling, zonder de a, b of c, is in het algemeen schadelijk voor de huid. Maar binnen de uv-straling moet er een duidelijke scheiding worden gemaakt tussen de uva- en uvb-straling. Uvc-straling be staat ook nog, maar deze zal het aardoppervlak nooit bereiken. Uva-straling zorgt voor rimpels. De stelling is dus inderdaad juist. Om rimpels te vermijden is het daarom belangrijk om deze stra ling tegen te gaan. Uvb-straling zorgt voor huidkanker. Die brengt schade toe aan het genetisch mate riaal, wat weer kan leiden tot huid kanker. Het beste is om een goede zonnebrandcrème te kopen die zo wel uva- als uvb-straling tegen gaat." Het is gezond om elke dag onge veer tien minuten onbeschermd in de zon te zitten. „De zon zorgt ervoor dat je huid vitamine D aanmaakt. Dit is een snel proces en duurt helemaal niet zo lang. Ik raad mensen vaak aan om onbeschermd naar het strand te lopen. Dit duurt vaak ongeveer vijf minuten, waarna ze zich op het strand kunnen insmeren. Zo krijgt je huid meer dan genoeg tijd om vitamine D aan te maken. Meer dan vijf a tien minuten kan weer schadelijk zijn. Het is ook be langrijk om het zonnen langzaam op te bouwen. Ga niet om twaalf uur direct de zon in, maar begin vroeg in de ochtend wanneer de zon nog niet zo sterk is. Dan kun nen de strandgasten tussen twaalf en drie uur een siësta houden. Op dat moment is de zon namelijk op z'n sterkst en dus het gevaarlijkst." Brandwonden- of schaafwon- denzalf is de beste after-sun lo tion omdat deze een herstellen de werking heeft. „Alleen in uiterste gevallen ver strekken wij eczeem- of brandwon- denzalf aan mensen. Het beste is om direct na een verbranding de huid goed te koelen. After-sun lo tion kan deze koeling geven, maar een flink koude douche is ook pri ma. Hoe meer de huid gekoeld wordt, hoe minder pijnlijk de reac tie zal zijn. After-sun is werkzaam omdat de zon vaak vocht onttrekt uit de huid. De zon droogt de huid namelijk uit. Een verbrande en droge huid kan behoorlijk pijn doen. Na het zonnen is het daar om goed om de huid in te smeren met een gekoelde lotion. Het beste is eigenlijk de after-sun in de koel kast te bewaren en dit na een ijs koude douche op de huid te sme ren." Na een keer verbranden is de kans op huidkanker aanzienlijk vergroot. „Na een keer verbranden is de kans op huidkanker niet zo heel groot. Let wel, hoe intensiever de zon, hoe groter de kans op ver branding. Daarom is het belangrijk om in de zomer goed op te letten. De huidcellen die normaal de huid beschermen tegen zon, raken bij vebranding beschadigd. De re paratie van deze cellen duurt ver volgens langer dan normaal. Soms gaat deze reparatie niet helemaal goed en dit kan leiden tot huidkan ker. Versnelde huidveroudering on- staat ook door deze beschadiging. Het DNA maakt kopieën van zich zelf, dit noemt men ook wel het verouderingsproces. Door zonnen wordt deze cel sneller verslechterd. Daarom is het met name belang rijk dat kinderen niet verbranden. De zon vergroot namelijk de kans op moedervlekken. Bij kinderen hebben deze moedervlekken ver volgens meer kans om zich tot een kwaadaardige moedervlek te ont wikkelen. Dit geldt met name voor kinderen onder de zes jaar. Zij moeten eigenlijk altijd een shirtje aantrekken." Het is mogelijk om onbe schermd te zonnen met bewol king, de juiste kleding, of onder een parasol „Bewolking houdt inderdaad uv-straling tegen, dit is juist, je hoeft je dan niet tot nauwelijks in te smeren. Kleding houdt inder daad ook vaak de uv-straling te gen. Donkere kleding weerkaatst Carolien Oosterklink uit Brugge. Elk jaar weer een dilemma: wel ke kleren neem je mee op vakan tie en welke laat je thuis? Van daag een kijkje in de koffer van Carolien Oosterklink (20) uit Brugge. door Correlli van Huiten De gemiddelde toerist in Zeeuws-Vlaanderen zal - op een mooie zomerdag in luchtige kleding het strand be zoeken. Al rondkijkend op het strand van Cadzand-Bad blijkt dit inderdaad te kloppen. De meeste strandgangers dragen simpele kleding met een bikini of zwembroek eronder. Maar dit is voor Carolien Oosterklink uit Brugge niet voldoende. Met pa relketting en -oorbellen stapt Ca rolien het strand van Cad- zand-Bad op. „Juwelen, daar kan ik echt niet zonder", zegt ze. Ca rolien is een dagje naar het strand gegaan om te genieten van het mooie weer. 's Ochtends is ze vroeg in de auto gestapt, sa men met drie vriendinnen en haar zus. Juwelen zijn essentieel voor haar vakantiegarderobe en gaan dus ook altijd mee in haar kof fer. Haar zus voegt toe: „Zelfs op vakantie moet ze nog naar een juwelenwinkel om meer te ko pen." Verder zal Carolien altijd meerdere bikini's en parfum in pakken. Normale H&M kleding neemt ze ook graag mee op va kantie. De outfit die ze vandaag heeft uitgezocht, is afgestemd op het weer. „Het weer is de afgelopen tijd niet zo mooi geweest en in dit fel gekleurde shirtje lijk ik bruiner", vindt Carolien. Het item dat ze absoluut thuis zal laten en nooit in haar koffer zal belanden is een pet. „Dat is zo lelijk en daar gaat je haar hele maal van door de war", zegt Ca rolien. namelijk de uv-straling. Dit geldt niet voor witte kleding. Dat laat veel licht door, waardoor de kans op verbranden groter is. Een don kere parasol is nog altijd de beste oplossing. Die houdt heel veel stra ling en zonlicht tegen." Maar onder een parasol of met donkere kleding word je toch helemaal niet bruin? „Dat is helemaal niet waar, in de schaduw word je net zo goed bruin. Het is helemaal niet zo ver keerd om onder een parasol te zon- Dermatoloog Dick van Gerwen: „Als je elkaar goed insmeert weet je zeker dat je geen enkele plek vergeet." nen. Het huidverouderingsproces gaat minder snel en de kans op huidkanker wordt beperkt. Hetzelf de geldt voör een pet of hoed. Draag altijd als je naar het strand gaat één van de twee. Je wordt dan geleidelijk mooi bruin en be schermt je huid heel goed. Vroeger was het heel normaal om een hoed te dragen. Het was veel meer geaccepteerd in het straatbeeld. Met name mannen met kale kop pen waren hierdoor goed be schermd tegen de zon. De hoed moet eigenlijk terug in de mode!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 43