Irma van Duyn kan fiets niet meer missen 321 sport 45 Primeur Van de Velde tijdens challenger Outdoor Zeeland opent met springvierdaagse Sneeuwwitje boek met naam woensdag 4 juli 2012 door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Bemice van de Vel de beleefde dinsdagmiddag in Oost-Souburg, waar een deel van de wedstrijden van de Thermphos Challenger Zeeland wordt afge werkt, een primeurtje. Voor de eer ste keer in haar tenniscarrière haal de de twintigjarige speelster uit 's-Gravenpolder de tweede ronde van een 25.000 dollartoernooi. De Beveïandse, die 860e staat op de wereldranglijst, kreeg vorige week van de organisatie een wild card voor het hoofdschema. Ze be schaamde het vertrouwen in haar niet. In drie sets (3-6 6-3 6-4) won ze van Nicolette van Uitert, die 350 plaatsen hoger staat op de WTA- ranking. Van de Velde krijgt vanochtend een tegenstandster van een geheel ander formaat. Om 10.00 uur treft ze op het center court in Middel burg de Russin Elena Bovina, de voormalige nummer veertien van de wereld. Ook in het dubbelspel zit Van de Velde in de tweede ronde. Met An- gelique van der Meet, afkomstig uit 's-Heer Abtskerke, mepte ze in de avonduren de Nederlandse Cry- stel Mulder en de Amerikaanse Jes sica O'Meara van de baan: "6-1 6-1. De Zierikzeese Lesley Kerkhove en de Russin Marina Melnikova had den op hetzelfde moment weinig moeite met de Duitse speelsters Julia Kimmelmann en Alina Wes- sel: 6-4 6-1. Vandaag mogen Kerkhove en Van der Meet ook in het enkelspel aan de bak. Zij spelen respectievelijk de derde (omstreeks 14.00 uur) en vierde partij (17.00 uur) op het cen ter court van MLTC. Beiden tref fen een geplaatste speelster. Het sluitstuk van de dag wordt de partij tussen Thiemo de Bakker en Roel Oostdam. De Bakker, die als zesde is geplaatst, haalde bij de drie voorgaande futuretoemooien de finale en van hem wordt ver wacht dat hij ook in Middelburg een hoog niveau haalt. door Lucien Roelandt NIEUW- EN SINT JOOSLAND - De Stichting Hippische Sport Zeeland organiseert van 5 tot en met 15 juli Zeeland Outdoor 2012. De springruiters bijten donderdag, op de thuisbasis van organisatie Stal de Kroo in Nieuw- en Sint Joos- land, het spits af van deze zevende editie. Een week later is het de beurt aan de dressuurruiters. De organisatie heeft in de voor gaande jaren zijn sporen verdient. Dat blijkt uit de enorme belangstel ling van de ruiters en amazones voor het evenement. Met Arnold Boerekamps, winnaar van de Gro te Prijs Jumpin' de Weel 2011, Ivo Biezen, Astrid van Leeuwen, Dave Maarsen, Kevin Olsmeijer en de jeugdinternationals Niels Knape en Bram van der Pluijm komen er bij de 'jumpers' een aantal klep pers aan de start. Maar de Zeeuwse jonkies Ingrid Ja- kobse, Wilma Stouten, Kim Huige, Een wegwedstrijd bij het ID-wielrennen duurt doorgaans 45 minuten. Cindy Perdaen, Anniek van der Linde, Imke Kort en Jane van Eijze- ren hebben in het verleden bewe zen, dat ze ook voor vuurwerk kunnen zorgen. Zaterdagavond wordt er gestreden om de Grote Prijs Zeeland Indoor. De ponyrui- ters sluiten zondag de springvier daagse af Programma. Donderdag: 11.00 uur: paarden M met aansluitend Z en ZZ. 15.00 uur: paarden L. 18.00 uur: BB met aansluitend B. Vrijdag: 11.00 uur: paarden M met aansluitend Z en ZZ. 15.00 uur: paar den L. 18.00 uur: BB met aansluitend B. 20.00 uur: Summer Jackpot Jumping finale paarden L en M. Zaterdag: 10.00 uur: nationaal 1.30m twee fasen met aansluitend 1.35m en 1.40m. 14.00 uur: paarden M. 15.15 uur: nationaal 1.30m klassiek met aan sluitend 1.35m. 18.00 uur: Grote Prijs Zeeland Outdoor nationaal 1.40m klas siek met barrage. Zondag: 10.00 uur: pony's B, met aan sluitend L, M, Z en ZZ. ID-renster Irma van Duijn is dankzij het wielrennen veran derd van een schuchter en terug getrokken meisje in een zelfver zekerde vrouw die de landelijke top heeft bereikt. door René van Stee SCHOONDIJKE - Op De Sprong, een school voor moeilijk lerende kinde ren in Terneuzen liep het bij Irma van Duyn niet altijd op rolletjes. Haar verlegenheid en gebrek aan zelfvertrouwen bezorgden de 23-ja- rige inwoonster van Schoondijke zelfs psychische klachten, waaron der een eetstoornis en concentra tieproblemen. Sinds ze koerst bij de ID-renners, de categorie waarin mensen met een verstandelijke be perking wielrennen, is de in Ter- neuzen opgegroeide Van Duyn vol ledig opgebloeid. Het wielrennen leverde haar inmiddels nationale ti tels en vorig jaar zelfs een bronzen plak tijdens de Special Olympics in Athene op. „Ik heb m'n hele leven moeten vechten om iets te bereiken. Ik leg de de lat altijd heel hoog. Ik had ook altijd het idee dat ik nooit me zelf kon zijn. Dat trok ik me enorm aan. Pas de laatste jaren heb ik het gevoel dat ik er mag zijn", vertelt ze. Steun van thuis was er volop. „M'n ouders hebben me altijd en overal geholpen. Daar heeft het zeker niet aan gelegen." De verhuizing naar De Okkernoot in Schoondijke, waar Van Duyn begeleid zelfstandig woont, bleek een gouden zet. Ze maakte er in 2009 onder leiding van haar steun en toeverlaat Jan de Jonge uit Drie wegen kennis met het fietsen. „Het was al snel duidelijk dat Irma over talent beschikte. Na een paar weken nam ik een racefiets voor haar mee. En daar is ze eigenlijk niet meer van afgestapt", zegt De Jonge over de opmerkelijke ont wikkeling die zijn pupil heeft door gemaakt. Van Duyn, tevens oud-wedstrijdzwemster, knikt in stemmend. „Het wielrennen heeft me zó veel gegeven. Het gevoel dat ik écht iets kan, de sociale contac ten, m'n omgang met mensen die veel losser is geworden en het be ter kunnen omgaan met teleurstel lingen. Dat is pure winst." Nadat Van Duyn de fijne kneepjes van het vak had geleerd, waaron der bochtentechniek, in een groep rijden en het verkrijgen van een ze kere mate van koersinzicht, reed ze twee maanden later een wed strijd in IJzendijke en de koppel tijdrit Terneuzen-Perkpolder. De seizoensopening van 2010 in Amersfoort leverde meteen een ze ge op. Verder waren er tijdrit- en wegmedailles bij de nationale Spe cial Olympics in Venlo. Die lijn werd voorgezet in 2011, met als hoogtepunt brons op de tien kilo meter tijdrit tijdens de 'grote' Spe cial Olympics in Athene: „Dat was helemaal top. M'n vader was die dag jarig. Dat maakte het feest dub bel groot." Van Duyn, lid van ID Cycling Ne derland, vertoeft graag in de nabij heid van clubgënoot Tonnie Hoogstraate uit Terneuzen, veel vuldig winnaar van (internatio naal eremetaal. „Tonnie weet me altijd op te beuren. Dat geeft me goeie energie", verklaart ze. Niet alleen op sportief vlak heeft de Zeeuws-Vlaamse haar draai ge vonden, maar ook in het dagelijk se leven. Als onderdeel van haar dagbesteding werkt zij naar volle tevredenheid vier dagen per week bij zorgkwekerij Groenis't in Kou- dekerke, waar haar taken onder meer bestaan uit het verplanten van groentes en het oppotten van planten. „Ook daar nemen ze me hoe ik ben. En dan ben ik op m'n best." Van Duyn hoopt op termijn door te stromen naar "een volwaar dige job'. Daartoe volgt ze één dag per week arbeidstraining. Haar honger naar meer succes op de fiets is nog niet gestild. Veel trai- ningsarbeid is daarbij een must. De route Schoondijke-Koudekerke vice versa gebeurt uiteraard per ra cefiets. Verder gaat ze twee tot drie keer per week samen op pad met Jan de Jonge. „In totaal zit ik zo'n zestien uur per week op de fiets. Niet gering dus", zegt de Zeeuws-Vlaamse niet zonder trots. Dit jaar is Van Duyn verdergegaan waarmee ze in 2011 eindigde: win nen en ereplaatsen verzamelen. Zo won zij de Zeeuwse openingskoers in Oud-Vossemeer. Op het NK op de weg in 's-Heer Arendskerke haalde ze goud, vóór haar grote ri vale Vivian Geense uit Hilversum. Verder zegevierde zij tijdens de na tionale Special Olympics in de wegrit en in de tijdrit over zes kilo meter. Met een brede glimlach: „In die tijdrit hield ik zes mannen ach ter me. Die weten nu ook wie ik ben." Van Duyn, een renster die zich bij winderige omstandigheden in haar element voelt en die over een sterk eindschot beschikt, merkt dat ze voortdurend sterker wordt. Ook het gat met Geense lijkt te zijn gedicht. Jan de Jonge: „Dat zal moeten blijken op het NK tijdrij den. Vorig jaar was het gat negen tien seconden. Voordien was het verschil groter." Van Duyn laat het allemaal over zich heen komen. Haar focus is de komende weken ook gericht op de Tour de France. Zij hoopt op goede resultaten van haar grote favoriet Bauke Molle- ma. „Een jongen die altijd lacht en ook nog eens geweldig kan fiet sen", verklaart zij die voorkeur. Bij de vrouwen staat Marianne Vos op een voetstuk. Lachend: „Dat hoef ik toch niet uit te leggen, hè." ATLETIEK Retranchement. Eerste zomerloop. 10,8 km. Mannen: 1. Jimmy Matthijs (België) 40.44, 2. Erwin van de Broeke (Axel) 41.00, 3. Miquel van Tongeren (Middelburg) 41.50. Vrouwen: 1. Frederique Versluijs (Zuidzande) 44.31, 2. Chantel Koole (Zoutelande) 50.50, 3. Marjo Buzeijn (Aardenburg) 54.11. TENNIS Middelburg. Thermphos Challenger Zee land. Challenger vrouwen (25.000 dollar). Eerste ronde: Rezai (1/Fra)-Versteeg 2-6 6-1 6-1, Pella (Arg)-Alvarez-Teran (Bol) 6-4 6-3, Pi- razhenka (WRu)-Koch-Benvenuto (8/Chi) 6-3 6-0, Van de Velde (Ned)-Van Uitert (Ned) 3-6 6-3 6-4, Whoriskey (VSt)-Wacanno (Ned) 7-5 7-5, Lemoine (Ned)-Khazaniuk (Isr) 6-0 6-3, Pkehova (WRu)-Naydenova (Bul) 4-6 6-4 6-3, Solovieva (8/Rus)-Van der Hoek (Ned) 6-3 6-3. Future mannen (15.000 dollar). Eerste ron de: Melzer (3/Oos)-Bucewicz (Aus) 6-4 6-0, Matwé Middelkoop (5/Ned)-Van Engelen 6-1 6-2, Kapas (Pol)-Stege (VSt) 6-1 4-6 6-3, Din- slaken (Dui)-Benard (Ned) 3-6 6-2 6-1, Niemi- nen (4/Fin)-Von Massow (Dui) 6-4 6-1, Blom (Aho)-Van Beem (Ned) 3-6 7-6 6-4. ZEILEN Deltaweek. Zevende race, Sint Anna- land-Yerseke. ORC-1: 1. Shamrock (W. Van- desande). ORC-2: 1. Rakker (C.M. Ketels). ORC-3: 1. Joyce (A.W. Bezemer). ORC-4: 1. Im pulse (C. Baas). IRC-1: 1. Shamrock (W. Van- desande). IRC-2: 1. Shark (Ch. Van den Haute). Ongemeten (vijfde race): 1. Team Charity Cup (Raoul van de Vissen). AGENDA WOENSDAG ATLETIEK PZC-stratenloop Zoutelande. Start: 19.30 uur. Locatie: Langstraat, Zoutelande. Afstand: 10 kilometer. TENNIS Thermphos Challenger Zeeland. Hoofdtoer nooi mannen en vrouwen (aanvang 10.00 uur). Locatie: tennispark De Veste, Middelburg VOETBAL Vriendschappelijk. Zeeuws elftal-Lierse SK (aanvang: 19.00 uur). Locatie: voetbalveld SSV'65 in Goes. ZEILEN Deltaweek. Dagwedstrijd Yerseke-Wemeldin- ge (aanvang 11.00 uur). Avondwedstrijd: Twi- liehtrace (aanvang 19.30 uurl. PZC.nl/webwinkel categorie Boeken Verhaal Sneeuwwitje (verhaal alleen geschikt voor meisjes) Sneeuwwitje en uw (klein) dochter gaan op bezoek bij de Zeven Dwergen! Omdat Sneeuwwitje en uw (klein) dochter altijd zo aardig voor de Zeven Dwergen zijn, willen de dwergen iets leuks voor hen maken. In dit boek maken de dwergen mooie cadeautjes van Happy's verzameling. Lezen wordt nog leuker als uw (klein) dochter de hoofdrol speelt in haar eigen Disney kinderboek! Formaat boek: 21cm x 21cm, 28 pagina's, hardcover full colour omslag en binnenwerk. Lezersprijs 16,95* exclusief verzendkosten r WEBWINKEL ©2011 Disney

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 32