In de voetsporen van Fanny Blankers-Koen 301 sport Enkele kerncijfers de helden van 2012 Atletieksprookje of weer een tranendal? •f0V r\hn\/ De Olympische Spelen vragen altijd om een strakke planning, veel vrijwilligers en miljoenen euro's. Londen 2012 heeft flink uitgepakt. Enkele kerncijfers op een rij. woensdag 4 juli 2012 door Patrick Delait Tennisster Kim Clijsters, hoogspringster Tia Hel- lebaut, zwemster Mar leen Veldhuis en mara thonloopster Paula Rad- cliffe hebben één ding gemeen: le ven tussen de luiers stond hun olympische droom niet in de weg. Dat de combinatie van topsport en moederschap mogelijk is, be wees Fanny Blankers-Koen al op de Spelen van 194S in Londen. Als moeder van twee kinderen schreef de 'vliegende huisvrouw' uit Hoofddorp geschiedenis door vier keer goud te winnen. Was de Nederlandse sprintster toen nog een uitzondering, anno 2012 heeft de vrouwenemancipatie haar werk gedaan. Op de Olympi sche Spelen in Londen zijn deelne mende moeders geen rariteit meer. In de Nederlandse equipe gaat zwemster Marleen Veldhuis na de geboorte van dochter Han nah in 2010 op jacht naar haar eer ste individuele olympische medail le. Dat het kan, bewees Dara Tor res in 2008. Na de bevalling van haar eerste kind won de Ameri kaanse op 41-jarige leeftijd 3 keer zilver. Al had Torres ook daarvoor al een handvol olympische medail les gewonnen. Ook de Belgen gooien in Londen twee supermoeders in de strijd. Na haar gouden medaille in Pe king beviel hoogspringster Tia Hel- lebaut van twee dochters: Saartje en Lotte. In Londen wil de inmid dels 33-jarige atlete bewijzen dat het moederschap een nieuwe top prestatie niet in de weg hoeft te staan. Alvorens ze op de US Open defini tief afscheid zal nemen, gaat ten nisster Kim Clijsters in Londen op zoek naar olympisch goud. Alleen al het idee dat Clijsters haar doch ter Jada in de hulde zal betrekken, bezorgt de Bëlgen nu al kippenvel. Een handvol kandidaten voor een medaille tijdens de komende Olympische Spelen combineert het bedrijven van topsport met het moederschap. Over de opvolgsters van Fanny Blankers-Koen, de vliegende huisvrouw. Ook marathonloopster Paula Rad- cliffe kan de opmars van de moe ders gestalte geven. Ondanks haar fenomenale staat van dienst viste de Britse, mama van Isla en Raphael, op de Spelen altijd achter het net. Vier deelnames leverden haar louter frustraties op. In Lon den doet de inmiddels 38-jarige Radcliffe nog één keer een gooi naar eeuwige roem. Ook de Amerikaanse beachvolley- balster Kerri Walsh is zo'n moeder die met hoge verwachtingen naar Londen komt. Samen met Misty May-Treanor won ze olympisch goud in Athene en Peking. De ge boorte van haar zoon Joey en dochter Sundance hebben Walsh niet minder ambitieus gemaakt. Na een pauze van anderhalf jaar pakte ze de draad weer op, met slechts één doel: een derde gou den medaille. Minstens één ding hebben de ge noemde vrouwen gemeen: hun olympische missie verliep gecom pliceerder dan die van hun kinder loze concurrentes. De opvoeding van opgroeiende kinderen past nu eenmaal niet in een druk trainings programma, waarin een goede ar beid-rustverhouding en een vast ritme heilig zijn. Om op haar weg naar Londen niet vast te lopen, nam Marleen Veldhuis voorzorgs maatregelen. Na de bevalling van Hannah regelde de Twentse me teen opvang. Een Braziliaanse au pair trok in bij Veldhuis en haar man Camiel, zodat de zwem ster van Nationaal Zweminstituut Eindhoven haar vaste trainingsregi me opnieuw kon oppakken. Daarnaast kon Veldhuis rekenen op de steun van haar ouders. Zo ging moeder Noor mee op trai ningskamp naar Curacao en Tene- rife. Terwijl Veldhuis haar baantjes zwom met de rest van de selectie, bekommerde haar moeder zich om Hannah. Die situatie loonde. Veldhuis pak te in april haar laatste kans op een individuele olympische medaille, door zich op de 50 meter vrij te plaatsen voor Londen. Haar ver wachting dat het moederschap voor nieuwe motivatie zou zorgen, werd daarmee ingelost. „Ik heb Foto's vlnr: Kerri Walsh, Dara Torres en Kim Clijsters: moeder en topsporter tegelijkfoto's EPA Grote foto: Moeder Fanny Blankers-Koen keerde in 1948 overladen met medailles terug van de Spelen. foto ANP vier jaar getraind voor de Spelen van Athene, daarna nog eens vier voor Peking. Voor Londen had ik behoefte aan wat anders. Mijn le ven was te overzichtelijk. Het laat ste stukje naar mijn oude niveau vergde wat tijd, maar nu doe ik weer mee met de wereldtop." Hoewel ze in de aanloop naar Lon den concessies moest doen en va ker dan voorheen onder de wol kroop voor een hazenslaapje, voelt het moederschap voor Veldhuis niet als beperking. Integendeel. „Mijn dochter geeft me veel rust. Juist daardoor kan ik me zo goed focussen op het zwemmen. Ik heb thuis en ik heb het zwemmen. Die twee zaken wil ik heel goed doen, voor de rest is geen plek." Het systeem-Veldhuis werd ook toegepast door tennisster Kim Clijsters en hoogspringster Tia Hel- lebaut. De Belgische sporticonen hebben al enkele jaren een nanny op de loonlijst. Dat het moeder schap niet per se een belemmeren de factor hoeft te zijn, heeft vooral Clijsters bewezen. Na de geboorte van Jada kwam ze ijzersterk terug met drie grandslamtitels. In 2011 voerde ze als eerste moeder ooit de wereldranglijst aan. Blessures gooiden daarna roet in het eten. Een vervelende periode, erkende Clijsters in een interview. „Toen ik geblesseerd thuis zat, voelde ik me opgebrand. Mentaal leeg. Ik wou alles zijn: moeder, huisvrouw, echt genote en topsporter. Ik heb me heel schuldig gevoeld op de mo menten dat ik mijn gezin in de steek moest laten. Pas later ging ik beseffen dat het voor mijn docht.er ook belangrijk is dat mama haar handje niet altijd vasthoudt." Wat de meeste Britten bezig houdt, is de vraag of Paula Radclif fe zich nog een keer kan oprich ten. De wereldrecordhoudster op de marathon (2.15,25) zou haar car rière zo graag met een paukenslag willen beëindigen, maar door een waslijst aan blessures liep ze de voorbije jaren amper wedstrijden. Als moeder heeft Paula Radcliffe ook last van emotionele pijntjes. Dat ze vanwege een trainings kamp in Kenia in januari de vijfde verjaardag van haar dochter moest missen, deed onnoemelijk veel pijn, verklaarde de atlete in The Guardian. „In het verleden heb ik nog ver jaardagen gemist door mijn sport, maar dit was anders. Tot nu toe re gelden we het zo dat we het feest je van Isla van tevoren hielden, maar daar trapt ze niet meer in. Ik weet waarom ik in Kenia was, maar tegelijkertijd voelde ik me enorm schuldig." Maakt Radcliffe in Londen haar dromen waar, dan zullen Isla en Raphael ongetwijfeld een hoofdrol gaan spelen in de heldenverering. De foto's waarop ze, bedolven on der de Britse vlag, samen met hun moeder een ererondje lopen, zul len alle voorpagina's sieren. En op het einde van het marathonsprook je leefden moeder Paula en haar kinderen nog lang en gelukkig. Naam: Paula Radcliffe Geboortedatum: 17 december 1973 Land: Groot-Brittannië Sport: atletiek Discipline: marathon Bijnaam: Noddy Datum: 5 augustus jSPRRKASSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30