Met olieschoenen over de vijf meter dikke vloer 221 zeeland Provincie Politie: pas op voor het rollen van zakken 'Als ze gaan graven, wat ze dan tegenkomen. Stichting Vrije Recreatie dreigt met rechtszaak toeristenbelasting Veere Vlissingen draait tien ledlampjes op proef in ^^Rijwielshop (fr\y Vlissingen woensdag 4 juli 2012 MIDDELBURG - Zakkenrollers zijn momenteel erg actief aldus de po litie. Er wordt dan ook gewaar schuwd om voorzichtig te zijn. Dinsdag werd op de parkeerplaats bij de AH aan de Gildeweg in Vlis- singen een portemonnee gerold. Tijdens het inladen van de bood schappen werd een vrouw aange sproken door een man die de weg vroeg. Hij liet, aldus de politie, een wegenkaart zien en legde die ver volgens op de motorkap van een auto. De vrouw liep naar die ande re auto toe zodat zij even geen zicht had op haar eigen wagen. Thuisgekomen zag zij dat de porte monnee uit haar tas was weggeno men. In de portemonnee zat on der andere haar bankpas. Pas toen kwam zij er achter dat er al 3000 euro gepind was. In het centrum van Vlissingen, zo vervolgt de poli tie, is een vrouw beroofd van haar portemonnee. Ze had even daar voor gepind. Toen ze enige tijd la ter in een winkel wilde betalen, merkte ze dat haar portemonnee gerold was. In een winkel in Middelburg pro beerden twee mannen de pincode af te lezen van een bejaarde man. Toen hij wilde afrekenen, ging één van hen heel dicht achter de oude re man staan en leidde de ander de caissière af De man die moge lijk de pincode aflas, hield de oude man in de gaten en de achterste re kende wat af. Daarna verdwenen ze uit de winkel. Ook uit Terneuzen en Goes kwa men meldingen over zakkenrol lers. De politie raadt dan ook aan voorzichtig te zijn en goed op te letten. Is een portemonnee toch gerold, blokkeer dan zo snel moge lijk de bankpassen, aldus de poli tie. „Stop portemonnee, portefeuil le of contant geld bij voorkeur in een binnenzak. Liefst een zak die met een rits of knopen dicht kan en die tegen het lichaam aanzit." Tot slot vraagt de politie óm altijd aangifte te doen. Ook aan winke liers wordt gevraagd dat te doen en bij een verdachte situatie de po litie te bellen. „Houd altijd een tas in de gaten en stop er bij voorkeur geen portemonnee in." laat ik het zo zeggen: het had erger gekund. Maar ook minder erg. En we weten nog lang niet alles. Overal kunnen nog verrassingen zitten'. Voordat een nieuw stuk van het Scheldekwartier in Vlissingen wordt bebouwd, moet de bo dem centimeter voor centime ter worden gesaneerd. door Wendy van den Hurk Het Scheldeterrein. Daar vraagt je wat. Gezinus Schrage, bodemspe cialist bij de provincie Zeeland, legt een dossier op tafel. „Het dik ste dat we hebben." Als bevoegd gezag heeft de provin cie reeds verrichtte bodemonder zoeken achteraf beoordeeld. Vanaf 1999, toen de Schelde had beslo ten het terrein te verkopen, liet de Schelde onderzoeken doen en be taalde ze. Vanaf 2004, toen de grond eenmaal eigendom was van de gemeente Vlissingen, was het de beurt aan de gemeente. Maar het meeste was toen al gedaan. Bodemonderzoek, vertelt Schrage, bestaat uit boringen. „De grond in met een boor van tien centimeter doorsnede. Maar omdat het Schel deterrein zo groot is, een hectare of dertig, is niet elke vierkante me ter uitgekamd. Dat zou miljoenen hebben gekost. De boringen zijn gedaan per vijfhonderd vierkante meter. Ongeveer dan, want er zijn ook locaties waar wat intensiever is geboord. In 2000 bijvoorbeeld, zijn 350 boringen gedaan. Dat is heel veel. Sommige ook heel diep. En hoe dieper, hoe duurder. Men wist wat ze daar kon verwachten. Daar is voorwerk voor gedaan; kaarten zijn bekeken en er zijn ge sprekken gevoerd met oud-werkne mers van de Schelde. Iedereen wist natuurlijk van tevoren dat het geen schoon terrein is." Maar hoe smerig dan wel? Dat valt eigenlijk nog mee, zegt Schrage. „Qua concentraties dan, niet qua hoeveelheden. Van een vrij groot deel is de bovengrond vervuild met zware metalen zoals koper, lood en zink. Ook is in de boven grond -asbest aangetroffen. Dat is niet zo erg, zolang er hekken om heen staan en daar geen mensen overheen klimmen. In de onder grond blijken veel mobiele veront reinigingen te zitten, zoals oliën die naar beneden zakken. 'Daarbo ven is dan met machines gewerkt Bij een mobiele verontreiniging is niet alleen de bodem verontrei nigd, maar ook het grondwater. Dat moet worden gezuiverd en dat is een klus die niet meevalt. Daar zijn heel wat jaren voor nodig en heel veel geld. De totale kosten zijn een jaar of tien geleden ge schat op anderhalf miljoen, maar ik denk dat dat een milde inschat ting is. Het zal wel richting de vijf gaan." De sanering van zware metalen en asbest is nog duurder. Het goed koopst was geweest als het hele ter rein, dus alle 34 hectares, met een meter zand zou zijn opgehoogd. „Tien miljoen gulden kostte dat in dertijd", zegt Schrage. „Maar han dig was dat niet, want ze willen ook water in het gebied brengen en daar moet de bodem juist voor verlaagd worden. Er is gekozen voor lokale aanpak. Dat betekent dat je rekening moet houden met andere delen. De Steenen Beer bij voorbeeld, dat gaan ze verharden, maar er zal eerst gegraven moeten worden. Anders loopt Bestevaer onder water als hét regent." Bestevaer, het deel rond het Dokje van Perry dat nu bebouwd wordt, valt volgens Schrage qua bodem verontreiniging best mee. „Alleen wat zware metalen, en olie. Meer niet. Maar daar waren ook niet zo veel activiteiten. Daar waar smede rijen stonden, of bijvoorbeeld een ijzergieterij, daar moet je oppas sen. De locatie op zich is niet ge vaarlijk, zolang er maar een goede vloer onder het gebouw lag. Maar wat ze met de resten deden? Die mobiele verontreinigingen zijn on derzocht, maar wel voordat de ge bouwen gesloopt werden. Dus wat er onder zit, weten we niet." Maar, zegt Schrage weer, voor een terrein waar honderd jaar schepen zijn gebouwd, valt het nog mee. „Laat ik zo zeggen: het had erger gekund. Maar ook minder 'erg. En we weten nog lang niet alles. Over al kunnen verrassingen zitten." "T e hoort het de oud-Schelde- I werknemers in Vlissingen gere- I geld zeggen: als ze gaan graven in het Scheldeterrein, wat ze dan toch tegenkomen... „De provincie zegt zeker dat het al lemaal mee meevalt?", vraagt een oud-Scheldewerknemer, die ano niem wil blijven. Hij was halverwe ge de jaren tachtig betrokken bij de Commissie Veiligheid, Gezond heid Milieu van de Schelde. Die deed midden jaren tachtig onder zoek naar bodemverontreiniging. „Interviews met collega's en oud-collega's. Eigenlijk om dezelf de reden: omdat je iedereen altijd hoort zeggen dat ze er nog een hoop rotzooi zullen aantreffen. Toen al." Hoe goed de archivaris ook zoekt: het rapport is niet meer terug te vinden in het gemeentearchief van Vlissingen, waar dat van de Schel de in is ondergebracht. Maar het geheugen van de Scheldeman is nog goed na al die jaren. „De erts- fabriek bij de Keersluisbrug, daar had men het over. De PZEM-fa- briek, waar nu meubelwinkel Ara besk zit, en de oude gieterij op wat nu parkeerplaats Koningsweg is. Daar zal heus niet alles keurig in vaten en blikken zijn afgevoerd. En de tandwielfabriek in de Van Dishoeckstraat. Onder het hoofd kantoor zat een lichtdruk. En ik héb wel eens begrepen dat onder die vloer afval gestort werd." in de Machinéfabriek, weet hij nog, liep men altijd op olieschoe nen. „Ook al was de vloer vijf me ter dik. De eerste meter was echt wel aangetast. Ze zeggen ook dat onder die vloer asbest gestort werd, maar dat weet ik niet zeker. Van die olie wel. Olie is natuurlijk rotzooi. Er is ook een tijd geweest dat mensen aan hun bootje moch ten knutselen bij de Keersluisbrug. Daar zal ook wel een en ander ge lekt zijn. Net als bij de schilderop slag aan de Koningsweg." Hoe dieper hij nadenkt, hoe meer er boven borrelt. Maar het blijft bij wat hij heeft van-horen-zeggen. „Echte onderzoeken waren er nooit. De werkgever had een hou ding van: wat maakt het uit. Ook over asbest is altijd heel noncha lant gedaan. Tot directeur Van den Heuvel, die de verhuizing naar Vlissingen-Oost inzette. Op de vloer werd er over doorgepraat, over die vervuilingen. Ja tuurlijk, de Vlissingers moeten immers het opruimen betalen. Maar met ons onderzoek is nooit iets gedaan." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - In het kader van duur zaamheid heeft de gemeente Vlis singen tien led-verlichtingsarmatu- ren aangeschaft. Die worden in de tweede helft van dit jaar 'ergens in de stad' ingedraaid, bijvoorbeeld in lantaarnpalen. De gemeente, die zich al jaren zegt te bezinnen op energiezuinigheid, wil bekijken of de lampjes beval len en op lange termijn misschien zelfs goedkoper zijn dan de ouder wetse verlichting. Ze neemt ze te gen kostprijs over van het bedrijf Bricks, dat de gemeente vroeg een pilot te draaien. door Heuk Postma DOMBURG - De Stichting Vrije Re creatie (SVR) dreigt met juridische stappen tegen de manier waarop de gemeente Veere toeristenbelas ting int. Die komt er op neer dat luxe hotels veel minder bijdragen dan. bijvoorbeeld (mini)campings of jachthavens. Volgens de SVR is dat in strijd met het evenredig heids- en gelijkheidsbeginsel. Ondernemers dragen nu per toeris tische overnachting in hun bedrijf één euro af Komend jaar wordt dat 1,10 euro. Het maakt niet uit .of het gaat om een dure overnach ting in een hotel of om een goed kope slaapplaats op een bootje of in een tent. Dat is gerechtvaardigd, vindt met name de gemeenteraads fractie van de WD. Immers alle toeristen maken in de gemeente Veere gebruik van dezelfde voor zieningen. Maar vanuit de ondernemers be zien pakt deze manier van belas- tingheffen minder eerlijk uit. Voor een jachthavens of-minicamping kan de heffing oplopen tot 18 pro cent van de omzet en voor een ge wone camping tot 10 procent, ter wijl een luxe hotel als Badhotel Domburg 'slechts' 1,5 procent af1 draagt. Als de gemeente hiermee door gaat, stapt de SVR naar de rechter. SVR-vertegenwoordiger Bram van Leeuwen heeft dit aangekondigd. Hij pleit voor een 'gedifferen tieerd' tarief bijvoorbeeld 3,50 per nacht voor een luxe hotel, een hal ve euro voor goedkoop logies, en een euro voor de tussencategorie. Maar wellicht is een rechtszaak niet nodig. Wethouder René Mole naar bespreekt de kwestie in augus tus met de organisaties. Hij hoopt dan tot een 'gezamenlijk stand punt te komen'. Mocht dat niet lukken, dan laat hij de gemeente raad de knoop doorhakken. Even tuele wijzigingen kunnen dan in 2014 worden doorgevoerd. Reparatie Stalling STATIONSPLEIN 1 TEL 0118-465951 Verhuur Verkoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 22