De politicus als pak wasmiddel io campagnespotjes Met verkiezingsspot jes proberen politieke partijen de zwevende kiezer te lokken. Kunnen ze de strijd daarmee in hun voor deel beslechten? Recla medeskundigen den ken van niet. woensdag 4 juli 2012 door Mayke Calis en Floor Ligtvoet Lijsttrekker Sybrand Van Haers- ma Buma trekt in het CDA-spotje een strak wielren- pakje aan. PvdA'er Diederik Samsom toont zijn-gehandi capte dochter. Van Haersma Buma schenkt thee aan de ontbijttafel. Samsom smeert de boterhammen van zijn kinderen. Eugène Roorda, directeur van Roorda Re clamebureau, is kort over de verkiezings spotjes: „Veel soeps is het niet." 'Knullig' is zelfs het oordeel van Rens Vliegenthart, universitair hoofddocent po litieke communicatie aan de Universiteit van Amsterdam over de politieke reclame spotjes. Roorda: „Ze proberen allemaal geforceerd hun 'menselijke kant' te laten zien in de hoop dichter bij het volk te komen." Moet je je gehandicapte kind tonen? Con- ceptontwikkelaar Wim Honders: „Ik vind het gênant." Het kan ook negatief worden uitgelegd, zegt Honders. Bijvoorbeeld dat Samsom zijn dochter gebruikt voor verkiezings winst. „Het moet in de eerste plaats gaan om het verkiezingsprogramma, niet de persoon." Nederland heeft geen politieke reclamecul tuur, zegt campagnestrateeg Kay van de Linde. Partijen huren een reclamebureau in, dat een spotje maakt alsof een artikel gepromoot moet worden. Maar om men sen 'in de markt te zetten' gelden andere wetten, zegt hij. „Het moet simpel en een voudig zijn. Dit is wie ik ben. Hier sta ik voor en dit ga ik doen. Alles wat je meer doet, heeft geen effect." Dus niet de CDA-lijsttrekker op zijn race-, fiets door een oer-1-Iollands landschap la ten zoeven, legt hij uit. „Hij stelt zich niet eens voor en veel mensen kennen hem niet. Daarbij sluit het beeld van een fiet sende Buma niet aan bij het beeld dat de meeste mensen van hem hebben. Dat is namelijk Buma als politicus." De slogan van het CDA is 'samen kunnen we meer.' Maar de lijsttrekker is in het be gin van de spot vooral alleen, viel Vlieg enthart op. „Eenzaam op de fiets, een zaam aan de ontbijttafel. De beelden klop pen dus niet met de boodschap." Het ChristenUnie-spotje noemt Van de Linde wel geslaagd, vanwege zijn een voud. De lijsttrekker stelt zich voor, zegt wat hij belangrijk vindt en wat hij gaat doen. En er komen gewone mensen in beeld. Ook het PvdA-spotje, vindt hij, in tegen stelling tot Roorda en Honders, geslaagd. „Samsom vertelt waar hij vandaan komt en wat hem drijft. Precies wat je wilt we ten." De kritiek die Samsom onder meer op Twitter kreeg omdat hij zijn gehandicapte dochter opvoert, vindt de campagnestra teeg onterecht. „Waarom zou dat niet mo gen? Wie bepaalt dat?" „Politiek is persoonlijk", zegt Vliegent hart. „We kiezen mensen om ons te verte genwoordigen." Alleen had Samsom het verhaal van zijn dochter beter kunnen noemen als een voorbeeld van wat er beter moet in de ge zondheidszorg, meent de docent politieke communicatie. Nu wordt het niet gekop peld aan een politiek thema: „Dan blijft het los zand." Het allerslechtst vindt Van de Linde het spotje van de SP. Creatiefis het wel: met scrabble en op memo's wordt de politieke boodschap verwerkt. Maar hij vindt het een gemiste kans dat de populaire politicus Emile Roemer, met zijn authentieke en betrouwbare uitstra ling, niet één keer zelf in beeld komt. De SP is wel de enige partij die wijst op waar het in het verleden is misgegaan, al dus Vliegenthart. „Een spotje biedt een oppositiepartij de kans om uit te halen naar andere partijen. Ik vind die spot het beste, de SP durft anderen tenminste aan te pakken en stelt de kiezer voor de keu ze: wordt het liberaler of socialer." De SP valt op, zegt Honders, en heeft vi sueel het sterkste filmpje. „Maar de partij maakt te veel gebruik van allerlei metafo ren. Scrabble, het leesplankje én mono poly komen langs. Dat is verwarrend en verzwakt de boodschap." Dick van der Lecq, directeur van recla mebureau ETCETERA, vindt het SP-spotje frisser dan de andere. De so cialisten hebben beter dan de anderen nagedacht over de vorm waarin ze hun boodschap verpakken, vindt hij. De boodschap is eigenlijk bij allemaal hetzelfde: 'het is crisis en we gaan het samen oplossen'. „Oude wijn in oude zakken", zegt Van der Lecq. De spotjes duren wat hem betreft ook te lang. „Als je minder tijd hebt, denk je beter na over wat je nu precies wilt vertellen. In dit woud van oude eiken mis ik het brutale en de ondeugd." Of de spotjes veel twijfelende kiezers over de streep zal trekken, valt echter te betwijfelen. „Nederlandse kiezers bepalen hun keuze op basis van de in houd", aldus Vliegenthart. Juist op het gebied van de inhoud, fa len de politici in de reclamespotjes, vindt Roorda. „Ik heb liever dat onze politici met een sterk, nieuw verhaal komen over hoe we ons land de ko mende jaren doorhelpen." Hij ziet vooral 'modale mannen'. „Maar we hebben gróte mannen no-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10