Vier ICC'ers in Libië vrijgelaten 8 WAltIJd korting op stipreizen.nl (stip) Spionagechef stapt op om neonazi-affaire Hulpverleners bevrijd in Somalië dinsdag 3 juli 2012 Internationaal Strafhof Medewerkers Internationaal Strafhof in Libië vrijgelaten. Advocate Taylor van Saif al-Is- lam Kaddafi beschuldigd van in gevaar brengen Libische vei ligheid. Vier gevangenen zouden in Zintan goed zijn behandeld. TRIPOLI - De vier medewerkers van het Internationaal Strafhof (ICC) die sinds 7 juni in het binnenland van Libië vastzaten, zijn gisteren vrijgelaten. De president van het ICC, Song Sang-hyun, was naar het Noord-Afrikaanse land gereisd om hun vrijlating te bespoedigen. De Zuid-Koreaanse rechter dankte gis teren in een persconferentie de Li bische autoriteiten. Hij veront schuldigde zich voor de 'moeilijk heden die door deze serie gebeur tenissen zijn ontstaan'. De vier medewerkers van het straf hof werden in Zintan, ruim 100 ki lometer ten zuidwesten van Tripo li, aangehouden toen ze contact hadden gehad met de daar door een militie gevangengehouden Saif al-Islam Kaddafi. De Libiërs in Zintan beschuldigen een van het viertal, de Australische Melinda Taylor, ervan dat zij de nationale veiligheid van Libië in gevaar had gebracht. Taylor, toegevoegd advo caat van de zoon van dictator Muammar Kaddafi (1942-2011), zou haar cliënt gecodeerde docu menten hebben gegeven. Volgens een gistermiddag door het ICC in Den Haag uitgegeven ver klaring zijn de vier tijdens hun hechtenis 'goed behandeld'. Een journalist van persbureau Reuters die bij de persconferentie in Zin tan aanwezig was, meldde dat Tay lor en haar tolk, die aan de pers werden getoond, er moe uitzagen, maar glimlachten. Zij antwoord den niet op vragen. Minister Uri Rosenthal van Buiten landse Zaken toonde zich ver heugd dat de vier medewerkers van het Strafhof zijn vrijgelaten. „De inspanningen hiervoor van Nederland en andere landen heb ben succes gehad", aldus de be windsman, die hoopt dat de mede werkers zo spoedig mogelijk here nigd worden met hun familie. Het was de eerste keer sinds het ICC in 2002 in Den Haag aan de slag ging, dat medewerkers tijdens een missie in het buitenland werden opgepakt. Op verzoek van toenmalig hoofd aanklager Luis Moreno Ocampo vaardigden ICC-rechters vorig jaar een arrestatiebevel uit tegen Muammar Kaddafi, zijn zoon Saif al-Islam en een baas van de gehei me dienst. Zij worden verdacht van misdaden tegen de mensheid. NAIROBI - Medewerkers van een Noorse hulpverlenings organisatie komen na hun bevrijding aan met een heli kopter in Nairobi. De hulpverleners - twee Canadezen, een Noor en een Filipijn - waren ontvoerd in Kenia, vlak bij de grens met Somalië. Cisteren voerden het Keniaan- se en het Somalische leger gezamenlijk een bevrijdings actie uit in een terroristenkamp in Somalië waar zij als gijzelaar werden vastgehouden. foto Sayyid Azim/AP S5S3KKS3ESS582 nsBmntn Waaaaat Pmtwip.fr>ii.»pw.pt:i ...of bel met 020 - 66 22 22.1 V BERLIJN - De chef van de Duitse binnenlandse veiligheidsdienst, Heinz Fromm (63), vertrekt eind juli. Dat meldde de inlichtingen dienst, het Bundesamt fiir Verfass- ungsschutz (BfV), gisteren. Fromm leidde de organisatie sinds 2000. Officieel gaat het om een ver vroegd pensioen, maar Duitse me dia meldden dat het vertrek te ma ken heeft met blunders die de BfV gemaakt heeft bij het oplossen van een serie racistische moorden door neonazi's. De spionagedienst heeft zware kri tiek te verduren gekregen omdat bij het oplossen van de racistische moorden belangrijke documenten zijn vernietigd. De dossiers gingen in de papierversnipperaar op het moment dat bekend werd wie de aanslagen hadden gepleegd. Een terreurgroep die zich Natio- naal-Socialistische Ondergrondse (NSU) noemt, bleek verantwoor delijk voor de tien moorden tus sen 2000 en 2007. Ze worden ook wel de 'dönermoorden' genoemd omdat onder de slachtoffers acht Turkse ondernemers van onder meer eetzaken waren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8