i8| zeeland PZC Iedere dag om 19.00 uur betaalbare brilmode EfflfflErrS^S Een andere wereld almanak Tip? redactie@pzc.nl Hart voor Terhole tilroeoptiek walstraat81 vlissingen Afgestudeerd Piet Vogelaar B als je dinsdag 3 juli 2012 fr t *855r t door Hanne Liefting Hanne Liefting brengt voorafgaand aan haar studie milieukunde een paar maanden door in Ghana. Daar helpt ze een pater die een tehuis heeft opgezet, waar enkele tientallen wezen worden opgevangen. Hanne wil reizen, maar dan wel de wereld echt leren kennen. Op inter net vond ze een vrijwilligersorganisatie die actief is in Afrika en klei ne projecten ondersteunt. Eindelijk in Ghana, na een lange reis het begin van een paar maanden vrijwil ligerswerk. Ik ga naar een weeshuis in de binnenlanden, maar begin met een paar dagen in de hoofdstad Accra. Een paar da gen wennen aan het klimaat en de cultuur, en natuurlijk voorbe reiden op het werk. We gingen water kopen op de markt, een gro te chaos. Het stonk verschrikkelijk. Vis, krabben, vlees en varkenspoten met duizenden vliegen erop. Men sen die kapotte telefoons probe ren te verkopen, mensen met gro te manden op hun hoofd. Ieder een wil dat je iets bij ze koopt en raakt je constant aan. Op het kantoor van SYTO kregen we uitleg. Heel interessant, bij voorbeeld waarom je je linker hand zo min mogelijk moet ge bruiken. We moeten ook op onze kleren letten. Niet boven de knie, en shirts met mouwenIk vind Engels al moeilijk, maar Twi is honderd keer erger. Ik heb duide lijk geen taalknobbel. De reis naar Walewale duurde twee dagen, over onverharde we gen en zandpaden. Door heel de stad lopen geiten, varkens, ezels, kippen en honden los. Abraham, de oudste zoon van ons gastgezin, nam ons de eerste dag mee naar de markt. Zo'n markt had ik nog nooit gezien. Geiten en kippen worden meteen na de verkoop ge slacht. Verder zijn er vooral stof fen te koop om kleding te maken. De gastmoeder, Vida, is bezig een jurk te maken...voor mijn vader! We kregen 's avonds spaghetti als avondeten met vis; het was niet echt smakelijk, maar dat komt vooral omdat je die vis op de markten hebt zien liggen met dui zend vliegen erop. En toen was het eindelijk zover, we gingen naar het weeshuis om de-kinderen te ontmoeten. We za ten achterop motors. De kinderen kwamen direct allemaal op ons af gerend. Ze kregen een zak met kle ding waar ze allemaal om begon nen te vechten, de kleding waar ze in liepen was bij iedereen ka pot en vies. Op onze eerste echte werkdag moesten we op de fiets naar het weeshuis. De kinderen, wel vijftig wezen, zaten allemaal in een zaal. Er was verder niemand die op ze lette. Onze taak is dus om ze les te geven. Wij spreken hun taal niet en zij kunnen geen Engels; het schiet dus niet echt op. Later die dag begon het te stor men, eindelijk koelde het hier een beetje af. Ik voelde me voor het eerst een beetje thuis. Jammer van de kakkerlakken, die hier met duizenden tegelijk tevoorschijn komen als het donker wordt, voor al bij de wc. Ze zijn zo groot! Bijdragen welkom op bankrek. 10.37.18.478 t.n.v. H. Liefting. Zie ook twitter @hannel;efting. Hanne Liefting in Ghana met 'haar' weeskinderen. foto Hanne Liefting De Tour de France en meer nog de tourtoto is voor sommige lieden hét hoogtepunt van het jaar. Bij de toto die in het Middelburgse kantoor is uitgeschreven hoort ook een dagelijk se quizvraag. De eerste vraag was in de vorm van een rebus. Het eerste plaatje toonde een 'plankende' man, de tweede het vaandel van harmonie D.E.S. en op het derde plaatje waren de kandidates van de Miss Fran- ce-verkiezing in schitterende gala jurk te zien. De oplossing: La Blanche des Belles Filles - een etappe plaats - wekte verontwaardiging bij een van de deelnemers. „Maar dat is Frans en dat spreek ik niet." Tour, etappe, coureur, demarage, col. Het wordt voor hem nog een hele toer om de Tour (Ronde) te volgen. AXEL - Esmee Deij uit Axel is aan het St. Lievenscollege in Antwer pen afgestudeerd aan de opleiding Humane Wetenschappen. Ze ont ving ook een oorkonde. Esmee gaat psychologie studeren in Gent. Qe pas opgerichte initiatiefgroep wil laten zien en horen dat het prima wonen en leven is in Terhole. „Er zijn nog zoveel andere verhalen te vertellen dan over krimp." Op naaststaande foto onthulling kunstwerk in vernieuwde dorpshart van Terhole, september 2 010. het PZC videojournaal www.pzc.nl topcollecties voor jong en oud modern en betaalbaar brilmode contactlenzen 0118-412370 www.tilroe.nl 'm nodig hebt!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52