Vlassers zien zonnige oogst tegemoet Waterkering Breskens kleurt rood ZEEUWS-VLAANDEREN Oproep aan Sluise gemeenteraad DINSDAG 3 juli 2012 17 Terhole heeft er een hart bij 18 en 19 Vlasser Van Looij: 'We zien de beer lopen, maar die moet nog wel geschoten worden' door Harmen van der Werf SLUISKIL - Vlastelers- en verwer kers verwachten een goede oogst dit jaar. In tegenstelling tot vorig seizoen, toen door aanhoudende droogte het vlas niet tot wasdom kon komen. Karei van Looij van Van Looij Vlashandel en -verwer king in Sint Jansteen houdt een kleine slag om de arm. „We zien de beer lopen, maar die moet nog wel geschoten worden." Marc van de Bilt van Van de Bilt Zaden en Vlas in Sluiskil wil het BRESKENS - De waterkering kleurt rood ten westen van de veerhaven van Breskens en dat is niet voor niets. Ter plaatse heeft een fort ge legen, het fort Frederik Hendrik. De Franse keizer Napoleon liet het bouwen in 1810, nadat een jaar eer der zijn Engelse vijanden in Zee land waren geland én weer verdre ven. Waterschap Scheldestromen wil met de rode dijkbekleding, be staande uit duizenden betonzui- len, de buitenzijde van het oude vestingwerk accentueren. Het historisch besef gaat nog ver der. Bovenop de nieuwe zeewe ring komt een 485 meter lange, één meter hoge muur met allerlei jaartallen en geschiedkundige ver halen. Morgen worden de eerste stukken geplaatst. De werkzaamheden aan de water kering bij Breskens, aan weerszij den van de veerhaven en langs de veerhaven, zijn begin dit jaar be gonnen en liggen voor op schema. Het badstrand ten oosten van de veerhaven is al bijna helemaal op nieuw ingericht. Tijdens de bouw vakvakantie van 16 juli tot 6 augus tus heerst er ook rust bij Breskens en hebben strandbezoekers alle ruimte. Wie dat wil, kan deze maand en in augustus elke dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur een blik achter de HULST Automobiliste mist een bocht Een 57-jarige automobiliste uit de gemeente Hulst is maandagmiddag rond 16.45 uur op de Hulsterweg de controle over haar auto verlo ren. Ze kwam aanrijden vanaf Ter hole en reed in een bocht recht door tegen een lantaarnpaal. Ver volgens kwam haar auto via een sloot in een aardappelveld tot stil stand. De bestuurster kon op eigen kracht uit de auto komen. liefst niet meer aan het seizoen 2011 worden herinnerd. „In het groeiseizoen was het 75 van de tachtig a negentig dagen droog. In de woestijn wil ook niets groeien." Het gevolg was dat vlasstengels veelal slechts een lengte haalden van zo'n vijftig centimeter. Korte vezels die daarvan gemaakt kun nen worden, zijn te gebruiken voor onder meer de productie van touw en papier, maar ze zijn niet geschikt voor kledingproductie. Ze moeten daarvoor langer zijn, 85 a negentig centimeter. Het vlas heeft dit jaar wel de kans gekregen tot volle wasdom te ko men, mede dankzij de soms over vloedige regenval. Van de Bilt ver telt dat daar ook een gevaar in zit, het gevaar van legering, dat de vlas stengels gaan liggen. Op verschilen- de velden heeft Van de Bilt dit ge constateerd. Volgens Van Looij valt het met de legering in Neder land mee. De situatie is ernstiger in delen van België (Wallonië) en Frankrijk, onder meer in het de partement Seine-Maritime waar Van Looij vlascontracten heeft lo pen. Nederland is met 2000 hecta re vlas overigens een kleine produ cent vergeleken met België (12.000 hectare) en Frankrijk (50.000 a 60.000 hectare). De vlas verwerking in Nederland is van oudsher geconcentreerd in Zeeuws-Vlaanderen. In Nederland wordt ook het meeste vlas in Zeeuws-Vlaanderen geteeld. Vlas handelaren en -verwerkers waren eerder bevreesd dat het areaal vlas - dat vijf jaar geleden nog op zo'n 5000 hectare lag in Nederland - verder zou afnemen. De manier waarop Nederland het Europese landbouwsubsidiebeleid heeft inge richt, benadeelt 'kleine' gewassen als vlas. Het' is desondanks gelukt om 2000 hectare vast te houden. „Boeren weten dat na een misluk te oogst (in 2011) de prijzen om hoog gaan", verklaart Van de Bilt. In 2014 volgt een nieuwe, ingrij pende hervorming van het Europe se landbouwbeleid. Van Looij hoopt dat de concurrentiepositie van de Nederlandse vlassers dan gelijk getrokken wordt met die in België en Frankrijk. schermen van de dijkwerken wer pen. De excursie vertrekt bij het projectbureau kustversterking op BRESKENS Dronken Duitser uit bedreigingen in kroeg Op de Eerste Zandweg bij Breskens heeft de politie zondagavond rond 19.15 uur een 50-jarige Duitser aan gehouden wegens bedreiging. Hij werd ervan verdacht kort tevoren in een café verschillende mensen met de dood te hebben bedreigd. Daarna liep de man het café uit en stapte in zijn auto. Hij bleek 2,5 keer teveel gedronken te hebben en werd ingesloten. het veerplein in Breskens. Aanmelden kan bij het VW-kan- toor in Breskens en bij het project- SAS VAN GENT Zwembad weer open na grondige renovatie Zwemliefhebbers kunnen weer in het openluchtbad van Sas van Gent terecht. Dat is een maand later dan gepland, omdat zich tegenvallers voordeden bij de grondige renova tie van het zwembad. In opdracht van de gemeente Terneuzen is er voor ongeveer acht ton aan verspij kerd. Eén van de voor bezoekers op vallendste vernieuwingen is dat er nu drie warme douches zijn. bureau kustversterking Breskens via www.kustversterking.nl, het e-mail adres is kustversterking @scheldestromen.nl of 0117-377122. foto Peter Buteijn OOSTBURG - De actiegroep Water- dunen Nee! heeft de gemeente raad van Sluis in een brief opgeroe pen zich achter de collega's van Hulst te scharen in de strijd tegen ontpoldering. De raad Hulst nam donderdag een motie aan waarin Eurocommissaris Potocnik de man tel wordt uitgeveegd. Die liet de provincie onlangs we ten dat de natuurherstelplannen voor de Westerschelde volstrekt onvoldoende zijn. De raad sprak de vrees uit dat er nog veel meer zal moeten worden ontpolderd en riep op tot één gezamenlijk pro test van Zeeuws-Vlaanderen en de provincie tegen Potocnik. Voor man Guus Langeraert riep het col lege van B en W eerder al op zich fel te verzetten tegen de op stapel staande ontpolderplannen en mo gelijke aanvullende nieuwe plan nen. De provincie en de gemeente Terneuzen hebben nog niet gerea geerd op de oproep vanuit Hulst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51