Nationale politie nog onzeker Uitsluitsel over Higgsdeeltje TO©S 41 binnenland Top ProRail ziet af van gedeelte van bonus Greenpeace stopt trawler Ruim drie miljoen gepensioneerden dinsdag 3 juli 2012 DEN HAAG - De raad van commissa rissen van spoorbeheerder ProRail ziet af van het deel van de bonus over 2011 dat nog niet was uitge keerd. Dat heeft minister Melanie Schultz van Haegen gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Hoewel er in 2011 geen grootschali ge problemen waren, ziet de raad toch van het resterende deel van de bonus af. Het gaat om 6 pro cent van de in totaal 16 procent va riabele beloning. Het besluit is genomen omdat Pro- Rail de winterweerperikelen en de ICT-storing van dit jaar in de be oordeling heeft meegenomen, schrijft Schultz. De minister stelt dat ProRail met het besluit rekening houdt met de gevoelens in de samenleving. Ze zegt het besluit te waarderen. ProRail stapt in de toekomst hele maal af van bonussen. De raad van commissarissen heeft voorge steld de variabele beloning van 16 procent voor de helft mee te ne men in het vaste salaris. Schultz stemt ook hiermee in. Volgens haar ontstaat door de veranderin gen een evenwichtige belonings structuur. Eerder werd gemeld dat ProRail de gehele bonus in het salaris wilde opnemen. WD-Kamerlid Charlie Aptroot noemde dat idee schok kend. 'De salarissen zijn al hoog ge noeg; daarvoor moeten ze veel be ter presenteren dan tot nu toe', al dus deWD'er. Volgens Schultz is het opnemen van de hele bonus in het salaris niet aan de orde geweest. Door de nieuwe afspraken vallen alle direc tieleden nu onder de normen die er voor dit soort publieke organisa ties bestaan, aldus het ministerie van Infrastructuur en Milieu. Overigens verandert er niets voor president-directeur Marion Gout- van Sinderen van ProRail. Zij ver dient al een vast salaris en ze krijgt geen bonussen. CDA en SGP in Senaat twijfelen De Eerste Kamer toonde zich gis teravond niet tevreden over de manier waarop de nieuwe Politie wet behandeld wordt. PvdA en D66 hadden kritiek op het 'ge mankeerde wetsontwerp', ter wijl het nog onzeker is of CDA en SGP de wet zullen steunen. door Gerard den Elt DEN HAAG - Het CDA en de SGP la ten vooralsnog in het midden of ze de nieuwe Politiewet zullen steunen. Mogelijk trekken beide partijen hun steun in de Eerste Ka mer voorlopig in, en dreigt verder uitstel voor de vorming van een nationale politie. Kem van het probleem is dat de nieuwe Politiewet, die grote poli tieke steun kent en deels al in prak- Ivo Opstelten tijk wordt gebracht, in een later sta dium moet worden aangepast door middel van een reparatiewet. Een meerderheid van de Eerste Ka mer lijkt echter een voorkeur te hebben voor een integrale behan deling van de gehele wet, zo bleek gisteravond. Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) heeft aangekondigd de wet ingrijpend te willen repareren, echter pas nadat de Eerste Kamer de Politiewet heeft aangenomen. „De minister maakt een rommel tje van het wetgevingsproces", zei het Eerste Kamerlid Ruud Koole (PvdA) gisteravond. „Ik kan niet akkoord gaan met een deel van de wet zonder de gehele wet te ken nen." Zijn collega Thom de Graaf (D66) sloot zich daarbij aan en sprak van 'een gemankeerd wetsontwerp'. „Snelheid is hier de vijand van zorgvuldigheid. Er is sprake van fundamentele wijzigingen van de Politiewet op elf punten." De nieuwe Politiewet is een be langrijke speerpunt in het beleid van het demissionaire kabinet-Rut- te, waarin CDA en WD samen werken. De plannen werden in juni na kritiek vanuit de Eerste Ka mer door de verantwoordelijke mi nister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) al bijgesteld. Het Eerste Kamerlid Wopke Hoekstra (CDA) hield gisteravond zijn kaarten tegen de borst als het gaat om steun aan het kabinets voorstel. „Onze steun hangt af van de ant woorden van de minister", aldus Hoekstra. Senator Gerrit Holdijk (SGP) deelt die opvatting. Opstelten probeert vandaag alsnog zijn Politiewet door de Eerste Ka mer te loodsen. IJMUIDEN - Actievoerders van mi lieuorganisatie Greenpeace blokke ren vanaf afgelopen woensdag het uitvaren van hektrawler Margiris door aan de trossen te hangen. Ook de scheepsschroef is vastgezet. De milieuorganisatie zegt te willen voorkomen dat het Nederlandse vis sersschip uitvaart naar Australië, waar het kwetsbare visgronden zou DEN HAAG - Het aantal gepensio neerden is afgelopen jaar voor het eerst gestegen tot boven de drie miljoen. Hiermee is inmiddels bijna een op de vijf Nederlanders met pensioen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Door de toenemende vergrijzing zijn er tussen de eerste meting in 2000 en 2011 bijna 600.000 gepensioneerden bij geko men. Het aandeel gepensioneer den in de totale bevolking steeg in die periode van 15 naar 18 procent. PAUL KUSTERS •:-.-;senhe:-:O' AMSTERDAM - Overal ter wereld wachten wetenschappers vol span ning op wat er morgen bekendge maakt zal worden bij CERN in Genève, de Europese Organisatie voor Kernonderzoek. „Of we horen dat het Higgsdeeltje niet bestaat, of dat het zo goed als zeker ontdekt is", zei deeltjesfysi cus van de Radboud Universiteit in Nijmegen Frank Filthaut giste ren. Filthaut is een van de onderzoe kers van de Atlasgroep die morgen haar resultaten presenteert. Hij kan nog niet vertellen wat hij en zijn collega's zullen onthullen. „Maar het wordt spectaculair. Of we nu aankondigen dat het deeltje bestaat of niet, het is sowieso groot nieuws. Als Higgs-boson niet bestaat, wil dat zeggen dat we de hoeksteen van het begrip van deeltjesfysica omver kunnen gooien", aldus Filthaut. Wordt het bestaan van het deeltje eindelijk bewezen, dan betekent dat de ver volmaking van de huidige theorie van elementaire deeltjes. „Het is een spannend moment, we merken dat wetenschappers ontzettend opgewonden zijn. Maar wat we precies kunnen ver- 'Wat we precies kunnen verwachten, blijft gissen' wachten, blijft gissen", vertelde een woordvoerster van het Natio naal instituut voor subatomaire fy sica (Nikhef) gisteren. In theorie geeft het Higgsdeeltje massa aan alle deeltjes. Zonder dit deeltje is het een raadsel waarom deeltjes massa hebben en waarom sommige deeltjes meer massa heb ben dan andere. Het Higgsdeeltje kan die massa's verklaren. Wat de praktische toepasbaarheid van de naderende ontdekking is, is nog niet duidelijk. Dat was overi gens ook zo toen vorige eeuw gro te ontdekkingen gedaan werden in de kwantummechanica. Die ble ken later ontzettend belangrijk: de ontdekkingen van toen vormden de basis voor de computertechno logie van vandaag. Ook gisteren maakten wetenschap pers van de Amerikaanse deeltjes versneller Tevatron bekend dat ze de 'tot op heden sterkste aanwij zing hebben gezien voor het lang gezochte Higgsdeeltje'. Dat meld den wetenschappers van de Euro pese tegenhanger CERN overigens ook al in december. Tevatron werd vorig jaar september gesloten en komt nu met resultaten van hun berekeningen. De onderzoekers kunnen niet 100 procent zeker zijn, maar zien toch een duidelijke hint, meldde een wetenschapper. exporting rvERCAPACITY K0M1M6INI STUURT AN&RÉ KUIPERS EEN TELESRAM SEACHTS HEER KUIPERsIT^j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 4