Vlassers wacht een goed jaar RUNDERBIEFSTUK 4.49 RIBKARBONADE kg 4:P RUNDERLAPPEN kg5*9 kippenvleugels ;c p runderkogelbief MS fë 20 zeeland I?* Motoren rijden bijna honderd km te snel Garnalenfirma Heiploeg komt in handen banken brieven KATENSPEK 150GR 1.9S SURINAAMSE EISALADE 150GR W Blokje bij Blokje houdt Lego-fair dinsdag 3 juli 2012 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Kunstwerk In de krant stond een wel erg vreemd commentaar van de redac tie richting tegenstanders van de kunstwerken in de Wïlhelminapol- der. Alleen al de venijnige kop Broodnijd. En vervolgens de vraag van de commentator of we het geld dan maar moet verdelen over 10 kleinere projecten. Want ja, wat moet de polder dan met het half miljoen doen? Tja, een prangende vraag hoor in tijden van bezuini gingen. Maar lees door en dan zegt de krant dat wij het gewoon niet hebben begrepenEn 'Ontsiering van het landschap kan ook nauwe lijks een argument zijn. De groot ste bol is tien meter in doorsnee. De Wilhelminapolder werkt met landbouwmachines die niet veel kleiner zijn'. Die combinatie van ar gumenten slaat gewoon nergens op. Een machine die na 1 of 2 da gen zijn werk heeft gedaan en ver dwijnt of een betonblok dat perma nent het landschap staat te verstie ren. Dat maakt nogal een verschil zou ik denken. Tien meter beton in een akkergebied. Siem Huisman Trumanlaan 24, Goes Zeespiegelstijging? Zeespiegelstijging, of moeten we weer bang worden gemaakt door de waterschappen, zodat ze onge stoord hun gang kunnen gaan? Of zijn er andere gegevens bekend ge worden? Laten we eerst stellen, de oceanen zijn gewoon communicer- de vaten, dus zonder windinvloe- den staat het water even hoog, be wezen door Ferdinant de Lesseps, die het Suez-kanaal bouwde zon der sluizen. Water wat bevriest zet uit zodoende drijven ijsbergen, als deze smelten, zal de zeespiegel geen milimeter stijgen. Op de Noordpool is geen land, daar drijft ijs. Op Groenland ligt ijs wel 3000 m hoog, maar daar zijn ook bergen van 3000 m. Op Siberië, Noord-Ca nada, en Alaska ligt sneeuw, en dan hebben we Antartica nog, daar ligt ook veel sneeuw. De Aar de bestaat voor 71 procent uit wa teroppervlak, en 29 procent land, van dat landoppervlak, is mis schien 2 procent in permafrost, waarvan altijd de heft bevroren is. Zal die ene procent dan de zeespie gel 0,75 tot 7,5 meter laten stijgen ik kan het mij niet voorstellen, of halen ze het water ergens anders vandaan? F. v. Meerendonk Visartstraat 61, Sluiskil Bezuiniging Als oud-docent ben je alert als er iets over het onderwijs in de krant staat. Zo ook nu. Dat kan toch niet waar zijn, dat de overheid bezuini gingen doorvoert om de docenten te treffen, zoals de titel van het arti kel suggereert? Want dat staat er wel. Volgens Van Dale betekent doelwit: mikpunt, dat waarop ge richt wordt. Zouden de redacteu ren dat nu echt bedoelen? Maar al lezend werd ik gerustgesteld. In fei te gaat het erom dat het de school besturen zijn die voor een bepaal de verdeling van hun budget kie zen. Waarschijnlijk zijn de redac teuren vergeten bij hun woordkeu ze Van Dale er op na te slaan. Dat hoop ik tenminste. Job Fraanje Nieuwerkerckeplein 53, Middelburg Spaanse voetbal Door de steun van Europa aan de Spaanse banken helpt de Neder landse bevolking indirect het Spaanse voetbal en betaalt mee aan de mega-salarissen van de voet ballers van Barcelona en Real Ma drid. Barcelona en Real Madrid hebben een schuld van 554 mil joen euro bij de banken. Alle clubs van de hoogste competitie in Span je hebben een schuld bij de belas tingdienst van 752 miljoen euro en bij de toeleveranciers zelfs een schuld van 3,5 miljard euro. In Spanje staat belasting heffen bij de hoogste voetbalclubs gelijk aan zelf moord en daarom gaat de belasting dienst zeer voorzichtig te werk bij het opleggen van heffingen waar door de teller maar door blijft gaan. Minister De Jager helpt mij eraan denken 'Dat lenen kost geld' en 'Ik ben toch niet gek zeker', maar dat is niet van toepassing voor de Spaanse banken maar wel voor u en mij. Denk hier maar aan als u straks in oktober meer btw gaat betalen en als u 12 september gaat stemmen. Jaap van Belzen Pablo Picassoplein 68, Vlissingen door Harmen van der Werf Vlastelers- en verwerkers in Zeeuws-Vlaanderen verwachten een goede oogst dit jaar. In tegen stelling tot vorig seizoen, toen door aanhoudende droogte het vlas niet tot wasdom kon komen. Karei van Looij van Van Looij Vlas handel en -verwerking in Sint Jan steen houdt een kleine slag om de arm. „We zien de beer lopen, maar die moet nog wel geschoten worden." Marc van de Bilt van Van de Bilt Zaden en Vlas in Sluiskil wil het liefst niet meer aan het seizoen 2011 worden herinnerd. „In het groeiseizoen was het 75 van de tachtig a negentig dagen droog. In de woestijn wil ook niets groeien." Het gevolg was dat vlasstengels veelal slechts een lengte haalden van zo'n vijftig centimeter. Korte vezels die daarvan gemaakt kun nen worden, zijn te gebruiken voor onder meer de productie van touw en papier, maar ze zijn niet geschikt voor kledingproductie. Ze moeten daarvoor langer zijn, 85 a 90 centimeter. Het vlas heeft dit jaar wel de kans gekregen tot volle wasdom te ko men, mede dankzij de soms over vloedige regenval. Van de Bilt ver telt dat daar ook weer een risico aan zit: het gevaar van legering, dat de vlasstengels gaan liggen op de akker. Op verschillende velden heeft Van de Bilt dit geconsta teerd. Volgens Van Looij valt het met de legering in Nederland mee. De situatie is ernstiger in delen van België (Wallonië) en Frank rijk, onder meer in het departe ment Seine-Maritime waar Van Looij vlascontracten heeft lopen. Nederland is met 2000 hectare vlas overigens een kleine produ cent vergeleken met België (12.000 hectare) en Frankrijk (50.000 a 60.000 hectare). De vlasverwerking in Nederland is van oudsher geconcentreerd in Zeeuws-Vlaanderen, maar ook op Zuid-Beveland zijn percelen met vlas - met de kenmerkende vlas bloemetjes - te zien. In Nederland wordt ook het meeste vlas in Zeeuws-Vlaanderen geteeld. Vlashandelaren en -verwerkers wa ren eerder bevreesd dat het areaal vlas - dat vijfjaar geleden nog op zo'n 5000 hectare lag in Neder land - verder zou afnemen. De ma nier waarop Nederland het Euro pese landbouwsubsidiebeleid heeft ingericht, benadeelt 'kleine' gewassen als vlas. Het is desondanks gelukt om twee duizend hectare vast te houden. „Boeren weten dat na een misluk te oogst (zoals in 2011) de prijzen omhoog gaan", verklaart Van de Bilt. In 2014 volgt een nieuwe, in grijpende hervorming van het Eu ropese landbouwbeleid. Van Looij hoopt dat de concurrentiepositie van de Nederlandse vlassers dan gelijk getrokken wordt met die in België en Frankrijk. BESTEL VIA INTERNET MET MOGELIJKHEID TOT BEZORGING: MAR0S.NL All-lj %rs 81 VLISSINGEN - Blokje bij Blokje aan de Verlengde Bonedijkestraat 279 te Vlissingen houdt woensdag van 11.00 uur tot 18.00 uur een Lego fair met onder andere demonstraties van mindstorm-technisch Lego. Verder is er een museum met Le go-modellen. Voor kinderen is er een kleedjesmarkt waar om Lego te verkopen, ruilen of te laten zien. Opgeven: info@blokjebijblokje.nl MIDDELBURG - De politie heeft zon dagavond op de Nieuwe Vlissingse- weg tussen Middelburg en Vlissin gen twee motorrijders betrapt die wel heel erg hard gingen. Ze reden volgens de politie 175 km per uur terwijl daar maximaal 80 km per uur is toegestaan. Het lukte de twee te betrappen met de inzet van een lasergun. Ver volgens werden de beide 24-jarige mannen uit Oost-Souburg aange houden en moesten ze hun rijbe wijs inleveren. Ook kregen ze elk een proces-verbaal. De officier van justitie bepaalt binnenkort of ze voor moeten komen voor de poli tierechter of dat hen zelf een straf oplegt. Hun motoren werden niet ingenomen. Een woordvoerder van de politie stelt dat er veel klachten binnenkomen over te hard rijden over de Nieuwe Vlis- singseweg. Niet alleen door motor rijders maar ook door automobilis ten. Door inzet van onder andere de radarwagen en laserguns pro beert men daar iets aan te doen. GOES I KAMPERFOELIESTRAAT 85 I Reclames geldig t/m zaterdag IGROOTHANOELSKORTING E 1.50 bij afname van 3kg per vers vleessoort exd. reclames I Prijs- en tekstfouten voorbehouden ZOUTKAMP - Het grootste garnalen- bedrijf van Nederland, Heiploeg in het Groningse Zoutkamp, is overgenomen door een groep ban ken, waaronder de Rabobank en ABN-Amro. De continuïteit van het bedrijf is dankzij de overname en een herfinanciering van 157 mil joen euro verzekerd. Heiploeg - met Klaas Puul in Vo- lendam 'oppermachtig' in de gar- nalensector - was sinds 2006 eigen dom van investeringsmaatschappij Gilde. Een succes was dit niet. De firma leed drie jaar verlies en moest voor ruim zestig miljoen eu ro aan goodwill afschrijven. Gilde wilde daarom van Heiploeg af. Dat is onlangs na langdurige onderhan delingen gelukt. Over de verkoop som zijn geen mededelingen ge daan. Heiploeg heeft vestigingen in onder meer Zoutkamp, Oos tende, Suriname en Marokko. De omzet bedroeg in het boekjaar 2011-2012 280 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 48