Veel kan, maar we vliegen niet boven mensenmassa's iS I zeeland Bewoner verwacht onrust "GV ÜSi Johannis de Rijke krijgt een buste op Zorgvlied betaalbare brilmode Piet Vogelaar als je 'm nodig hebt! e Helikopter dinsdag 3 juli 2012 Oesterbaai wemeldinge - Grote sociale on rust. Dat verwacht Jos Schöuwe- naar, bewoner van het recreatie park Oesterbaai in Wemeldinge. Een aantal mensen die permanent op het park verblijven, hebben be gin juni van de gemeente Kapelle een brief gekregen. Ze moeten op september weg zijn, anders wordt een dwangsom opgelegd. Schouwenaar, die zelf een gedoog- beschikking voor permanente be woning heeft, weet dat zijn buren door de actie van Kapelle erg in de problemen komen. „Die mensen zitten heus niet uit weelde in hun recreatiewoning. Ga maar eens vervangende woon ruimte zoeken, als je toch al in de problemen zit." Hij wijt de gang van zaken vooral aan de christelij ke partijen in de raad. Die amen deerden een voorstel van het colle ge zodanig dat permanente bewo ning voor mensen die (nog) geen gedoogbeschikking hebben, onmo gelijk werd. Het collge wilde een kwart van de huizen permanent la ten bewonen door mensen die dit jaar al een huis in eigendom had den. „De raad weet best dat hier men sen permanent wonen, omdat ze geen kant op kunnen. Er zijn er ook die later voor vast in hun tweede woning willen trekken. Waar staat die C eigenlijk voor?" nen en zelfs trouwfoto's vanuit de lucht behoren tot de mogelijkhe den. „Ook voor inspecties worden we regelmatig gevraagd", stelt Jas per. „Bijvoorbeeld na een grote brand, om de schade vast te stellen of de brandhaard te ontdekken. Wij hangen onze heli met gemak boven zo'n plek, terwijl ze anders het gebouw in moeten." Het grote verschil ten op zichte van de traditionele luchtfotografie (vanuit het vliegtuig) zit hem in de hoogte. Jas per stuurt zijn heli over het alge meen niet hoger dan vijftig meter de lucht in, terwijl de fotografen in een vliegtuig doorgaans een stuk hoger zitten. „Je krijgt hele nieuwe standpunten", stelt de in woner van Wemeldinge. „De hoog te is onze grootste kracht." In principe is alles bespreekbaar j voor de eigenaren van Aircam Zee land, maar evenementen met hon derden of duizenden bezoekers la ten ze liever aan zich voorbij gaan. Dat heeft puur met de veiligheid te maken. Jasper vindt het simpel- weg te gevaarlijk om zijn helikop ter boven zo'n mensenmassa te la ten vliegen. „De kans dat hij naar beneden komt, is nihil, maar je moet het risico gewoon niet wil len lopen", stelt hij. „Een paar mensen kun je nog wel ontwijken als het onverhoopt misgaat, maar zo'n mensenmassa niet." Jasper vindt het jammer dat er col lega's zijn die dergelijke klussen wel aannemen. Als het een keer misgaat, treft dat volgens hem de hele branche. Hij is sowieso voor stander van strenge regels voor de ze relatief nieuwe vorm van lucht fotografie. Zoals gezegd heeft hij zelf jaren ervaring met radiogra fisch bestuurbare helikopters, maar je hebt ook fotografen die een 'cursusje' volgen, een helikop ter kopen en aan de slag gaan. „Ik De helikopter van Jasper en Simone is uitgerust met onder meer 6 elektro-motoren, een gestabiliseerde camerahouder, propellers en een frame van carbon en uiteraard een camera. Foto's kunnen gemaakt worden tot windkracht 4, terwijl het voor video's maximaal windkracht 2 mag zijn. door Rob Paardekam Bij luchtfotografie denken de meeste mensen aan fo tografen die vanuit een vliegtuig hun kiekjes ma ken. Tegenwoordig gebeurt dat ook anders. Neem nou Jasper de Boot en Simone van Kol uit We meldinge. Zij maken luchtfoto's zonder zelf ook maar een meter de hoogte in te gaan. Ze doen dat met een radiografisch bestuurbare helikopter, in vaktaal ook wel een 'unmanned aerial ve hicle genoemd'. Jasper vliegt al vijf tien jaar met zulke heli's. Lange tijd deed hij dat voor de lol, tot hij er 'voor de gein' een keer een ca mera onder hing. Een nieuwe pas sie was geboren. Van het één kwam het ander. In het begin maakte hij voor make laars wel eens luchtfoto's van wo- wijl Simone de camera bedient en de foto's maakt. Ze kan het beeld van de camera live volgen op een display. Simpel gezegd is zij het creatieve brein, terwijl hij zich met de techniek bezig houdt. Hoewel ze tegenwoordig ook kant en klaar te krijgen zijn, heeft Jas per de helicopter helemaal zelf sa mengesteld. De verschillende on derdelen haalde hij van over de he le wereld. Zo vond hij de bestu ringscomponenten en software in Duitsland, terwijl het frame uit Au stralië komt. De camerahouder haalde hij uit Nieuw-Zeeland, waarna de zoektocht naar propel lers hem opnieuw in Duitsland bracht. Het Wemeldingse stel krijgt veel verschillende opdrachten. De toe passingsmogelijkheden zijn dan ook legio. Ze hebben het afgelo pen jaar van alles op de foto gezet. Vastgoed, infrastructuur, golfba Een foto die Jasper en Simone maakten van het badhotel in Domburg. ningen, maar steeds meer bedrij ven en particulieren deden een be roep op hem. Daarom besloten Jas per en zijn partner Simone onge veer een jaar geleden commercieel te gaan. Ze noemden hun bedrijf 'Aircam Zeeland'. Gemiddeld een paar keer per week sturen ze hun vier kilo wegende helikopter de lucht in om foto's te maken. Jasper bestuurt de heli, ter foto Aircam Zeeland NIEUWE MENUKAART door Claudia Sondervan colijnsplaat - Begraafplaats Zorg vlied in Amsterdam vult zijn col lectie graven en monumenten van beroemde en bekende mensen aan met hernieuwde aandacht vóór een zoon van Colijnsplaat die daar begraven ligt. Waterbouwkun dige Johannis de Rijke, overleden in 1913, staat weliswaar niet op de officiële lijst met begraven be roemdheden, maar de begraaf plaats ontvangt elk jaar wel een schare Japanse toeristen die het graf willen bezoeken van de man die vele dammen, kanalen en ha vens in Japan ontwierp en liet aan- Om de bewonderaars van De Rijke iets te bieden, heeft de ge meente Amstelveen aan de ge meente Noord-Beveland gevraagd een kopie te mogen maken van het bronzen borstbeeld dat in de Havelaarstraat in de geboorteplaats van De Rijke staat. De kopie wordt vervolgens geplaatst op Zorgvlied. Voor de vervaardiging ervan moet de originele buste voor een perio de van twee weken naar de mailen- maker. Wanneer dat gebeurt, is nog niet duidelijk. Colijnsplaat hoeft het niet helemaal zonder de aanblik van Johannis te doen: nog een standbeeld van De Rijke prijkt op de kop van de jachthavendam. topcollecties voor jong en oud modern en betaalbaar DE LEUGENAAR Boulevard Bankert 132 4382 AC Vlissingen t. +31 (0)118 412 500 info@hoteldeleugenaar.nl www.hoteldeleugenaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 46