Zeeuwse ouders willen lagere opleiding voor kind Geld voor HZ-onderzoek naar veerkracht burgers Barbara Oomen commentaar Ambities Provinciebestuur reist weinig naar het buitenland Verloren ankers en kettingen opgeruimd KvK zet vooral in op logistiek en duurzaamheid nm -w- dinsdag 3 juli 2012 Zeeuwse scholieren zijn onderzocht in het onderzoek van Hester de Boer. „Ik denk eerder dat het opleidingsniveau van ouders meespeelt. In Zeeland wonen relatief veel mensen met een lagere opleiding. Ouders hebben daardoor wellicht andere ambities voor hun kinderen. Bovendien zijn deze gegevens verzameld voordat de Roosevelt Academy in 2004 begon." De schoolprestaties van de Zeeuwse kin deren blijven wat achter. Dat heeft te maken met de ouders, die op het terrein van schoolkeuze van hun kinderen niet erg am bitieus zijn. Dat constateert Hester de Boer van het Insti tuut voor Onderzoek van On derwijs van de Rijksuniversi teit Groningen. Het klinkt alarmerend, maar na dere beschouwing leert dat het onderzoek zich niet leent voor al te snelle conclusies. Zo date ren de onderzoeksgegevens van voor de oprichting van de Roos evelt Academy in Middelburg. En juist de aanwezigheid van een universiteit zou leerlingen in de omgeving stimuleren om de talenten optimaal te benut ten. Dat neemt niet weg dat het al tijd goed is om ouders en leer lingen te stimuleren om de lat hoog te leggen. Een goede oplei ding helpt jongeren zich te ont wikkelen en biedt tevens de beste uitzichten op de arbeids markt Onderzoekster Hester de Boer van het Gronings In stituut voor Onderzoek van Onderwijs (GION) onder zocht de intelligentie en prestaties van middelbare scholieren in Zee land, Friesland, Drenthe en Flevo land. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat heeft het ankergebied van de zee scheepvaart voor de Zeeuwse kust opgeruimd. De klus op de Schou- wenbank heeft twee weken in be slag genomen. De zone (zo'n twintig kilometer voor de kust) is ontdaan van verlo ren ankers, kettingen en andere ob stakels. Het zwaarste anker dat werd verwijderd, woog zo'n acht ton en had een ketting van 186 me ter. Deze zomer worden nog drie belangrijke ankergebieden voor de havens van Rotterdam en IJmui- den opgeruimd. Het werk moet de bereikbaarheid van de zeehavens en de veiligheid op zee verbeteren. Ze volgde in Zeeland 552 brugklas sers vanaf 1999 gedurende vijfjaar. Uit het onderzoek blijkt dat Zeeuwse kinderen iets slechter zijn in rekenen dan kinderen uit andere provincies. De Boer vroeg ouders welke oplei ding ze minimaal wensen voor hun kind. Die ambitie ligt in Zee land en Friesland lager dan in an dere provincies. „Zeeuwse ouders willen dat hun kinderen minimaal vmbo tot vmbo gemengd-theore- tisch halen. Landelijk is dat vmbo gemengd-theoretisch tot havo." De afwezigheid van een universi MIDDELBURG - HZ Delta Academy krijgt subsidie voor haar onder zoeksproject Resilient Deltas, dat tot doel heeft gemeenschappen veerkrachtig te maken zodat ze in crisissituaties minder snel terugval len op overheidsdiensten. De onderzoeksgroep Waterveilig heid 8c Ruimtegebruik van de HZ krijgt de stimuleringsbijdrage via het innovatieplatform SIA RAAK. Het geld wordt gebruikt om in Zee land veerkrachtige ('resilient') communities op te bouwen. Cen traal daarin staat de zelfredzaam heid van burgers in crisissituaties én de beschikbaarheid van aanvul lende zorg-, hulp- en dienstverle ning door overheidsdiensten. Resi lient Deltas is een voor Nederland nieuw fenomeen. Burgers worden hierin co-producenten van hun ei gen zorg en veiligheid. De HZ Del ta Academy werkt intensief samen met de Louisiana State University om het daar ontwikkelde 'resilien ce' monitoringssysteem om te bou wen naar een voor onze regio bruikbaar meetsysteem, waarmee de resultaten in kaart kunnen wor den gebracht. In het project wordt samenge werkt met Veiligheidsregio Zee land, Politie Zeeland, GGD Zee land, gemeente Veere en Rijkswa terstaat Zeeland. teit lijkt voor lagere ambities te zor gen. De Boer: „De komst van de Roose velt Academy kan hier een heel goede impuls aan geven." De Boer deed het onderzoek, omdat het 200 jaar geleden is dat de universi teit verdween uit Friesland. MIDDELBURG - De Kamer van Koop handel Zuid-West-Nederland wil vooral mkb-ondememers in de lo gistiek en de biobased economy ondersteunen. Zeventig procent van het budget gaat naar deze twee gebieden, die door het kabinet zijn aangewezen als topsectoren. Inzet is onderne mers in contact te brengen met kennisinstellingen die kunnen hel pen bij innovaties en omschakelin gen. De rest van het geld gaat naar begeleiding van ondernemers in andere sectoren. De Kamer stelt dat in haar jaarrekening 2011. De handelskamer zet hiermee vooral in op beter ondernemerschap. MIDDELBURG - Bestuurders en amb tenaren van de provincie Zeeland zijn niet buitengewoon reislustig. Van 2004 tot 2011 zijn er negen dienstreizen naar het buitenland gemaakt voor een totaalbedrag van 36.645 euro. Een schijntje ver geleken bij andere provincies. Dat blijkt uit onderzoek van Elsevier. Toch heeft Statenlid Leen Harpe van GroenLinks aan Gedeputeerde Staten vragen gesteld over de ne gen dienstreizen die naar één van de BRIC-landen gingen, vermoede lijk China. Weliswaar is het aantal deelnemers vermeld (16), maar 'het doel noch de resultaten zijn bekend'. Harpe wil dat GS alsnog verantwoording afleggen. Zo wil hij weten wat de kosten en de ba ten zijn van die reizen, of die op kosten van de provincie zijn ge maakt en of die wel stroken met de kerntaken van de provincie. Zomerfoto Ook uw zomerfoto terugzien in de krant? Upload 'm op www.pzc.nl/foto in het album Zomer 2012. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl De komst van de Roosevelt Academy in Middelburg kan Zeeland een mooie impuls geven, denkt Hester de Boer. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3